Реєстрація платником ПДВ після анулювання реєстрації платником ЄП

У разі перевищення обсягу господарських операцій платником єдиного податку понад 1 млн грн протягом останніх 12 місяців, така особа зобов'язана подати реєстраційну заяву до 10 числа першого місяця після переходу на загальну систему оподаткування та зареєструватись як платник ПДВ в обов'язковому порядку

Платник податків отримав Рішення органу ДПС про анулювання реєстрації та виключення з Реєстру платників єдиного податку з 01 жовтня 2024 року.


Тому, платник податків запитав у податківців щодо визначення обсягу оподатковуваних операцій для реєстрації платником податку на додану вартість.


Податківці проаналізували приписи пунктів 180.1, 181.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), зокрема щодо того, що:

у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділу V ПКУ, у тому числі операцій з постачання товарів/послуг з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 грн (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник ПДВ у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.

До загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника податком на додану вартість належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою податку на додану вартість, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою податку на додану вартість та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування податком на додану вартість. При цьому обсяг операцій, що не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не включається.


Також податківці проаналізували приписи ст. 183 ПКУ та вказали, що у разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку, на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ, у випадках, визначених розділом XIV ПКУ, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним п. 181.1 ПКУ, реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ.


Якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним п. 182.1 ПКУ, то реєстраційна заява подається у строк, визначений п. 183.3 ПКУ.


Таким чином, якщо у фізичної особи - підприємця, що переходить із спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування, зокрема й шляхом виключення з Реєстру платників єдиного податку відповідно до Рішення контролюючого органу, на дату такого переходу загальна сума від здійснення операцій із постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищувала 1 000 000 грн (у тому числі включаючи період перебування на спрощеній системі оподаткування), то така особа повинна не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему оподаткування, подати до контролюючого органу реєстраційну заяву та відповідно зареєструватись як платник податку на додану вартість в обов'язковому порядку.


Джерело: ІПК від 13.11.2024 №5245/ІПК/20-40-24-07-06

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇