Розрахунки «бонусами» та сертифікатами: чи можна перебувати на ЄП

Розрахунок за товари сертифікатом або у вигляді зарахування «бонусних гривень» фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку є механізмом розрахунку не у грошовій формі, а отже не дає права фізичній особі – підприємцю застосовувати спрощену систему оподаткування

ФОП - платник єдиного податку третьої групи планує розпочати діяльність з роздрібного продажу у магазині парфумерних та косметичних виробів.


Для залучення покупців платник планує встановити систему знижок, які надаються покупцю, в залежності від того на яку суму він придбав товар раніше.


Так, при продажу товару сума такого продажу буде фіксуватись в особовому кабінеті покупця і покупець буде мати право отримати знижку у розмірі, наприклад 2 %. від вартості раніше купленого товару.


Суми отриманих знижок можна буде накопичувати та використовувати у будь-який момент.


В комп’ютерній системі обліку знижок суму знижок, яку накопив кожен покупець, планується назвати «бонусними гривнами».


Також платник планує встановити для покупців можливість внести передплату за товар, яку можна використати у майбутньому, при придбанні будь-якого товару, що продається в магазині. При цьому, покупцю, окрім фіскального чека, видається паперовий документ із назвою «СЕРТИФІКАТ» (підписаний та має унікальний код), який підтверджує внесення передплати за товар на суму 500,00 грн. Надання покупцю такого документа, що підтверджує внесення передплати за товар, як «СЕРТИФІКАТ», є необхідним оскільки інформація роздрукована на фіскальних чеках протягом декількох місяців просто «вицвітає» і стає нечитабельною.


«СЕРТИФІКАТ» при цьому є не персоналізованим (як і фіскальний чек) і не містить інформацію про особу покупця якому він був виданий.


В подальшому, покупець при придбанні будь-якого товару може надати продавцю отриманий «СЕРТИФІКАТ» та сплатити вартість товару, який він хоче придбати, з урахуванням раніше внесеної передплати.


Тому, платник податків запитав:


  1. чи має право фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, при здійсненні продажу товарів у магазині, надавати покупцям знижку сума якої залежить від вартості раніше проданого товару та може накоплятися покупцем і може бути використана покупцем за своїм бажанням у будь-який час? Чи не буде надання таких знижок покупцям вважатися негрошовими розрахунками та відповідно порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування;
  2. чи має право фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, при здійсненні продажу товарів у магазині, отримувати від покупців передплату за товар (із наданням покупцю паперового «СЕРТИФІКАТУ» який підтверджує її внесення), сума якої може бути врахована за бажанням покупця при придбанні будь-якого товару у подальшому, за умови пред’явлення покупцем «СЕРТИФІКАТА» який підтверджує внесення передплати? Чи не буде врахування такої передплати (яка була внесена раніше що підтверджується «СЕРТИФІКАТОМ») вважатися негрошовими розрахунками та відповідно порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування?


Податківці проаналізували приписи розділу ХІV Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та вказали на таке.


Згідно з п. 291.6 ПКУ, платники єдиного податку першої – третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі – готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей).


Пунктом 292.6 ПКУ визначено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).


Відповідно до пп. 298.2.3 ПКУ, платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, зокрема у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у п. 291.6 ПКУ (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів), – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків.


Тож, податківці дійшли висновку, що:

розрахунок за товари сертифікатом або у вигляді зарахування «бонусних гривень» фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку є механізмом розрахунку не у грошовій формі, а отже не дає права фізичній особі – підприємцю застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку і звітності.

Джерело: ІПК від 13.12.2024 №5699/ІПК/99-00-24-03-03