Податкова накладна та розрахунок коригування: нюанси при зміні статусу покупця

Податківці роз'яснюють порядок заповнення розрахунку коригування до податкової накладної у випадку, коли на дату складання податкової накладної покупець не був платником ПДВ, а на дату складання розрахунку коригування вже зареєстрований як платник цього податку

Який порядок заповнення розрахунку коригування до податкової накладної, якщо на дату складання податкової накладної покупець не був платником ПДВ, а на дату складання розрахунку коригування вже зареєстрований як платник цього податку?

Згідно з п. 185.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів / послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.


Пунктом 187.1 ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів / послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:


  1. дата зарахування коштів від покупця / замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів / послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів / послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів / послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів / послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
  2. зокрема, дата відвантаження товарів, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.


Відповідно до п. 192.2 ПКУ зменшення суми податкових зобов’язань платника податку – постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів / послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов’язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.


Згідно з п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 (далі – Порядок № 1307), зокрема, у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань відповідно до ст. 192 ПКУ постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі – розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.


Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних.


У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни.


Пунктом 8 Порядку №1307 та формою розрахунку коригування передбачено, що у верхній лівій його частині робиться відповідна помітка «X» та зазначається тип причини:

«02» – Складена на постачання неплатнику податку.

Згідно з п. 12 Порядку №1307, у разі постачання товарів / послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку:


  1. у графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник»;
  2. у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000»;
  3. рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється.

При цьому, розрахунки коригування до податкових накладних, які не видається отримувачу (покупцю) – платнику податку (за наявності законодавчих підстав для складання такого розрахунку коригування), підлягає реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем) (п. 26 Порядку №1307).

Джерело: ЗІР, Категорія: 101.15


Статті на тему:


Податкова накладна: 2025

Виправлення помилок у податкових накладних

Розгляд скарг про відмову в реєстрації ПН / РК у режимі відеоконференції

Режим експортного забезпечення товарів (РЕЗ): що це таке і коли він почне працювати

Як розблокувати ПН / РК: алгоритм дій


Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇