👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Укладання колективного договору обов'язкове, якщо одна зі сторін виступить з ініціативою щодо його підписання.
Обов'язок укладати колективний договір передбачений у ч. 7 ст. 65 Господарського кодексу України (втратить чинність 28.08.2025), статті 11 Кодексу законів про працю та у ст. 2 Закону України від 01.07.1993 №3356-ХІІ «Про колективні договори і угоди» (далі - Закон №3356).
Обов’язок укладати колдоговір стосується і роботодавців юросіб, і ФОП, які мають найманих працівників. Законодавство не визначає виключень щодо права роботодавця не укладати колдоговір.
Водночас укладення колдоговору стає обов’язковим лише після того, як одна зі сторін (власник або трудовий колектив / його представник) виступить з ініціативою щодо його підписання. Коли жодна зі сторін не перейнялася цим питанням, то ніхто не може примусити сторони укласти такий договір, адже обов’язковою умовою укладення будь-якого договору є вільне волевиявлення сторін (ст. 4 Конвенції МОП від 01.07.1949 №98 «Про застосування принципів права на організацію і ведення колективних переговорів», ч. 3 ст. 203 Цивільного кодексу України).
Законодавство не передбачає відповідальності для підприємства та посадових осіб за те, що вони не уклали колективний договір або не виявили ініціативи щодо його укладення. Проте якщо особи ухиляються від участі в переговорах щодо укладення, зміни чи доповнення колективного договору або не забезпечують роботу відповідної комісії, такі посадові особи притягаються до адміністративної відповідальності, вони також несуть дисциплінарну відповідальність аж до звільнення з посади (ст. 17 Закону №3356).
За ухилення від участі у переговорах про укладення, зміну або уточнення колдоговору (ст. 41-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; далі – КУпАП) передбачений адмінштраф штраф від 3 до 10 НМДГ (від 51 до 170 грн);
- за порушення або невиконання умов колдоговору (ст. 41-2 КУпАП) – штраф від 50 до 100 НМДГ (від 850 до 1700 грн);
- за ненадання інформації, необхідної для ведення колективних переговорів та здійснення контролю за виконанням колдоговорів (ст. 41-3 КУпАП) – штраф від 1 до 5 НМДГ (17 до 85 грн).
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».
Джерело: 7еminar