👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Довідки, які підтверджують медичне обстеження донора і донацію крові, не мають встановленого законодавством терміну дії. Роботодавець не має права відмовити працівнику у наданні дня відпочинку на підставі давності довідки.
З 25 січня 2021 року набув чинності Закон України від 30.09.2020 №931-IX «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» (далі - Закон №931), який встановлює нові правила щодо надання дня відпочинку донорам. Відповідно до Закону №931, працівник має право на день відпочинку безпосередньо після дня донації або може приєднати його до щорічної відпустки.
Важливо зазначити, що Закон №931 не встановлює жодних часових обмежень щодо використання дня відпочинку. Раніше діюче законодавство передбачало річний термін для використання такого дня, але ці норми втратили чинність із прийняттям нового закону.
Особлива увага приділяється ситуаціям, коли працівник за погодженням із керівництвом працював у день донації. У такому випадку працівник має право отримати інший день відпочинку зі збереженням середнього заробітку. При цьому Закон №931 також не встановлює строків для надання такого дня відпочинку.
Єдиною вимогою для отримання дня відпочинку є наявність довідки, виданої відповідним медичним закладом, яка підтверджує факт донації крові. Будь-які відмови роботодавця у наданні дня відпочинку на підставі того, що з моменту донації минув певний час, є неправомірними та не мають законних підстав.
Таким чином, роботодавець зобов'язаний надати працівнику день відпочинку за донацію крові незалежно від того, скільки часу минуло з моменту донації, за умови наявності відповідної довідки.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».
Джерело: 7еminar