Україна готується до повноцінного врегулювання ринку віртуальних активів. Парламентський комітет з питань фінансів, податкової та митної політики схвалив до першого читання законопроєкт, який має легалізувати обіг криптовалюти, запровадити податкові правила для операцій з нею та визначити органи, що регулюватимуть ринок.
Як заявив голова Комітету Данило Гетманцев, ініціатива передбачає оподаткування прибутку з криптоактивів за принципом цінних паперів – тобто з різниці між купівлею і продажем. Для українців, які вже володіють криптовалютою, передбачено річний перехідний період у 2026 році з пільговою ставкою 5% від доходу. Крім того, громадяни будуть зобов’язані декларувати відповідні доходи щороку.
Втім, документ викликав серйозну критику з боку Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). У Комісії вважають, що законопроєкт містить положення, які суперечать європейському регламенту MiCA (Markets in Crypto-Assets), порушують принципи незалежного регулювання, відкривають двері для ризикованих учасників з ворожих юрисдикцій, а також ігнорують роль НКЦПФР як профільного регулятора. Повідомила пресслужба регулятора у коментарі агентству «Інтерфакс-України»
Особливо гострою виявилася норма про автоматичну авторизацію токенів без навіть базової перевірки, яку наполягала залишити Комісія. Вона також незадоволена тим, що в законопроєкті регулятором зазначено лише Національний банк і «інший орган», який призначить Кабінет Міністрів – без чіткої участі НКЦПФР.
У Комісії сподіваються, що до другого читання законопроєкт буде приведено у відповідність до міжнародних стандартів, зокрема норм ЄС та рекомендацій IOSCO, а Україна отримає збалансовану модель контролю крипторинку, яка не ставитиме під загрозу національну безпеку.
Джерело: ВРУ, «Інтерфакс-України»