Податкова декларація з транспортного податку: інструкція

Придбали люксовий автомобіль – готуйтеся до сплати податку. Транспортний податок – це один з так званих податків на розкіш, який сплачують всі власники нових та коштовних легкових автомобілів. Податківці закликають вчасно сплачувати транспортний податок до місцевих бюджетів та наголошують, що цей обов'язковий податок зараховуються до бюджетів адміністративно-територіальних одиниць. Розглянемо декларацію з транспортного податку, яку вже зовсім скоро доведеться подавати щасливим власникам престижних автомобілів за наступний 2025-й рік


Хто подає декларацію з транспортного податку


Декларацію з транспортного податку подають лише юрособи. Фізособи декларацію з транспортного податку не подають, але є платниками цього податку за тією ж ставкою, що й юрособи.


Отже, подають декларацію юридичні особи, які є власниками легкових автомобілів, що відповідно до п.п. 267.2.1 Податкового кодексу України (далі ПКУ) є об’єктами оподаткування. 

Увага! Орендарі, лізингоотримувач, належні користувачі - декларацію не подають, оскільки вони не є власниками

Не всі автомобілі підлягають оподаткуванню. і тому не всі власники мають подавати декларацію.


Об’єкт оподаткування легковий автомобіль, який має наступні параметри:


  1. тип автомобіля легковий;
  2. рік випуску (р.в.) до 5 років (у 2025 році це автомобілі 2020 р.в.);
  3. середньоринкова вартість більше 375 мінімальних зарплат на 01.01 звітного року (для 2025 року це 3 000 000 грн = 8000 грн × 375).

Увага! Вартість придбання автомобіля, або його експертна оцінка не має значення. Середньоринкова вартість визначається Мінекономрозвитку (абз. 2 пп. 267.2.1 ПКУ)

В основі цього розрахунку – Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабміну від 18.02.2016 №66. Для кожного року Мінекономрозвитку розробляє Перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком (далі – Перелік), який оприлюднюється до 01 лютого звітного року (абз. 3 пп. 267.2.1 ПКУ).


Отже, якщо автомобіль наявний в переліку – він є об’єктом оподаткування, а його власник юридична особа має подавати декларацію.


Подають декларацію власники, які є такими на 1 січня звітного року, а також ті, хто протягом року придбав автомобіль, який є об’єктом оподаткування. Ставка транспортного податку фіксована та складає 25 000 грн в розрахунку на календарний рік за кожен легковий автомобіль, що підпав під оподаткування (п. 267.4 ПКУ).


Однак, якщо податок сплачується не повний рік, то річна сума обчислюється пропорційно місяцям сплати, тобто за формулою:


  1. транспортний податок = 25000 грн : 12 × кількість місяців сплати податку


Строки подання декларації з транспортного податку


Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. Платники транспортного податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію з транспортного податку з розбивкою річної суми рівними частинами щоквартально.


Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року, Декларація юридичною особою – платником транспортного податку подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а транспортний податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.


У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року, транспортний податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а новим власником – починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об’єкт.


При цьому, новий власник має подати декларацію про те, що він набув об’єкт оподаткування, а попередній власник - подати уточнюючу декларацію про те, що починаючи з певного місяця, об’єкту оподаткування в нього вже немає.

Увага! Місяць, з якого виникає об’єкт оподаткування – це місяць реєстрації згідно Постановою КМУ від 07.09.1998 №1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів». Якщо місяць, в якому придбано транспортний засіб, і місяць, в якому проведено процедуру його державної реєстрації, є різними, то сплачуватися транспортний податок повинен з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу

Враховуючи критерій року випуску, сплачувати транспортний податок треба до початку місяця, що настає за місяцем в якому автомобілю виповнюється 5 років (пп. 267.6.7 ПКУ). Але, подавати декларацію посеред року з приводу того, що автомобіль досяг п’ятирічного віку не потрібно, ці дані вже мають бути зазначені в поданій на початку року декларації. Тільки у разі помилки настає потреба у поданні уточнюючої декларації.


Куди подавати Податкову декларацію з транспортного податку


Декларація подається до органу ДПС за місцем реєстрації транспортного засобу. Отже, якщо автомобіль має державну реєстрацію за місцезнаходженням, відмінним від податкової адреси платника податків, декларація подається за неосновним місцем обліку. Якщо автомобілів декілька, і всі вони зареєстровані на територіях, що мають різні коди КАТОТТГ, то подається декілька декларацій, по кожній з них.


Відповідальність за неподання Податкової декларації з транспортного податку


Ненадання декларації вважається порушенням податкового законодавства і тягне за собою штраф:


  1. 340 грн за кожен випадок неподання або несвоєчасного подання (п. 120.1 ПКУ);
  2. 1020 грн у разі повторного порушення протягом року.
Увага! Для юридичної особи, яка протягом одного календарного місяця придбала у власність легковий автомобіль та продала його, обов’язок подання податкової декларації з транспортного податку та, відповідно, сплати податку не виникає.

При цьому, якщо Мінекономіки доповнює Перелік відповідним легковим автомобілем, у тому числі після 1 лютого податкового (звітного) року, то такий автомобіль є об’єктом оподаткування транспортним податком за поточний податковий (звітний) період.

Якщо після 1 лютого поточного року легковий автомобіль був включений до Переліку, платник податку має подати Декларацію (якщо це перша за рік, то з типом «Звітна», якщо Декларацію за цей рік було подано – то з типом «Уточнююча») протягом податкового (звітного) періоду.


Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання платником податків податкової звітності передбачено ст. 120 ПКУ.


У разі якщо після включення автомобіля до Переліку платник не подав Декларацію з транспортного податку протягом податкового (звітного) періоду, то такі дії тягнуть за собою накладення штрафу, встановленого ст. 120 ПКУ.

Увага! Автомобіль може бути включено до Переліку і після 1 лютого, на поточний рік. Отже, у разі володіння автомобілем, який потенційно є об’єктом оподаткування, слід перевіряти Перелік на предмет змін.

Форма декларації з транспортного податку


Форма Декларації затверджена наказом Мінфіну від 10.04.2015 №415 «Про затвердження форми Податкової декларації з транспортного податку». Код форми J0303604.


Декларація додатків не має.

Завантажуйте шаблон Податкова декларація з транспортного податку (з 04.12.2023)

Заповнення Податкової декларації з транспортного податку


Заповнення заголовної частини


Рядок 1


Порядковий номер за рік у цьому рядку зазначається номер декларації послідовно в порядку зростання залежно від кількості поданих відповідних декларацій


Тип декларації Ставиться позначка «х»:


  1. у полі 01 «Звітна» якщо подається поточна звітна декларація;
  2. у полі 02 «Звітна нова» якщо в поданій раніше декларації була допущена помилка й вона виправляється шляхом подання нової декларації до настання граничного строку її подання;
  3. у полі 03 «Уточнююча» якщо виправляються помилки в поданій раніше декларації після настання граничного строку подання декларації, а також, якщо відбулися зміни у кількості транспортних засобів, що підлягають оподаткуванню, внаслідок вибуття або надбання протягом року. Обов’язково зазначається реєстраційний номер декларації в контролюючому органі, яка уточнюється.


Рядок 2. Звітний (податковий) період на 20__ рік.


У полі «на 20__ рік» зазначається звітний податковий період, на який подається декларація. Ми напишемо тут 2025 рік, оскільки ця декларація подається «наперед», на початку року на цей поточний рік.


починаючи з_


Поле «починаючи з» заповнюється в разі подання декларації щодо транспортних засобів, придбаних протягом звітного року або отриманих у разі переходу права власності на транспортні засоби протягом звітного року.


Зазначається номер місяця звітного року (арабськими цифрами), у якому було придбано транспортний засіб (або набуто право власності на транспортний засіб). Наприклад, у разі придбання транспортного засобу в червні 2025 року в полі «починаючи з» зазначається «06» (пп. 267.6.4, 267.6.5 ПКУ).


з урахуванням уточнень з__


Поле «з урахуванням уточнень з» заповнюється в разі уточнення податкових зобов'язань шляхом подання уточнюючої декларації. Зазначається номер місяця звітного року (арабськими цифрами) перед місяцем продажу транспортного засобу (або переходу права власності на транспортний засіб). Наприклад, у разі продажу транспортного засобу в липні 2025 року, у полі «з урахуванням уточнень з» уточнюючої декларації зазначається «06» (пп. 267.6.4, 267.6.5 ПКУ)

Увага! «Починаючи з…» може бути заповнено тільки у Звітній декларації, яку подає платник, у якого посеред року вперше виник об’єкт оподаткування, і декларацію у встановлені терміни (до 20 лютого) в цьому році він не подавав. «З урахуванням уточнень з…» може бути заповнено тільки в уточнюючій декларації, яку подає платник, який мав об’єкти оподаткування та вже подавав декларацію на цей рік, але у нього відбулися зміни: було відчужено або надбано автомобіль, який є об’єктом оподаткування, протягом року

Рядок 3. Повне найменування платника


Наводиться повне найменування юридичної особи згідно з реєстраційними документами.


У рядку 3 також зазначається статус юридичної особи резидент чи нерезидент (проставляється відповідна позначка «х»)


У рядку 3.1 ставиться позначка «х», якщо юридична особа є резидентом.


У рядку 3.2 ставиться позначка «х», якщо юридична особа є нерезидентом.

В цих клітинках не може стояти одночасно обидві позначки

Рядок 4. Податковий номер платника податку Зазначається код за ЄДРПОУ платника податку.


Рядок 5. Код виду економічної діяльності-зазначається основний вид економічної діяльності.


Рядок 6. Податкова адреса, індекс, телефон, електронна пошти та факс (останні дві позиції за бажанням).


Рядок 7. Найменування контролюючого органу за місцем реєстрації транспортних засобів, до якого подається декларація.


Рядок 8. Зазначається код за КАТОТТГ території територіальної громади за місцем реєстрації транспортного(их) засобу(ів). За кожним таким кодом за КАТОТТГ складається окрема Податкова декларація. КАТОТТГ Кодифікатор адміністративно територіальних одиниць та територій територіальних громад, затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.11.2020 №290.


Заповнення розрахункової частини


Розрахункова частина представляє собою таблицю , що складається з 14 колонок.


 у рядку 1 (рядки з 1.1 по останній) зазначаються відомості про кожен транспортний засіб, що підлягає оподаткуванню.


Колонка 2 Міжнародний ідентифікаційний номер транспортного засобу (VIN-код).


Колонки 3 та 4: марка, модель транспортного засобу.


Колонка 5: дата виготовлення транспортного засобу (мм.рррр).


Зазначається дата виготовлення транспортного засобу згідно з реєстраційними і технічними документами на транспортний засіб (далі Документи). У разі відсутності в Документах календарної дати виготовлення транспортного засобу такою датою вважається 01 січня року, зазначеного в Документах. У разі необхідності визначення дати виготовлення транспортного засобу (мм.рррр) здійснюється експертами, суб’єктами господарювання, до компетенції яких належить проведення судових автотоварознавчих експертиз та експертних досліджень, суб’єктами оціночної діяльності згідно з Методикою товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів, затвердженою наказом Міністерства юстиції України та Фонду державного майна України від 24.11.2003 №142/5/2092.


Колонка 6: тип пального (зазначається одна цифра, що відповідає типу пального):


1 бензин;

2 дизельне пальне;

3 електрика;

4 бензин / електрика;

5 газ;

6 дизельне пальне / електрика;

7 бензин / газ;

8 дизельне пальне / газ.


Колонка 7: об'єм циліндрів двигуна (куб. см).


Колонка 8: Дата реєстрації / перереєстрації / зняття з обліку транспортного засобу (дд.мм.рррр) це поле, в якому зазначається конкретна дата в форматі «день.місяць.рік».


Колонка 9: Кількість місяців володіння транспортним засобом у звітному році.


Колонка 10: річна сума транспортного податку (грн).


Річна сума транспортного податку обраховується відповідно до п. 267.4 ПКУ:


  1. 25000 грн ÷ 12 × колонка 9 Колонки 11–14: суми авансових внесків поквартально (грн).


У разі володіння транспортним засобом повний рік для розрахун­ку суми авансового внеску застосовується формула:


  1. графа 10 / 4.


У разі володіння транспортним засобом неповний квартал розрахунок здійснюється пропорційно кількості місяців володіння транспортним засобом у кварталі за формулою:


  1. ставка / 12 x n, де n - кількість місяців володіння транспортним засобом у кварталі.


У разі досягнення п’ятирічного віку легковим автомобілем протягом звітного періоду розрахунок здійснюється пропорційно кількості місяців у кварталі до досягнення цього віку за формулою:


  1. ставка / 12 x n, де n кількість місяців у кварталі, протягом яких транспортний засіб ще не досяг п’ятирічного віку (з урахуванням місяця, в якому цей вік вже досягнутий).


Заокруглення суми нарахованого податку за базові податкові (звітні) квартали року, крім суми за останній базовий податковий (звітний) квартал року, здійснюється за загальними правилами заокруглення. Сума транспортного податку за останній базовий податковий (звітний) квартал року визначається як різниця річної суми транспортного податку і суми транспортного податку за базові (звітні) квартали року, крім останнього.


Рядок 2: підсумкові дані за всіма транспортними засобами:


Колонка 10: загальна річна сума транспортного податку (сума значень колонки 10 рядків 1.1–1.n).


Колонки 11–14: загальні суми авансових внесків за кожен квартал (сума значень відповідних колонок рядків 1.1–1.n).


Рядки 3–5 заповнюються у разі уточнення податкових зобов’язань протягом звітного року.


Рядок 3: нарахована сума податку за даними раніше поданої декларації (заповнюється у разі уточнення показників).


Рядок 4: сума збільшення податкового зобов'язання (позитивне значення різниці між рядками 2 та 3).


Рядок 5: сума зменшення податкового зобов'язання (позитивне значення різниці між рядками 3 та 2).


Рядок 6: сума штрафу (у разі самостійного виправлення помилок) 3% від суми рядка 4 за періоди, за якими минув термін сплати.


Слід зазначити, що згідно п. 69.38 підр. 10 розд. ХХ ПКУ тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 Кодексу, та пені.


Доповнення до Податкової декларації (заповнюється і додається відповідно до п. 46.4 ПКУ). В клітинці зліва ставиться позначка у разі надання доповнень.


У разі необхідності подання уточнюючої декларації у зв’язку із набуттям або відчуженням транспортного засобу:


У заголовній частині Декларації: у полі 03 «Уточнююча» рядка 1 проставляється відмітка «Х»;


у графі «з урахуванням уточнень з» зазначається номер місяця звітного року (арабськими цифрами) перед місяцем продажу транспортного засобу (або переходу права власності на транспортний засіб).


У табличній частині Декларації:


у рядку 1 (рядки з 1.1 по останній) зазначається виправлена (уточнена) інформація.

Увага! Платник зазначає всі транспортні засоби, що перебувають у власності (в тому числі новопридбані), з урахуванням переліку, зазначеного в останній поданій податковій декларації за рік.

у рядку 2 вказується нарахована сума податку за всіма транспортними засобами (для колонок 10 – 14 сума значень рядків 1.1 – 1.n відповідної колонки; також для колонки 10 сума значень колонок 11 – 14 рядка 2);


у рядку 3 – нарахована сума податку за всіма транспортними засобами за даними раніше поданої Декларації (рядок 2 Декларації, що уточнюється);


у рядку 4 – нарахована до збільшення сума податкового зобов’язання минулих податкових періодів або періодів поточного року (позитивне значення (рядок 2 – рядок 3));


у рядку 5 – нарахована до зменшення сума податкового зобов’язання минулих податкових періодів або періодів поточного року (позитивне значення (рядок 3 – рядок 2));


рядок 6 заповнюється платником самостійно відповідно до п.п. «а» або «б» абз. 4 п. 50.1 ПКУ, якщо заповнено рядок 4 Декларації. У рядку 6 зазначається сума штрафу (у гривнях із копійками), що розраховується за формулою:


  1. ((колонки 11 – 14 рядка 4 лише за періоди, за якими на момент подання Декларації минув термін сплати) х 3 %).
Увага! Коли Уточнююча декларація подається з приводу придбання транспортного засобу посеред року, термін сплати суми податку не минув, і штраф не нараховується.

Водночас, згідно п. 69.38 підр. 10 розд. ХХ ПКУ тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 Кодексу, та пені.


Кінцева частина декларації містить інформацію:


  1. Дата подання в форматі дд.мм.рррр.
  2. Дані щодо осіб, відповідальних за зміст декларації (керівника (уповноваженохї особи) / фізичноїх особи (законного представника) / та головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення обліку).


Як подавати декларацію з транспортного податку


Декларація подається особисто платником податків або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.


Олена СТЕПАНОВА, консультант з обліку та оподаткування, практикуючий головний бухгалтер


Шаблони та зразки документів:


Податкова декларація з транспортного податку (з 04.12.2023)