Закон про мобілізацію свідчить, що громадяни України, які законно набули статусу інвалідності, жодним чином не можуть бути відправлені на фронт у рамках мобілізації. Ба більше – у них є відстрочка від служби. Проте, через те що в Україні почалася ліквідація МСЕК, будуть створені спеціальні групи експертів, які зможуть підтвердити або анулювати статус.
Чи можлива мобілізація інвалідів в Україні
Мобілізація інвалідів 3 групи, а також другої або першої в нашій країні неможлива – у таких осіб є законне право на відстрочку. Незалежно від встановленої групи, від самого початку війни діє таке правило, і немає жодних передумов думати, що в січні 2025 року щось зміниться.
Чи потрібно йти до військкомату з інвалідністю? Так, така необхідність існує для деяких категорій осіб з обмеженими можливостями та відповідним статусом. Це правило стосується тих, хто отримав документи про інвалідність після 24 лютого 2022 року. Їм потрібно пройти перекомісію та підтвердити статус.
Якщо ви вже маєте документ про інвалідність, іти до ТЦК не обов'язково – можна зареєструватися в застосунку Резерв+ і отримати відповідний документ онлайн без походу до ТЦК.
Чи можна служити в армії, якщо у вас є інвалідність
Восени 2024 року були анонси про те, що відстрочку для осіб з інвалідністю 3 групи можуть скасувати. Цього не сталося, тому мобілізація інвалідів 2 групи, а також першої або третьої – це нереальний сценарій на даний момент. Єдиний варіант опинитися в лавах ЗСУ – підписати контракт добровільно.
Це можливо, якщо громадянин України зі статусом інвалідності захоче сам опинитися в Збройних Силах. Він має пройти військово-лікарську комісію, для того щоб отримати дозвіл на службу у зв'язку зі станом здоров'я.
Яка інвалідність звільняє від мобілізації без підтвердження
З вищесказаного стає зрозуміло, чи будуть мобілізувати інвалідів з 1 січня 2025 року. Окрім відомостей про неможливість таких ситуацій на законних підставах та наявність альтернативи у вигляді добровільно підписаного контракту, є низка ситуацій, коли інвалідність навіть не потрібно підтверджувати. До них належать:
- група була знижена або підвищена;
- у період несення служби людина дістала поранення або травми, що призвели до інвалідності;
- немає кистей, стоп, одного з парних органів;
- діагностовано розлади психіки, онкологію, симптоми паралічу або церебральний параліч;
- порушений інтелектуальний або загальний розвиток.
Ці 4 пункти списку діють, здебільшого, для людей з інвалідністю 2 або 3 групи. Першу групу дають унаслідок серйозних захворювань і станів, несумісних із несенням військової служби.
Джерело: УНІАН