Забули подати документи на пільгу? Земельний податок доведеться сплатити

Фізособа з пільгової категорії, яка має декілька земельних ділянок, не буде автоматично звільнена від сплати земельного податку – для цього обов’язково потрібно подати заяву та документи до податкової. Якщо зробити це невчасно – пільга діятиме лише з наступного податкового періоду, а за поточний доведеться сплатити податок у повному обсязі


Облік фізичних осіб – платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), щороку до 01 травня (п. 287.2 Податкового кодексу України, далі ПКУ).

Податкові пільги, не використані платником податків, не можуть бути перенесені на інші податкові періоди, зараховані в рахунок майбутніх платежів з податків та зборів або відшкодовані з бюджету (п. 30.4 ПКУ)

Перелік категорій фізичних осіб – власників земельних ділянок, які звільняються від сплати земельного податку, визначено у п. 281.1 ПКУ.


Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб п. 281.1 ПКУ, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм, встановлених у п. 281.2 ПКУ.


Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право (п. 284.2 ПКУ).


Крім того, п. 281.4 ПКУ передбачено, що

якщо фізична особа, визначена у п. 281.1 ПКУ, станом на 01 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, площа яких перевищує межі граничних норм, визначених п. 281.2 ПКУ, така особа до 01 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки про самостійне обрання / зміну земельних ділянок для застосування пільги (далі – заява про застосування пільги).

Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з базового податкового (звітного) періоду, в якому подано таку заяву, та діє до початку місяця, що настає за місяцем подання нової заяви про застосування пільги.


Документи, які потрібні для отримання пільги:


  1. Заява про застосування пільги.
  2. Документи, що посвідчують її право на пільгу:
  3. посвідчення особи з інвалідністю першої або другої групи,
  4. пенсійне посвідчення (за віком),
  5. тощо.
Куди подається заява та документи?

Заява та підтверджуючі документи подаються:


  1. до ДПС за місцем знаходження земельної ділянки

або

  1. до ДПС за місцем знаходження будь-якої з земельних ділянок, що знаходяться у власності такої особи (якщо має у власності декілька земельних ділянок).


Отже, пільга по земельному податку почне застосовуватися з наступного податкового (звітного) року, якщо фізична особа, подала заяву та документи невчасно:


  1. після 01 травня поточного року – якщо станом на 01 січня поточного року фізична особа має у власності одну земельну ділянку або декілька;
  2. після завершення 30 календарних днів з дня набуття права на пільгу та / або права власності – якщо право на пільгу у фізичної особи виникає протягом календарного року та / або фізична особа, набуває право власності на земельну ділянку / земельні ділянки.


Джерело: ДПС


Матеріали на тему:


Земельний податок 2025

Строки сплати земельного податку для громадян

Пільги зі сплати земельного податку фізособами

Плата за землю: куди звертатися для звірки даних

Пенсіонери за віком можуть отримати пільгу зі сплати земельного податку

Особливості обчислення земельного податку для фізичних осіб у рік придбання

До 1 липня маєте отримати ППР щодо сплати земельного податку. Перевірте повідомлення від ДПС

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇