Дата виникнення доходу у ФОП на єдиному податку: як визначити

Нещодавно позиція ДПС з приводу дати визначення доходу в окремих операціях змінилась, тому розглянемо порядок визначення доходу у різних ситуаціях з урахуванням роз’яснень ДПС


За загальними правилами відповідно до п. 292.6 Податкового кодексу України (далі  – ПКУ) датою отримання доходу платника єдиного податку (далі ЄП) є:


  1. дата надходження коштів платнику у грошовій (готівковій або безготівковій) формі;
  2. дата підписання платником ЄП акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг);
  3. для платника ЄП третьої групи, який є платником ПДВ, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
1. Як визначається дата виникнення доходу у разі отримання оплати за товари (послуги) через POS-термінал?

На думку ДПС на дату, що зазначена у фіскальному чекові. До 02.01.2025 податківці зазначали що при здійсненні розрахунків за товари (роботи послуги) із використанням платіжних терміналів датою отримання доходу є дата надходження коштів на розрахунковий рахунок платника ЄП. З 02.01.2025 року це роз’яснення переведено до складу не чинних у зв’язку з розміщенням уточненої редакції.


А от в уточненої редакції зазначено, що у разі здійснення ФОП платниками ЄП розрахунків за допомогою POS – терміналів з видачею фіскального (касового) чека, датою отримання доходу з метою його оподаткування є дата, зазначена в фіскальному (касовому) чекові. Також податківці зазначають, що у разі використання РРО / ПРРО підтвердженням факту продажу товарів та отримання коштів є розрахунковий документ, зокрема, касовий чек.


Як бачимо, нова позиція ДПС суперечить п. 292.6 ПКУ, адже сам факт оформлення чека не означає надходження коштів на рахунок. Говорити про отримання доходу на дату чека можна у разі отримання готівки. Тим не менш податківці свою позицію визначили, тому враховувати її потрібно. А от погоджуватися нею чи ні кожен вирішує самостійно.

2. З якого періоду застосовувати нову позицію ДПС щодо визнання доходів при оплаті через POS-термінали?

З цього приводу маємо відповідь податківців, яка має з’явитися також у ЗІР, де зазначається, що питання стосовно визначення дати доходів було узгоджено податківцями з Міністерством фінансів України у 2024 році, тому визначення дати доходу відповідно до дати, зазначеної у фіскальному (касовому) чекові (у разі здійснення розрахунків ФОП з видачею фіскального (касового) чека).


Тобто виходить, що у разі, коли, наприклад, розрахунки з оформленням фіскальних чеків відбувалися 31.12.2024, а кошти були отримані на рахунок 01.01.2025, то дохід у 2024 році потрібно визначати по даті фіскальних чеків, тобто 31.12.2024. Що стосується доходів, отриманих згідно фіскальних (касових) чеків виданих до 1 січня 2024 року, а фактично оплачених (зараховані кошти на рахунок ФОП) у 2024 році, то такі доходи відображаються у складі загального доходу 2024 року.


Тобто якщо чеки були оформлені 31.12.2023 року, а кошти зараховані на рахунок у 2024 році, то ці оплати враховуються до доходу 2024 року.

3. Як визначається дата доходу у разі отримання оплати у валюті і по якому курсу потрібно визначати суму доходу: по курсу НБУ на дату отримання коштів на рахунок або по курсу на дату здійснення валютно-обмінної операції?

На дату отримання коштів на рахунок. Як зазначено в п. 292.5 ПКУ дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу.


Як ми вже зазначали вище, загальні правила визначення дати отримання доходу наведені у п. 292.6 ПКУ, тобто по даті надходження коштів. Таким чином, дохід в інвалюті перераховуються у гривню за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим НБУ на дату отримання коштів. Так зазначають і податківці (ІПК від 13.11.2024 №5244/ІПК/08-01-24-05-10).

4. Яку суму ФОП має включити до доходу якщо, наприклад, сума по інвойсу склала 1000 дол. США, а на рахунок була отримана сума в 900 дол. США, а 100 дол. США склала комісія банка?

В дохід ФОП включає еквівалент 1000 дол. США, перерахованих у гривні на дату отримання коштів. Адже у разі отримання за договором (контрактом) виручки в іноземній валюті за надані товари (роботи, послуги) доходом фізичної особи-підприємця – платника єдиного податку) є сума коштів в іноземній валюті, визначена в договорі (контракті) та перерахована у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання валюти (ЗІР, категорія 107.01.03).


Тобто доходом ФОП визнається вся сума по інвойсу, на підставі якого було перерахування коштів. Сума доходу не зменшується на суму комісії, яка була утримана банком. Таким чином, дохід ФОП складає 1000 дол. США перерахованих по курсу НБУ на дату отримання коштів.

5. Чи включаються до доходу ФОП курсові різниці, що виникають при продажу іноземної валюти?

Ні, не включаються. Адже включення таких різниці до доходу платника ЄП, нормами ПКУ не передбачено (ІПК від 13.11.2024 №5244/ІПК/08-01-24-05-10).

6. ФОП отримує оплати від покупців за договором еквайрингу через POS-термінал або інтернет еквайринг. На рахунок кошти зараховуються за вирахуванням суми комісії еквайра. Яку суму потрібно включати у дохід?

Суму коштів, що була фактично сплачена покупцями, сума комісії не вираховується. Якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи послуги) із використанням платіжних терміналів з суми виручки банком утримується комісійна винагорода за послуги з розрахункового обслуговування, то доходом ФОП єдиного податку вважається вся вартість реалізованого товару (робіт, послуг) з врахуванням відсотків (комісії) банку.


Цей висновок підтверджується в індивідуальних податкових консультаціях, наприклад, ІПК ДФС м. Києва від 18.04.2019 №1665/Х/26-15-13-06-12-ІПК.

7. ФОП продає товари за готівку, чи може він покласти суму готівкової виручки на рахунок і чи повинен він збільшити дохід на цю суму?

Так, може покласти, дохід не збільшується. Доходом ФОП платника ЄП, є, зокрема дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) (пп. 1 п. 292.1 ПКУ).


Тобто виручка, що отримана ФОП у готівковій формі має включатися до складу доходу ФОП при її отриманні. Тобто зазначатися у формі обліку доходу як виручка, отримана готівкою.


Таку виручку ФОП може покласти на свій рахунок, при цьому в призначені платежу обов’язково потрібно зазначити «Виручка за ….(вказати період)». У цьому випадку сума такої виручки повторно до доходу ФОП не враховується (ЗІР, категорія 107.01.03).

8. ФОП потрібна певна сума на рахунку і він вносить на підприємницький рахунок власні кошти, чи вважатимуться ці кошти доходом ФОП?

Так, вважатимуться. На думку податківців, так. В роз’яснені (ЗІР, категорія 107.01.03) зазначається, що кошти, що надійшли на розрахунковий рахунок, який відкрито фізичною особою для здійснення підприємницької діяльності, і які є власними коштами такої фізичної особи (тобто кошти отримані не від підприємницької діяльності), включаються до доходу ФОП.

9. У ФОП в різних банках відкрити декілька підприємницьких рахунків, у разі перерахування коштів між цими рахунками чи будуть такі находження з одного рахунку а інший вважатися доходом ФОП? Яке може бути призначення платежу при перерахунку?

Ні, не будуть. При отриманні виручки на рахунок №1 у ФОП виникає дохід у безготівковій формі, що має бути відображений у формі обліку доходу. При перерахуванні на інший підприємницький рахунок №2 дохід не повинен виникати, адже ці кошти вже були відображені у складі доходу ФОП.


Цього питання податківці зазначають наступне (ЗІР, категорія 107.01.01): якщо кошти, отримані від продажу товарів (робіт, послуг) перераховуються з одного поточного рахунку ФОП – платника ЄП на його інший рахунок, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, то такі кошти можуть повторно не включатися до доходу такого платника ЄП за умови, що таке перерахування здійснюється після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.


Формулювання щодо сплати податків цікаве. Але це не означає, що при перекиданні коштів з рахунку на рахунок має сплачуватися податок. ФОП має сплачувати податки у встановлені законодавством строки.


Щодо призначення платежу, то ФОП може перерахувати кошти з одного підприємницького розрахункового рахунку на інший з таким призначенням платежу: «Перерахування коштів між власними розрахунковими рахунками», або «Перерахування коштів, з яких сплачено податки, між власними розрахунковими рахунками». Призначення платежу може бути довільним, шаблону немає, головне – забезпечити повноту інформації про платіж.

10. ФОП є платником ПДВ, чи включається до бази оподаткування ЄП та військовим збором (далі – ВЗ) сума ПДВ?

Ні, не включається. Відповідно до пп. 1 п. 292.11 ПКУ до складу доходів платника ЄП не включається сума ПДВ.


Що стосується ВЗ, то об’єктом оподаткування збором для платників ЄП 3 групи є доходи, що визначені ст. 292 ПКУ (пп.1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). А оскільки сума ПДВ не включається до складу доходу платника ЄП, то відповідно не включається і до об’єкту оподаткування ВЗ.

11. ФОП отримав поворотну фіндопомогу, чи потрібно включати суму такої фіндопомоги до доходу?

Не потрібно, якщо фіндопомога повертається протягом 12 календарних місяців з дня її отримання. Залежить від того на який строк отримана фіндопомога. Так до доходу ФОП не включається суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (пп. 3 п. 292.11 ПКУ).


Сума поворотної фінансової допомоги, неповерненої платником єдиного податку протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, включається до складу доходу такого платника наступного дня після закінчення 12 календарних місяців з дня отримання такої допомоги.

12. Чи є доходом ФОП – платника ЄП кошти, що повернуті банком з депозитного рахунку ФОП на його поточний рахунок після закінчення депозитного договору?

При отриманні таких коштів у вигляді виручки від реалізації товарів (послуг) ФОП має обов’язок включити їх до форми обліку доходів і відповідно до свого підприємницького доходу. Тому кошти, повернуті банком з депозитного рахунку ФОП на його поточний рахунок після закінчення депозитного договору, не включаються до доходу ФОП (ЗІР, категорія 107.01.03).

13. ФОП повертає суми отриманих передоплат або помилково отриманих коштів, чи має право він відкоригувати суму доходу і у якому періоді?

Так, має право відкоригувати дохід. Суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) платнику ЄП та / або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів не включається до складу доходу платника ЄП (пп. 5 п. 292.11 ПКУ).


Щодо періоду, коли платник ЄП має відкоригувати суму доходу, то податківці у роз’ясненні в ЗІР, категорія 107.01.07 (діє з 24.10.2024) зазначають, що коли в разі розірвання договору ФОП першої – третьої груп повертає кошти (аванс, передоплату) покупцю за товари (роботи, послуги):


  1. у податковому періоді їх отримання – сума таких коштів не включається до складу доходу єдинника і, відповідно, не підлягає відображенню у податковій декларації;
  2. в іншому податковому періоді – тоді платник ЄП повинен уточнити показники всіх раніше поданих декларацій, у яких до складу доходу було включено повернену пізніше суму (авансу, передоплату). Такий перерахунок здійснюється шляхом подання уточнень до раніше поданих декларацій.
14. ФОП платник ЄП отримує компенсацію, від фонду зайнятості, в сумі 50% фактичних витрат на оплату праці (але не більше розміру мінімальної заробітної плати) за працевлаштування за направленням центру зайнятості зареєстрованих безробітних. Чи включається така компенсація до доходу ФОП?

Ні, не включається. В пп. 4 п. 292.11 ПКУ зазначено, що не включаються до доходу платника ЄП, зокрема, суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.


Порядок надання роботодавцям компенсацій за працевлаштування зареєстрованих безробітних затверджений постановою КМУ від 10.02.2023 №124. В п. 7 цього Порядку зазначено, що передбачені ним компенсації, виплачуються за рахунок та в межах коштів, передбачених на ці цілі в бюджеті Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (у разі працевлаштування особи з інвалідністю з числа зареєстрованих безробітних).


Таким чином, оскільки така компенсація є сумою цільового призначення від Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування, вона не включається до складу доходів ФОП.

15. ФОП роботодавець отримує компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО). Чи включається сума такої компенсації до доходу ФОП?

Ні, не включається. Така компенсація надається за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та інших джерел, не заборонених законодавством (п. 1 Порядку, затвердженому постановою КМУ від 20.03.2022 №331).


Таким чином, компенсація витрат на оплату праці ВПО не включається до доходу ФОП на підставі пп. 4 п. 292.11 ПКУ. Так, до речі, зазначають і податківці (ІПК від 13.03.2024 №1295/ІПК/20-40-24-07-06).

16. ФОП отримує грант, и включається сума гранту до доходу ФОП?

Сума гранту не включається до доходу ФОП. Відповідно до пп. 4 п. 292.11 ПКУ не включається до доходу платник ЄП суми коштів цільового призначення, що надійшли, зокрема, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм.


Бюджетний грант цільова допомога у вигляді коштів або майна, що надаються на безоплатній і безповоротній основі за рахунок коштів державного та / або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проєкту або програми у сферах культури, туризму та у секторі креативних індустрій, спорту та інших гуманітарних сферах у порядку, встановленому законом (пп. 14.1.277-1 ПКУ).


 Перелік надавачів бюджетних грантів визначає постанова КМУ від 18.08. 2021 №867. Так, надавачами бюджетних грантів є:


  1. Український культурний фонд;
  2. Фонд розвитку підприємництва;
  3. Український молодіжний фонд;
  4. Український ветеранський фонд


Доходи у вигляді таких грантів вважаються доходом фізособи, однак щодо них є пряме звільнення від оподаткування ПДФО відповідно до п. 170.7-1 ПКУ, за умови цільового їх використання. У разі нецільового використання такі доходи оподатковуються ПДФО та ВЗ.


Що стосується небюджетних грантів, то податківці зазначають (ЗІР, категорія 107.01.03), що у разі якщо отримання гранту ФОП не передбачає виробництво (виготовлення) та / або реалізацію товарів, виконання робіт, надання послуг таким підприємцем на користь надавача коштів, то такий дохід не включається до доходу ФОП, але оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку фізичних осіб.

17. ФОП здає в оренду нерухомість, договором оренди передбачено, що орендар окрім орендної плати також відшкодовує суму комунальних платежів, чи включається відшкодована орендарем сума комунальних платежів до доходу ФОП?

Ні, не включається. Податківці посилаючись на те, що право власності на нерухоме майно, яке здається в оренду, належить фізичній особі та договір про надання житлово-комунальної послуги укладається безпосередньо з власником зазначеного майна як з фізичною особою, крім того отримання ФОП доходу у вигляді відшкодування суми комунально-житлових послуг не передбачає надання таких послуг, то дохід, отриманий ФОП у вигляді відшкодування суми комунально-житлових послуг не включається до доходу платника єдиного податку, але оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб.


Таким чином, якщо відповідно до умов договору оренди:


  1. сплата комунальних платежів здійснюється окремо від орендної плати, то тоді вони оподатковуються як дохід фізособи ПДФО (18%) та ВЗ (5%)
  2. сплата комунальних платежів здійснюється у складі орендної плати, тобто сума орендної плати включає суму комунальних платежів, то з метою оподаткування дохід у вигляді сплачених комунальних платежів повністю включається до доходу платника єдиного податку як орендна плата з відповідним оподаткуванням.



Надія КОВАЛЬ, експерт з обліку та оподаткування