Аліменти на утримання батьків: підстави для сплати чи звільнення від обов’язку

Піклування про батьків – це не лише моральний обов’язок, а й юридичне зобов’язання, передбачене Сімейним кодексом України. Проте закон передбачає як обов’язок повнолітніх дітей утримувати непрацездатних батьків, так і можливість бути звільненими від цього обов’язку, якщо батьки свого часу самі не виконували батьківські функції або накопичили заборгованість з аліментів. Мін'юст наводить ключові умови, за яких виникає або припиняється обов’язок дитини щодо батьків


У Сімейному кодексі України (далі – СК) визначено, що

дитина, повнолітні дочка, син зобов’язані піклуватися про батьків, проявляти про них турботу та надавати їм допомогу. Якщо повнолітні дочка, син не піклуються про своїх непрацездатних, немічних батьків, з них можуть бути за рішенням суду стягнуті кошти на покриття витрат, пов’язаних із наданням такого піклування (ст. 172 СК).

Підстави виникнення обов’язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків


Повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги (ст. 202 СК).

Водночас, якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов’язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає

Відповідно до Постанови Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 24.04.2019 №463/2634/16-ц непрацездатним вважається той з батьків, хто досяг загального пенсійного віку або є інвалідом I, II чи III групи.


Потреба у матеріальній допомозі визначається в кожному конкретному випадку залежно від матеріального становища батьків. До уваги беруться отримання батьками пенсії, державних пільг, субсидій, наявність у батьків майна, що може приносити дохід тощо.

Постанова Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 10.10.2018 №301/160/17:

Сам по собі факт непрацездатності батьків не породжує виникнення у дітей обов’язку їх утримання, та не свідчить про наявність потреби у наданні матеріальної допомоги. Право на утримання (аліменти) має непрацездатна особа, яка не забезпечена прожитковим мінімумом.

Дочка, син крім сплати аліментів зобов’язані брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю (ст. 203 СК).


У виняткових випадках, якщо мати, батько є тяжко хворими, особами з інвалідністю, а дитина має достатній дохід (заробіток), суд може постановити рішення про стягнення з неї одноразово або протягом певного строку коштів на покриття витрат, пов’язаних з лікуванням та доглядом за ними (ст. 206 СК).


Звільнення дочки, сина від обов’язку утримувати матір, батька

Дочка, син можуть бути звільнені судом від обов’язку утримувати матір, батька та обов’язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків (абз. 1 ч. 1 ст. 204 СК)

Відповідно до п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» обовʼязок повнолітніх дочки, сина утримувати своїх непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги (ст. 202 СК), не є абсолютним.


У зв’язку з цим суд на вимогу дочки, сина, до яких пред’явлено позов про стягнення аліментів, зобовʼязаний перевірити їхні доводи про ухилення батьків від виконання своїх обовʼязків щодо них (ст. 204 СК).


Крім того, дочка, син звільняються судом від обов’язку утримувати матір, батька та обов’язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько не сплачували аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, і така заборгованість є непогашеною на момент прийняття судом рішення про визначення розміру аліментів на батьків (абз. 2 та 3 ч. 1 ст. 204 СК).


У виняткових випадках суд може присудити з дочки, сина аліменти на строк не більш як три роки.


Несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, підтверджується довідкою, виданою органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем у порядку, встановленому законом (ч. 2 ст. 204 СК).


Визначення розміру аліментів на батьків


Суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін.


При визначенні розміру аліментів та додаткових витрат суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред’явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків (ст. 205 СК).


Джерело: Мін'юст


Статті на тему:


Аліменти: що має знати бухгалтер

Лист щодо припинення виплат у межах виконавчого провадження

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇