Зміни для обмежено придатних
Травень 2024 року був насичений змінами у сфері мобілізації, військового обліку та бронюванні. Таким чином, 4.05.2024 набув чинності Закон України від 21.03.2024 №3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (далі – Закон №3621), яким було скасовано статус «обмежено придатний до військової служби». Відповідно, що всі, хто мав цей статус, до 5 лютого 2025 року повинні пройти повторний медичний огляд.
Після ВЛК особу визначають як:
- придатну до служби;
- непридатну до служби (з виключенням з військового обліку).
Відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2008 №402, особу можуть визнати придатною до військової служби за контрактом у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.
Чи потрібно проходити ВЛК обмежено придатним особам з відстрочкою?
Так.
Навіть за наявності відстрочки, в т. ч. у зв’язку з бронюванням, обмежено придатні повинні пройти ВЛК на підставі Закону №3621.
У п. 63 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №560 (далі – Порядок №560) встановлено,
що військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.
У даному випадку є невелика колізія двох правових норм. У Законі №3621 встановлено обов’язок проходження ВЛК для усіх обмежено придатних, зокрема тих, які мають відстрочки. А в Порядку №560 зазначено про неможливість направлення на ВЛК військовозобов’язаних із відстрочками.
Зазвичай, під час виникнення таких ситуацій, надають пріоритет нормам, які мають вищу юридичну силу. Тобто, у цьому випадку порівнюється норма Закону та норма підзаконного нормативного акта (постанови КМУ).
Оскільки Закон має вищу юридичну силу порівняно з постановою КМУ, то використовуємо норму Закону, що встановлює обов’язок проходження ВЛК для всіх, хто має статус обмежено придатних осіб для служби в ЗСУ.
Отже, усі військовозобов’язані, які мають статус обмежено придатних, повинні пройти ВЛК до 5 лютого 2025 року.
Штраф (?) за непроходження ВЛК
Чи настане відповідальність за непроходження ВЛК залежить від того, чи була отримана повістка / наказ про оповіщення від роботодавця.
Якщо такої повістки / наказу не було, то відповідальності за неявку для проходження ВЛК бути не повинно, адже у військовозобов’язаного немає обов’язку ініціювати проходження військово-лікарської комісії.
Пояснення ґрунтується на Правилах військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487).
Отже, призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
- прибувати за викликом районних (міських) ТЦК та СП «...» у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, «...» для проходження медичного огляду ...;
- проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров’я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або ВЛК районних (міських) ТЦК та СП...
Тобто, саме ТЦК повинен направити військовозобов’язаного на ВЛК.
У разі неявки за повісткою для проходження ВЛК можуть накласти адмінштраф у розмірі від 17 000 до 25 500 грн.
Електронні направлення на ВЛК
Наразі повістки (направлення) вручаються лише особисто під підпис. Але 20 грудня Міноборони в своєму телеграм каналі повідомило, що військовозобов’язані зможуть отримати електронне направлення на ВЛК через Резерв+.
Планується, що медогляд можна буде пройти у будь-якому зручному, визначеному в переліку, медичному закладі, а висновки лікарів будуть зберігатись у цифровій формі з підписами відповідальних осіб.
Висновки
- Військовозобов’язані, які мають статус обмежено придатних, повинні пройти ВЛК до 5 лютого 2025 року.
- Якщо ТЦК не направляв військовозобов’язаного на ВЛК, то відповідальності за непроходження ВЛК до 05.02.2025 не повинно бути.
- У разі неявки за повісткою для проходження ВЛК може бути накладений штраф від 17 000 до 25 500 грн.
Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокатка, шеф-редактор 7eminar
Статті на тему:
Вручення повістки через Viber: правда чи фейк
Військовий облік: що потрібно зробити до та після 1 січня 2025 року
Звіт про заброньованих працівників не подаємо!
Від редакції: Ми живемо у дуже динамічному світі, і як вплине непроходження ВЛК обмежено придатними у майбутньому неможливо спрогнозувати. Тому рішення приймати Ви повинні самостійно чи будете чекати направлення на ВЛК чи ініціювати таке проходження самостійно.