Підприємство без надання будь-яких документів, зокрема, що підтверджують право власності на нерухоме майно, проінформувало, що для провадження господарської діяльності, використовує об’єкти нерухомості, які є державною власністю та закріплені за ним на праві господарського відання, власником яких є орган державної влади – Фонд державного майна України.
Чи є воно платником податку на нерухомість за об’єкти нерухомості, які закріплені за ним на праві господарського відання, та чи потрібно нараховувати податок на нерухоме майно, яке надається іншим підприємствам на підставі договорів оренди?
Оскільки ПКУ визначено, що платниками податку на нерухомість є власники об’єктів нерухомості, то у підприємства не виникає податкового обов’язку зі справляння податку в частині об’єктів нерухомості, які закріплені за ним на праві господарського відання.
При цьому за об’єкти нерухомості, які належать підприємству на праві власності, у підприємства виникає податковий обов’язок зі справляння податку за такі об’єкти.
Відносини, пов’язані з орендою нерухомого майна регулюються Цивільним кодексом України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди такого майна (статті 2, 16 Закону України від 03.10.2019 №157-IX «Про оренду державного та комунального майна»).
Справляння податку на нерухоме майно, яке надається іншим підприємствам на підставі договорів оренди не передбачено ПКУ.
При цьому частинами 5, 7 статті 120 Земельного кодексу України визначено порядок набуття прав власності або користування земельними ділянками суб’єктом господарювання, який використовує нерухоме майно на праві господарського відання, зокрема, документи, що підтверджують набуття права господарського відання на об’єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду, об’єкт незавершеного будівництва чи частку у праві спільної власності на такий об’єкт), є підставою для державної реєстрації переходу до набувача права користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об’єкт.
А статтею 211 Земельного кодексу України визначена відповідальність для громадян та юридичних осіб, зокрема, за ухилення від державної реєстрації земельних ділянок та подання недостовірної інформації щодо них.
Джерело: ІПК ДПС від 25.03.2025 №1612/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК