Відшкодування комунальних витрат орендарем не є доходом ФОП, – ДПС

Податкова служба надала роз’яснення щодо того, чи може фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування включати до складу витрат вартість оплачених комунальних послуг за приміщення, яке здається в оренду. Висновок фахівців однозначний: такі витрати не можуть враховуватися у складі витрат підприємницької діяльності, адже суб’єктом права власності на нерухомість є фізична особа, а не ФОП


Чи включає ФОП на загальній системі оподаткування до складу витрат вартість оплачених комунальних послуг з утримання приміщення, яке вона здає в оренду в межах підприємницької діяльності?

Незалежно від того, який статус у подальшому фізична особа обере для себе, у тому числі у разі прийняття рішення про здійснення підприємницької діяльності, суб’єктом права власності виступає саме фізична особа (громадянин), а не фізична особа – підприємець.


Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця (п. 177.2 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).


Перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування визначений п. 177.4 ПКУ.


До переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать, зокрема, інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов’язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в п.п. 177.4.1 – 177.4.3 ПКУ, до яких відносяться витрати:


  1. на відрядження найманих працівників,
  2. на послуги зв’язку, реклами,
  3. плати за розрахунково-касове обслуговування,
  4. на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності,
  5. на транспортування готової продукції (товарів),
  6. транспортно-експедиційні та інші послуги, пов’язані з транспортуванням продукції (товарів),
  7. вартість придбаних послуг, прямо пов’язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (п.п. 177.4.4 ПКУ).


Разом з тим у разі якщо ФОП отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб (п. 177.6 ПКУ).

Отже:
• суб’єктом права приватної власності нерухомого майна, яке надається в оренду, визнається саме фізична особа, а не ФОП;
• договір на надання житлово-комунальних послуг укладається з виконавцем цих послуг безпосередньо фізичною особою як власником майна (Закон України від 09.11.2017 №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги»);
• кошти, які сплачуються орендарем на користь фізичної особи – орендодавця у вигляді відшкодування витрат на оплату спожитих комунальних послуг, не включаються до доходу ФОП;
• до витрат ФОП не включаються витрати на оплату вказаних послуг, яка здійснюється орендодавцем самостійно

Джерело: ЗІР, категорія 104.05


Читайте більше:


ФОП-спрощинець здає в оренду нерухомість: що слід врахувати

ФОП і оренда: як уникнути донарахування 23% податків радять адвокати

Як у договорі оренди визначити умови, що не відбувається компенсація комунальних послуг

Юридична особа орендує нерухомість у фізособи: договір, оподаткування, комунальні платежі

ФОП та оренда приміщення: 30 фактів, які допоможуть уникнути проблем з податковою

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇