Звіт про вантажоперевезення за формою №51-вант (2 рази на рік): інструкція заповнення

З’ясуємо кому із підприємців, в які строки та спосіб звітувати за формою №51-вант. Також підкажемо, як заповнити статзвіт – Обстеження фізичної особи – підприємця, що здійснює вантажні автомобільні перевезення на комерційній основі. Зорієнтуємо у розмірах штрафів за неподання цього звіту


Хто подає Звіт про вантажоперевезення за формою №51-вант (2 рази на рік)


Обстеження фізичної особи – підприємця, що здійснює вантажні автомобільні перевезення на комерційній основі, за формою №51-вант (2 рази на рік) (далі – Звіт) подають винятково підприємці, як на загальній, так і на спрощеній системі оподаткування.


Ідеться про ФОП, які здійснюють діяльність за кодами КВЕД:


  1. 49.41 «Вантажний автомобільний транспорт»;
  2. 49.42 «Надання послуг перевезення речей (переїзду)».

На замітку! Підприємство подає тільки ту статистичну звітність, яка зазначена в Переліку надаваних звітів в Кабінеті респондента на сайті статистики

На офіційному сайті Держстату за кодом підприємства перевірте перелік статистичних звітів, до яких ваша юридична особа залучена до звітування в поточному періоді. Для цього зайдіть в «Кабінет респондента». 


В які строки подає Звіт про вантажоперевезення за формою №51-вант


Звіт подають два рази на рік не пізніше:


  1. 25 квітня;
  2. 25 жовтня.


Якщо відповідний день припадає на вихідний або святковий день, то звітують у перший робочий день після нього.

 

Куди подавати Звіт про вантажоперевезення за формою №51-вант (2 рази на рік)


Підприємства подають форму №51-вант (2 рази на рік) до органу державної статистики за своїм місцезнаходженням, тобто за місцем державної реєстрації.


Яка відповідальність за неподання форми №51-вант (2 рази на рік)

 

Порушення порядку подання або використання даних державних статистичних спостережень тягне за собою відповідальність згідно зі ст. 186-3 Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП). 


Так, за неподання органам статистики Звіту або подання його з недостовірними даними, не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, чи із запізненням загрожує штраф:


  1. від 10 до 15 нмдг (від 170 до 255 грн);
  2. від 15 до 25 нмдг (від 255 до 425 грн за повторне вчинення правопорушення особою, на яку вже накладали адмінстягнення протягом року.

На замітку! Для накладення стягнення на особу, винну у неподанні Звіту, органам статистики не потрібно звертатися до суду (ст. 244-3 КпАП)

Проте під час воєнного стану, а також протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни, адміністративний штраф за неподання чи несвоєчасне подання не застосовуватимуть (Закон України від 03.03.2022 №2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни»). 


За якою формою ФОПу звітувати про вантажоперевезення


З 1 січня 2025 року подавайте Звіт за формоюзатвердженою наказом Держстату від 09.04.2024 №105.


Завантажуйте бланк: 


  1. Обстеження фізичної особи – підприємця, що здійснює вантажні автомобільні перевезення на комерційній основі. Форма №51-вант (2 рази на рік)


Який порядок заповнення Звіту про вантажоперевезення за формою №51-вант (2 рази на рік)


Форма №51-вант (2 рази на рік) включає інформацію про роботу підприємця – власника вантажного автомобіля, який здійснює комерційні перевезення вантажів (за плату). Натомість у Звіті не показують інформацію щодо перевезення вантажів для власних потреб.


Для правильного заповнення Звіту скористайтеся роз’ясненням Держстату від 14.06.2019 №19.1.2-12/23-19 (далі – Роз'яснення).

На замітку! Хоч Обстеження подають двічі на рік, зазначайте у ньому лише дані щодо роботи ФОПа протягом тижня та на одному транспортному засобі

Щодо вантажопідйомності автомобіля відображайте числа з одним десятковим знаком після коми, щодо показників розділу 1 граф 5, 6 – цілі числа.


За відсутності даних у відповідних рядках (графах) форми проставляйте прочерки.


Звіт складайте на підставі:


  1. укладених відповідно до чинного законодавства договорів між фізичною особою – підприємцем (перевізником) і юридичною або фізичною особою (замовником або посередником) про перевезення вантажів (письмовий чи усний);
  2. будь-яких супровідних документів на вантаж, що перевозите (товарно-транспортні накладні, накладні тощо);
  3. реєстраційних документів щодо відомостей про автотранспортний засіб (марка), наявність причепа та їх вантажопідйомність.


Насамперед у Звіті ФОП зазначає порядковий номер транспортного засобу, що експлуатує (приклад див. у Роз'ясненні).


У разі якщо одна підприємець має інформацію більше ніж за один транспортний засіб, у кожній формі №51-вант (2 рази на рік) зазначає умовний порядковий номер транспортного засобу.

Важливо! Кількість форм №51-вант (2 рази на рік) відповідає кількості транспортних засобів ФОПа. Тому, форми містять дані про кожний транспортний засіб окремо

При цьому у Звіті ФОП не вказує реєстраційний номер транспортного засобу.


Розділ «Обсяг перевезених вантажів за тиждень, що обстежується» має містити відомості про вантажні перевезення за всі дні тижня окремо. Якщо підприємець працює неповний робочий тиждень, то зазначає інформацію тільки про ті дні, в які здійснював перевезення, в інших – прочерк. Інформацію про кожну поїздку ФОП фіксує в окремому рядку.


Показник «Маршрут» передбачає наведення інформації про перевезення вантажів як на міжміському, так і на міжнародному сполученнях.


У графах 2 «пункт відправлення» та 3 «пункт прибуття» слід зазначати назву міст і областей, між якими ФОП виконує перевезення (наприклад, м. Київ – с. Баришівка Київської області) або у випадку міжнародних перевезень – назви держав та міст, між якими виконує перевезення.


Інформація про міжнародні рейси має містити короткий опис маршруту:


  1. державу, звідки і куди перевозиться вантаж;
  2. вагу вантажу;
  3. відстань перевезень – загальний пробіг (до пункту розвантаження).


Якщо тривалість міжнародних або міжобласних перевезень довше тижня обстеження, інформація у формі матиме опис рейсів, які розпочаті на тижні обстеження, до їх повного закінчення. Інформацію про рейс, який розпочатий до тижня обстеження і продовжується на тижні обстеження (тобто незакінчений), у Звіті не враховуйте.


Наведемо приклад. Тиждень обстеження з 8 по 14 квітня. Автомобіль вирушив у міжнародний рейс до Німеччини 3 квітня, і вантаж розвантажено в Німеччині 9 квітня. Цей рейс у формі ФОП не враховує, оскільки рейс розпочався до тижня обстеження. У наступний рейс автомобіль вирушить з Німеччини в Україну 12 квітня і розвантажиться в Україні 18 квітня, при цьому маршрут проходить через Польщу і Білорусь. Такий рейс ФОП відображає до його закінчення:

У графі 4 підприємець зазначає інформацію про відстань перевезень (км), визначену за показниками спідометра (від моменту завантаження до моменту повного розвантаження автомобіля).


У графі 5 ФОП відображає інформацію про обсяг перевезених вантажів (кг) з урахуванням ваги контейнера, піддонів та іншої тари. Якщо точна вага вантажу не визначена, можна вказати оцінку ваги.


Як подавати Звіт про вантажоперевезення за формою №51-вант (2 рази на рік)


Починаючи з 1 січня 2023 року Звіт подають винятково в електронній формі (ч. 4 ст. 10 Закону України від 16.08.2022 №2524-IX «Про офіційну статистику»).


Зробити це можна через безкоштовний сервіс для електронного звітування «Кабінет респондента» за посиланням.


Також на офіційному сайті Держстату можете ознайомитися з Переліком форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності, які можуть подаватись респондентами в електронному вигляді у 20242025 роках. У цьому переліку наведені код шаблону та звітний період дії шаблону форми.


Для форми №51-вант (2 рази на рік) передбачений код шаблону S1605312, чинний зі звіту за I півріччя 2025 року.


Джерело: 7eminar


Шаблони та зразки документів:


Обстеження фізичної особи – підприємця, що здійснює вантажні автомобільні перевезення на комерційній основі. Форма №51-вант (2 рази на рік)


Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇