Існує декілька варіантів реакції бізнесу, але жоден з них не матиме позитивних наслідків. Перший - найлогічніший: підняти ціну на свої послуги, роботи та товари. Тобто, збільшені витрати перекладаються на споживача. Останній або скорочує споживання, або шукає, де конкуренти роблять те саме за менші гроші (скоріше із ухиленням від податків). Звісно, клієнт залишиться, коли йдеться про унікальний продукт, але це виняткові випадки.
Другий варіант - скорочення бази оподаткування за рахунок переходу на неофіційну працю і зарплати в конвертах. Зрозуміло, що у цьому випадку втрачають і державний бюджет і працівники.
Ще один варіант розвитку подій - це економія на сировині, оренді, комунальних послугах, зменшення кількості робочих днів або взагалі скорочення штату працівників. Утрата роботи в Україні для багатьох стає приводом для виїзду за кордон, адже деякі країни ще надають підтримку нашим переселенцям.
Але виїжджати за кордон можуть не тільки люди, але й підприємства. Найпростіше релокується IT-сфера. Перемістити виробництво складніше, хоча є приклади внутрішньої релокації навіть заводів. У будь-якому випадку релокованому за кордон бізнесу доведеться вирішувати кадрові питання (перевозити своїх працівників та/або наймати нових у країні перебування, можливо українських переселенців); визначити організаційні питання з відкриттям бізнесу та перевезенням обладнання; підлаштуватися під правила для виробництв та продукції; владнати питання з інтелектуальною власністю. Що стосується податкового навантаження, то радше за все, воно не буде таким хаотичним, як в Україні.
У непростих умовах опиняться ті бізнеси, які стали учасниками різних грантових програм. Бо в умовах багатьох з них була вказана необхідність мати певну кількість найманих працівників і їхнє звільнення призведе до порушення умов програми.
Тож посилюючи податкове навантаження, можливо було варто дослухатися хоча б до пропозицій від бізнесу щодо збереження умов для «білих» зарплат. Варто пам’ятати, що запит на справедливість у важкі часи завжди зростає, тож задача в цьому питанні – б наблизити збільшення податків до справедливості.
Джерело: НААУ