ПДВ і закупівля ліків: як змінився облік після набуття чинності Законом №4505-IX

Із 5 липня 2025 року набрав чинності Закон №4505-IX, яким змінено правила визначення дати виникнення ПДВ-зобов’язань під час постачання ліків та медвиробів, закуплених за договорами керованого доступу. Визначено особливий порядок для операцій між уповноваженою особою з державних закупівель у сфері охорони здоров’я та закладами охорони здоров’я державної чи комунальної форми власності. Такі постачання оподатковуються за правилом дати відвантаження, за певних умов щодо вартості та складу витрат


05.07.2025 набув чинності Закон України від 18.06.2025 №4505-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, шляхом укладення договорів керованого доступу» (далі – Закон №4505).


Законом №4505 підр. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) доповнено пунктом 98, відповідно до якого

тимчасово, до набуття Україною повноправного членства в Європейському Союзі, вважати, що датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ у разі постачання особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я відповідно до Основ законодавства України про охорону здоров’я, суб’єктам господарювання державної або комунальної форми власності, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, що були придбані такою особою шляхом укладення договорів керованого доступу відповідно до законодавства, є дата відвантаження таких лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них.

Положення цього пункту застосовуються, за умови що:


  1. особа, зазначена в абзаці першому цього пункту, постачає лікарські засоби, медичні вироби та допоміжні засоби до них, оплата за які здійснюється за кошти суб’єктів господарювання, що зазначені в абзаці першому цього пункту, згідно з договором за собівартістю таких лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них;
  2. протягом строку виконання такого договору до собівартості лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них можуть включатися лише ті загальновиробничі витрати, адміністративні витрати і витрати на збут, які здійснені (які планується здійснити) особою, зазначеною в абзаці першому цього пункту;
  3. суми витрат на відрядження, що включаються до собівартості лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, не можуть перевищувати:
  4. у межах України – суми витрат, що не включається до оподатковуваного доходу відповідно до п.п. 170.9.1 ПКУ;
  5. за межами України – граничних норм щодо сум та складу витрат на відрядження за кордон осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, встановлених КМУ.


Джерело: ДПС


Статті на тему:


Як зміниться Порядок блокування ПН: коментар експерта до проєкту постанови КМУ

Переплата ПДВ: коли виникає і як повернути

Обов’язкова реєстрація платником ПДВ

Чи враховувати звільнені операції в обсяг 1 млн – нова позиція!

Порція нових роз'яснень з ПДВ: коментар до листа ДПСУ №461/2/99-00-24-01-01-02

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇