Облік фізичних осіб – платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), щороку до 01 травня (п. 287.2 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).
Податкові пільги, не використані платником податків, не можуть бути перенесені на інші податкові періоди, зараховані в рахунок майбутніх платежів з податків та зборів або відшкодовані з бюджету (п. 30.4 ПКУ)
Перелік категорій фізичних осіб – власників земельних ділянок, які звільняються від сплати земельного податку, визначено у п. 281.1 ПКУ.
Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб п. 281.1 ПКУ, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм, встановлених у п. 281.2 ПКУ.
Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право (п. 284.2 ПКУ).
Крім того, п. 281.4 ПКУ передбачено, що
якщо фізична особа, визначена у п. 281.1 ПКУ, станом на 01 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, площа яких перевищує межі граничних норм, визначених п. 281.2 ПКУ, така особа до 01 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки про самостійне обрання / зміну земельних ділянок для застосування пільги (далі – заява про застосування пільги).
Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з базового податкового (звітного) періоду, в якому подано таку заяву, та діє до початку місяця, що настає за місяцем подання нової заяви про застосування пільги.
Документи, які потрібні для отримання пільги:
- Заява про застосування пільги.
- Документи, що посвідчують її право на пільгу:
- посвідчення особи з інвалідністю першої або другої групи,
- пенсійне посвідчення (за віком),
- тощо.
Куди подається заява та документи?
Заява та підтверджуючі документи подаються:
- до ДПС за місцем знаходження земельної ділянки
або
- до ДПС за місцем знаходження будь-якої з земельних ділянок, що знаходяться у власності такої особи (якщо має у власності декілька земельних ділянок).
Отже, пільга по земельному податку почне застосовуватися з наступного податкового (звітного) року, якщо фізична особа, подала заяву та документи невчасно:
- після 01 травня поточного року – якщо станом на 01 січня поточного року фізична особа має у власності одну земельну ділянку або декілька;
- після завершення 30 календарних днів з дня набуття права на пільгу та / або права власності – якщо право на пільгу у фізичної особи виникає протягом календарного року та / або фізична особа, набуває право власності на земельну ділянку / земельні ділянки.
Джерело: ДПС
Матеріали на тему:
Строки сплати земельного податку для громадян
Пільги зі сплати земельного податку фізособами
Плата за землю: куди звертатися для звірки даних
Пенсіонери за віком можуть отримати пільгу зі сплати земельного податку
Особливості обчислення земельного податку для фізичних осіб у рік придбання
До 1 липня маєте отримати ППР щодо сплати земельного податку. Перевірте повідомлення від ДПС
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше