Єдиний реєстр кваліфікацій та Звіт №3-ПН: що змінилося з 2 травня

02.05.2025 набрав чинності Закон України від 15.04.2025 №4353-IX. Закон відкриває нові можливості для вдосконалення національної системи кваліфікацій та впроваджує сучасні підходи до регулювання ринку праці. Головним нововведенням є створення Єдиного реєстру кваліфікацій – Класифікатора професій, що об’єднає існуючі ресурси та забезпечить прозорість і доступність інформації про професійні кваліфікації


  1. Запровадження Єдиного реєстру кваліфікацій
  2. Що буде з чинним Класифікатором професій?
  3. Звіт за формою №3-ПН більше не обов’язковий
  4. Висновки
Закон України від 15.04.2025 №4353-IX опубліковано в «Голосі України» 01.05.2025, а отже 02.05.2025 набирають чинності положення, які впроваджують Єдиний реєстр кваліфікацій – Класифікатор професій

Закон України від 15.04.2025 №4353-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікацій відповідно до актуальних потреб ринку праці» (далі – Закон №4353) вносить зміни, зокрема, до:


  1. Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП);
  2. Закону України від 05.07.2012 №5067-VІ «Про зайнятість населення» (далі – Закон №5067);
  3. Закону України від 05.09.2017 №2145-VIII «Про освіту».


Запровадження Єдиного реєстру кваліфікацій


Даний Закон створює новий Єдиний реєстр кваліфікацій – Класифікатора професій (далі – ЄРК), Основним завданням якого, є упорядкувати систему кваліфікацій в Україні. До ЄРК буде інтегровано:


  1. чинний Національний класифікатор професій;
  2. Довідники кваліфікаційних характеристик професій працівників;
  3. Реєстр кваліфікацій;
  4. інші пов’язані ресурси.
Єдиний реєстр кваліфікацій Класифікатор професій це автоматизована система класифікації, збирання, верифікації, оброблення, зберігання та захисту інформації про кваліфікації, професії (види занять).

Національне агентство кваліфікацій забезпечує створення і ведення ЄРК. Порядок створення, внесення змін та ведення ЄРК затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Національного агентства кваліфікацій. Держателем та адміністратором від імені держави є Національне агентство кваліфікацій.


Назва професійної кваліфікації, що відсутня в ЄРК, визначається та затверджується розробником професійного стандарту та після його затвердження автоматично вноситься Національним агентством кваліфікацій до зазначеного реєстру.

Доступ до реєстрових даних Єдиного реєстру кваліфікацій – Класифікатора професій є відкритим та безоплатним.

Єдиний реєстр кваліфікацій Класифікатор професій забезпечує обмін аналітичними, агрегованими даними, а також електронну інформаційну взаємодію з:


  1. Єдиною державною електронною базою з питань освіти,
  2. Єдиною інформаційно-аналітичною системою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції,
  3. Реєстром застрахованих осіб,
  4. Єдиним порталом вакансій EURES (Європейської мережі служб зайнятості),
  5. інформаційною системою органів державної статистики,
  6. інформаційно-комунікаційними системами Пенсійного фонду України.


Дані в Єдиному реєстрі кваліфікацій Класифікаторі професій формуються з урахуванням міжнародної стандартної класифікації видів занять (International Standard Classification of Occupations - ISCO).


Строк створення Єдиного реєстру кваліфікацій – Класифікатора професій становить один рік з дня набрання чинності Закону №4353.


Що буде з чинним Класифікатором професій?


Відповідно до Закону №4353, на розробку та впровадження ЄРК передбачено один рік. До моменту її повного запуску, у перехідний період, залишатиметься чинним Національний класифікатор професій, затверджений наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 №327. Таким чином, роботодавці продовжуватимуть використовувати його для складання штатних розписів та оформлення кадрової документації.


Звіт за формою №3-ПН більше не обов’язковий


Ст. 50 Закону №5067 змінено наступним чином:

подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії) у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики
Закон № 4353 передбачає: подання звіту про попит на робочу силу більше не є обов’язок, а лише право роботодавця.

Висновки


  1. Єдиний реєстр кваліфікацій дозволить впорядкувати інформацію про професійні кваліфікації, усунути дублювання даних та застарілі процедури, зробивши систему більш сучасною і зручною.
  2. Завдяки інтеграції з іншими інформаційними системами (реєстрами освіти, статистики, зайнятості) ЄРК стане ефективним інструментом для аналізу та управління ринком праці.
  3. Закон стимулює розробку нових професійних стандартів, які відповідатимуть актуальним потребам ринку праці та інноваціям.
  4. Роботодавці звільняються від обов’язковості подання звітності за застарілою формою №3-ПН, що зменшить адміністративне навантаження та дозволить зосередитися на ключових бізнес-процесах.
  5. Дані ЄРК будуть відкритими та безоплатними, що дозволить роботодавцям, працівникам і всім зацікавленим сторонам швидко отримувати необхідну інформацію.


Джерело: kadroland


Статті на тему:


Штатний розпис з 28.08.2025: що зміниться

Штатний розпис: розробка та складання

Класифікатор професій: правила визначення назви посади



Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇