Ветеран, учасник бойових дій та ФОП-єдинник 2-ї групи має тримати від Українського ветеранського фонду (далі - Фонд) фінансову підтримку на реалізацію проєкту. За умовами договору підприємець несе зобов'язання реалізувати проєкт та звітувати про цільове використання коштів. У випадку виконання зобов'язань за договором сума фінансової підтримки поверненню не підлягає. Прибутки та активи, отримані за наслідком реалізації проєкту, належать виключно платнику.
У підприємця виникли питання:
- Чи підлягають вищезазначені грошові кошти оподаткуванню?
- Якщо так, то чи є такі кошти доходом ФОПа або вони оподатковуються ПДФО за ставкою 18% та військовим збором - 1,5%?
- Якщо кошти підлягають оподаткуванню, то чи необхідно самостійно сплачувати податки та відобразити їх у звітності, або щодо вказаних сум податковим агентом виступає Фонд?
- Чи нараховувати ЄСВ на такі суми?
Якщо умовами договору про надання фінансової підтримки, укладеного між ФОПом та неприбутковою організацією (фондом), не передбачається виробництво (виготовлення) та/або реалізація товарів, виконання робіт, надання послуг таким підприємцем на користь зазначеного фонду, а лише надання фінансової підтримки суб'єктам діяльності, тобто дохід у вигляді фінансової підтримки не пов'язаний з результатом від здійснення господарської діяльності ФОП, то такий дохід не включається до доходу ФОПа, але оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізичних осіб.
Отже, дохід у вигляді безповоротної фінансової підтримки, який виплачується Фондом на користь ФОПа, включається до їх загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід та оподатковується податком на ПДФО і військовим збором на загальних підставах.
Такі виплати податковий агент відображає у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку під ознакою доходу «127» як інші доходи. При цьому Фонд як податковий агент зобов'язаний виконати усі функції, визначені ПКУ.
У фізичної особи обов'язку щодо подання податкової декларації та сплати податків і зборів не виникає за умови відсутності інших підстав для подання декларації.
Оскільки отриманий від Фонду платником податку дохід у вигляді фінансової підтримки здійснюються не в межах трудових відносин та не є винагородою за виконані роботи (послуги) за цивільно-правовим договором, то такі виплати не є базою нарахування ЄСВ.
Джерело: ІПК від 02.09.2024 №4303/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК