👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь 🕵️:
Розглянемо Ваші запитання окремо.
Перехідні виплати. Перехідні виплати (відпускні, лікарняні) враховуються в доході працівника у тому місяці, в якому вони були нараховані. Це підтверджується роз’ясненням Мінекономіки у листі від 07.03.2025 №2704-25/20968-01, де зазначається, що для обчислення середньої зарплати для отримання статусу критичного підприємства використовуються дані податкового розрахунку.
Є вірогідність, що і зарплату заброньованого працівника будуть перевіряти за фактичними нарахуваннями місяця. Проте яким чином - на сьогодні не відомо. Але перевірка на відповідність зарплатного критерію буде відбуватись на підставі даних з реєстру застрахованих осіб. При чому в реєстрі застрахованих осіб перехідні виплати відносять до місяців, за які вони нараховані. Щоб уникнути непорозумінь і зберегти бронювання та статус критично важливого підприємства, рекомендуємо до отримання офіційних роз'яснень забезпечувати нарахування зарплати у кожному місяці.
Щодо перехідних лікарняних думки експертів розділились. Деякі експерти вважають, що лікарняні не є частиною зарплати згідно з п. 3.2, п. 3.3 Інструкції № 5, інші – що їх слід враховувати, оскільки за роз'ясненням Мінекономіки при обчисленні середньої зарплати для критичності лікарняні враховують при обчисленні середнього заробітку.
На наш запит Мінекономіки у листі від 12.02.2025 №2702-13/13940-07 відповіді не надало, але посилалось на свій лист щодо обчислення середньої зарплати для отримання статусу критичного підприємства. Наша редакція підготувала запит стосовно цього питання до іншого відомства. Тож допоки не буде остаточного роз’яснення з цього приводу, ми наполегливо радимо орієнтуватися винятково на виплати, які однозначно можна віднести до зарплатних. Такий наш підхід спрямований на те, щоб убезпечити підприємство від ризиків позбавлення критично важливого статусу на 6 місяців.
Тож, якщо заброньований працівник захворів і внаслідок цього за місяць йому буде нараховано зарплату меншу за 20000 грн, варто подбати про додаткові донарахування (премія, матдопомога тощо).
Є певні розбіжності в підходах до включення лікарняних у розрахунок зарплати заброньованого працівника. Деякі експерти вважають, що лікарняні не є частиною зарплати, інші – що їх слід враховувати, оскільки при визначенні середньої зарплати для критичності їх включають у розрахунок. Тому, щоб уникнути ризику втрати броні, рекомендується забезпечити виплату зарплати на рівні не менше 20000 грн у кожному місяці.
Щодо звільнення заброньованого працівника, ситуація не прописана в Постанові №76. Частина фахівців вважає, що навіть у місяці звільнення слід дотримуватись рівня зарплати 20000 грн, інші ж – що після анулювання бронювання це правило вже не застосовується. Враховуючи відсутність чітких роз’яснень, для зниження ризику втрати статусу критичності підприємства рекомендується забезпечити відповідний рівень зарплати й у місяці звільнення.
Компенсація також належить до заробітної плати (п. 2.2.12 Інструкції №5). Тому при нарахуванні її працівнику вона буде включатись до заробітної плати, зокрема і для цілей вимоги п. 8 Постанови 76 щодо зарплати заброньованого працівника не менше 20000 грн.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».
Джерело: 7еminar