Як обрати бюджет для сплати ПДФО за найманих працівників, якщо є кілька підрозділів

Для фізичних осіб-підприємців, включаючи платників єдиного податку та осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність, питання сплати податку на доходи фізичних осіб з виплачених працівникам доходів є важливим аспектом податкового обліку. Особливо це актуально, коли бізнес має підрозділи в різних регіонах України. Відповідно до норм Податкового кодексу України, визначення бюджету для сплати ПДФО залежить від місця реєстрації податкового агента

До якого бюджету необхідно ФОП, в тому числі платнику ЄП та особі, яка проводить незалежну професійну діяльність перераховувати ПДФО, з виплачених найманим працівникам доходів, якщо вони мають кілька підрозділів розташованих в різних регіонах України?

Згідно з п.п. 14.1.180 Податкового кодексу України (далі – ПКУ):


  1. податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб – юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ),
  2. самозайнята особа,
  3. представництво нерезидента – юридичної особи,
  4. інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції,


які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов’язані:


  1. нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розд. IV ПКУ, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі,
  2. вести податковий облік,
  3. подавати податкову звітність контролюючим органам та
  4. нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розд. IV ПКУ.


Підпунктом 14.1.226 ПКУ визначено, що

самозайнята особа – це платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Відповідно до п.п. «а» п.п. 168.4.5 ПКУ фізична особа, відповідальна згідно з вимогами розд. ІV ПКУ за нарахування та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету,


  1. у разі коли така фізична особа є податковим агентом, – за місцем реєстрації у контролюючих органах,
  2. у випадках, передбачених ПКУ, – за місцезнаходженням земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених в натурі (на місцевості).


Джерело: ДПС


Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇