Хто подає Звіт неприбуткової організації
Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації подають всі установи та організації, які відповідно до п. 133.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) мають статус неприбуткових і перебувають в Реєстрі неприбуткових, що ведеться ДПСУ.
Нагадаємо, що новостворені неприбуткові установи та організації (надалі – НПО) мають подати реєстраційну заяву за формою №1-РН державному реєстратору під час їх державної реєстрації або контролюючому органу за основним місцем обліку протягом 10 календарних днів з дня їх державної реєстрації. Тільки в такому разі вони є включеними до Реєстру і мають податковий неприбутковий статус з дати реєстрації.
Нагадаємо, що у разі коли НПО протягом 2024 року порушила вимоги п. 133.4 ПКУ, вона зобов’язана подати у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, протягом 20 календарних днів, що настають за місяцем порушення, Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою в установленому порядку, якщо таке визнання відбулося пізніше) по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити і сплатити суму самостійно нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток. Податкове зобов’язання розраховується виходячи із суми операції (операцій) нецільового використання активів.
Така НПО виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та вважається платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення (пп. 133.4.3 ПКУ). Відповідно, НПО має щоквартально подавати декларацію з податку на прибуток (наростаючим підсумком) з проміжною фінзвітністю і сплачувати податок на прибуток (ЗІР, категорія 102.04).
Строки подання Звіту неприбуткової організації
За суттю Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації є податковою декларацією. Податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (пп. 49.18.3 ПКУ).
У разі, якщо останній день строку, визначеного ПКУ для подання податкової декларації, припадає на вихідний або святковий день, цей граничний день переноситься. Отже, останнім днем, коли НПО може надати Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, вважається операційний (банківський) день, який слідує за вихідним або святковим днем (п. 49.20 ПКУ).
Якщо НПО не має можливості своєчасно виконувати свої податкові обов’язки, що доведено згідно з Порядком, затвердженим наказом Мінфіну від 29.07.2022 №225, звітування проводиться протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану або протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей виконувати податкові обов’язки.
Куди подавати Звіт неприбуткової організації
Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації НПО має подавати до органу ДПС за місцем податкової адреси (п. 49.1 ПКУ).
Податковою адресою НПО є її місцезнаходження, зафіксоване в Єдиному державному реєстрі (п. 45.2 ПКУ).
У разі зміни місцезнаходження НПО як платника податків, пов’язаної зі зміною контролюючого органу, на відміну від платників податку на прибуток, НПО подає Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації після взяття на облік в контролюючому органі за новим місцезнаходженням. Таке роз'яснення було наведено ДПС.
Відповідальність за неподання Звіту неприбуткової організації
За неподання або несвоєчасне подання Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за п. 120.1 ПКУ передбачено накладення штрафу в розмірі 340 грн. Повторно, протягом року – 1020 грн, якщо НПО вже була піддана штрафу, за кожне неподання або несвоєчасне подання.
Форма Звіту неприбуткової організації
Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 17.06.2016 №553 і складається із табличної частини та трьох додатків: ГД, ВД та ФЗ.
Перші два додатки заповнюють за необхідністю:
- ГД подають отримувачі иа набувачі гуманітарної допомоги зі статусом юридичної особи, визначені у підпунктах «а», «б», «в», «г», «ґ», «д», «е», «є» п. 5 ст. 1 Закону України від 22.10.1999 №1192-XIV «Про гуманітарну допомогу» (далі – Закон №1192).
- ВП заповнюють у разі виправлення помилок.
ФЗ подають всі без виключення НПО, це невід’ємна частина Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації. За даними додатку ФЗ податківці звіряють показники Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.
Отже, якщо НПО не порушувала вимог щодо свого неприбуткового статусу, вона заповнює тільки розділ І Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації та обов’язковий додаток ФЗ. Абсолютна більшість НПО відносяться за розподілом критеріїв до мікро чи малих.
Якщо є інформація про гуманітарну допомогу, то до Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації та додатку ФЗ додається додаток ГД.
Завантажуйте шаблон Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації
Заповнення Звіту неприбуткової організації
Таблична складова Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації складається із двох частин:
- Частина І – це показники доходів (ряд. 1) та витрат (ряд. 2), його заповнюють всі НПО.
- Частина ІІ – (рядки 3 – 6) заповнюють виключно НПО, що порушили вимоги перебування в неприбутковому статусі. Це розрахунок податкових зобов’зань з податку на прибуток, що підлягають сплаті із суми порушення.
Виправлення помилок (ряд. 7 – 10) заповнюються тільки якщо виправляються помилку в частині ІІ Звіту щодо неправильного розрахунку суми податкових зобов’язань з податку на прибуток.
Заголовна частина Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації (шапка) заповнюється без складнощів:
- позначка статусу «Звітний» (поле 1);
У разі виправлення помилки в межах граничного терміну звітування проставляється позначка «Звітний новий». Виправлення після граничного терміну звітування супроводжується позначкою «Уточнюючий».
- звітний податковий рік – 2024 (поле 2);
Комірку «місяць» не заповнюється. Це тільки при звітуванні за порушення вимог п. 133.4 ПКУ.
Поле 3 заповнюється лише при виправленні помилок «Уточнюючим».
- назва НПО за даними із реєстраційних документів (поле 4);
- код за ЄДРПОУ (поле 5);
- податкова адреса, номери телефонів та факс організації (поле 6);
- дата й номер рішення ДПС про внесення організації до Реєстру (поле 7);
- ознака неприбуткової організації відповідно до Реєстру неприбуткових організацій (поле 8);
- найменування контролюючого органу, до якого подаємо Звіт (поле 9);
Зверніть увагу, НПО, які були повторно включенні до Реєстру та отримали нове рішення з новою ознакою неприбутковості організації. У рядках 7 та 8 Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації такі НПО зазначають дату та номер останнього рішення контролюючого органу про включення, повторне включення неприбуткової організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій та присвоєння або зміну ознаки неприбутковості організації (ЗІР, категорія 102.04).
Розділи І (доходи) та ІІ (витрати) частини І кожна НПО заповнює з урахуванням специфіки своєї діяльності. Показники формуються у гривні. Дані, наведені у частині І Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації ґрунтуються на показниках бухобліку та фінансової звітності (ЗІР, категорія 102.04).
В моделі цільового фінансування доходи визнають у сумі понесених витрат і в тих періодах, у яких були визнані витрати, пов’язані з виконанням умов цільового фінансування (пп. 16 – 19 НП(С)БО 15).
Цільове фінансування капітальних інвестицій визнають доходом протягом періоду корисного використання відповідних об’єктів інвестування (основних засобів, нематеріальних активів тощо) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об’єктів (п. 18 НП(С)БО 15). В такому випадку доходи дорівнюють витратам. Відповідно показники частин І та ІІ співпадають. Сума перевищення цільового фінансування (Кт 48) відображається в рядку 1595 Балансу (форма №1/1-м/1-мс).
Разом з цим податківці не заперечують можливість наявності прибутку. Так у листі ДПС від 16.10.2019 №784/6/99-00-07-02-02-15 податківці зазначили, що перевищення доходів над витратами неприбуткової організації за підсумками податкового (звітного) періоду не є підставою для виключення такої організації з Реєстру за умови, що отримані неприбутковою організацією доходи (прибутки):
- у законодавчо встановленому порядку в межах статутної діяльності використовуються (будуть використані) цією організацією виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (п.п. 133.4.2 ПКУ);
- не розподілятимуться серед засновників (учасників), членів таких організацій, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб (п.п. 133.4.1 ПКУ).
Також, в листі ДПС від 19.05.2021 №1902/ІПК/99-00-21-02-02-06 податківці зазначили, що наявність балансового прибутку не призведе до втрати статусу неприбутковості ЗОЗ-КНП. Головне – не порушувати вимог, установлених пп. 133.4.1 ПКУ. Звісно, модель бухгалтерського обліку НПО має бути прописана в обліковій політиці.
Розглянемо порядок заповнення рядків частини І Звіту
Рядок 1 Доходи НПО (сума рядків 1.1 – 1.11) = рядок 2280 фінзвіту (форма №2-м/2-мс) або (2000+2120+2220+2240) фінзвіту (форма №2).
Рядки 1.1 – 1.3 формують лише бюджетні установи та організації.
Рядок 1.4 зазначають бюджетні кошти, отримані від розпорядника бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, тобто заповнюється за наявністю підстави.
Рядок 1.5 заповнюють всі НПО (крім бюджетних). Тут відображають вартість отриманих активів (коштів або майна), вартість товарів (робіт, послуг), отриманих для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, та/або для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності. Це доходи на проведення статутної діяльності.
Рядок 1.6 зазначається загальна сума отриманої безповоротної фінансової допомоги, добровільних пожертвувань, милосердя. Сума в цій графі складається із суми граф 1.6.1, 1.6.2 та 1.6.3.
- 1.6.1 – благодійна допомога отримана (визначена Законом України від 05.07.2012 №5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації»). З огляду на роз’яснення податківців в цьому рядку відображаємо і отримані благодійні гранти,
- 1.6.2 – гуманітарна допомога (визначена Законом №1192). До цього рядку переноситься сумарне значення графи 9 розд. ІІ додатка ГД до Звіту,
- 1.6.3 – сума коштів або вартість товарів, робіт, послуг, які добровільно перераховані (передані) неприбутковій організації з конкретною метою – на потреби ЗСУ, інших силових структур для оборони країни. Це спеціальні засоби індивідуального захисту (каски, бронежилети, виготовлені відповідно до військових стандартів), технічні засоби спостереження, лікарські засоби та медичні вироби, засоби особистої гігієни, продукти харчування, предмети речового забезпечення, а також інші товари, виконання робіт, надання послуг за переліком, що визначається КМУ.
Рядок 1.7 заповнюють НПО членського типу, відображають членські внески з огляду на положення Статуту (разові, періодичні, цільові внески та відрахування засновників і членів).
Рядок 1.8 специфічний, призначений для пенсійних фондів для відображення внесків на недержавне пенсійне забезпечення.
В рядку 1.9 зазначаються пасивні доходи (проценти по депозитах, роялті, дивіденди, страхові виплати та відшкодування, інші за п.п. 14.1.268 ПКУ).
Рядок 1.10 мають заповнювати виключно НПО, що отримали активи у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) від іншої НПО подібного типу.
В рядку 1.11 відображають інші доходи. До таких можна віднести дохід від орендної плати, від продажу основних засобів, запасів тощо (ЗІР, категорія 102.04), а також курсові різниці, отримані штрафи та неустойки.
Рядок 2 Видатки (витрати) НПО (сума рядків 2.1 – 2.6) = рядок 2285 фінзвіту (форма №2-м/2мс) / (2050+2130+2150+2180+2250+2255+2270) фінзвіту (форма №2).
Рядки 2.1 – 2.2 формують лише бюджетні установи та організації.
Рядок 2.3 заповнюють всі неприбуткові організації (крім бюджетних). Тут відображають вартість активів (коштів або майна), вартість товарів (робіт, послуг), використаних (переданих) для фінансування утримання НПО, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. По суті це витрати на проведення статутної діяльності НПО.
В рядку 2.4 зазначають загальну суму наданої безповоротної фінансової допомоги, добровільних пожертвувань, милосердя. Сума в цій графі складається із суми граф 2.4.1, 2.4.2 та 2.4.3.
- 2.4.1 благодійна допомога надана. В цьому рядку, на думку податківців, відображається благодійна допомога у вигляді сплати за трьохстороннім договором за послуги, надана третьою стороною іншій НПО; безоплатна передача товарів іншій НПО; фінансова нецільова безповоротна допомога іншій НПО (лист ДФСУ від 09.02.2018 №530/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). В цьому рядку відображаємо надані благодійні гранти,
- 2.4.2 гуманітарна допомога надана (визначена Законом №1192).До цього рядку переноситься сумарне значення графи 8 розд. III додатка ГД до Звіту. Це цільове використання гуманітарної допомоги протягом 2024 року,
- 2.4.3 сума коштів або вартість товарів, робіт, послуг, які добровільно перераховані (передані) неприбутковою організацією з конкретною метою – на потреби ЗСУ, інших силових структур для оборони країни. Це спеціальні засоби індивідуального захисту (каски, бронежилети, виготовлені відповідно до військових стандартів), технічні засоби спостереження, лікарські засоби та медичні вироби, засоби особистої гігієни, продукти харчування, предмети речового забезпечення, а також інші товари, виконання робіт, надання послуг за переліком, що визначається КМУ.
Рядок 2.5 заповнюють виключно НПО, що передають вартість активів іншим НПО або зараховують до бюджету в результаті ліквідації (злиття, поділу, приєднання або перетворення).
В рядку 2.6 інші витрати. Тут зазначають курсові різниці, амортизацію основних засобів, запаси тощо (ЗІР, категорія 102.04).
Частина ІІ Звіту є «токсичною» для НПО. Адже її мають заповнювати тільки ті НПО, що порушили вимоги п. 133.4 ПКУ, а отже розраховують зобов’язання з податку на прибуток.
В рядку 3 зазначають суму операції (операцій) нецільового використання активів, що складаються:
- гуманітарна допомога = сумарному значенню показників графи 7 розділу ІV «Гуманітарна допомога, використана не за цільовим призначенням, за звітний (податковий) рік» додатку ГД;
- вартість активів (коштів або майна), вартість товарів (робіт, послуг), які використані на цілі інші, ніж фінансування видатків на утримання неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, та / або для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій.
Тут кожна НПО визначає свої порушення самостійно.
В рядку 4 зазначають доходи (прибутки) або їх частини, що розподілені серед засновників (учасників), членів неприбуткової організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Тут також кожна НПО визначає свої порушення самостійно.
Рядки 5 та 6 розраховуються програмним забезпеченням. Це об’єкт оподаткування (рядок 3 + рядок 4) та сума податку на прибуток (рядок 5 х 18%). Податкове зобов’язання має бути сплачено протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ, для подання Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.
Розділ «Виправлення помилок» частини ІІ Звіту призначений для виправлення показників саме в частині ІІ Звіту.
Додаток ГД подається у разі здійснення операцій з гуманітарною допомогою.
Зверніть увагу! Додаток ГД до рядків 1.6.2 ГД, 2.4.2 ГД та 3.1 ГД Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації подають отримувачі гуманітарної допомоги та набувачі гуманітарної допомоги зі статусом юридичної особи, визначені Законом № 1192 (роз'яснення ЗІР, категорія 102.04 та роз'яснення).
З 23.01.2024 з огляду на оновлену редакцію ст. 5 Закону №1192 в період дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування отримувачі, які визначені в ст. 1 Закону № 1192, набувають статус отримувача гуманітарної допомоги незалежно від їх включення до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги. Це важливо для формування додатка ГД.
Додаток ФЗ. Фінансова звітність є додатком та невід’ємною складовою Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.
За роз’ясненням ДПС НПО (крім НПО, які підпадають під критерії мікропідприємств, малих підприємств, бюджетних установ) подається разом зі Звітом Баланс, Звіт про фінансові результати, Звіт про рух грошових коштів, Звіт про власний капітал та Примітки до річних звітів (форми №1-5).
НПО, які підпадають під критерії мікропідприємств, малих підприємств, подають скорочену за показниками фінансову звітність (Фінансовий звіт малого підприємництва, Фінансовий звіт мікропідприємства) у складі Балансу і Звіту про фінансові результати (форми №1-м, №2-м або №1-мс, №2-мс).
Суб’єкти державного сектора разом зі Звітом подають наступні форми фінансової звітності:
- Баланс (форма № 1-дс),
- Звіт про фінансові результати (форма №2-дс),
- Звіт про рух грошових коштів (форма № 3-дс),
- Звіт про власний капітал (форма № 4-дс),
- Примітки до річної фінансової звітності (форма № 5-дс).
Критерії визначення категорії підприємств (крім бюджетних установ) визначені в ст. 2 Закону України від 16.07.1999 №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»
Балансову вартість активів і чистий дохід від реалізації обчислюється із застосуванням середнього офіційного курсу гривні до євро за період. Для визначення відповідності критеріям, встановленим у євро, застосовується офіційний курс гривні до іноземних валют (середній за період), розрахований на підставі офіційних валютних курсів НБУ, що встановлювалися для євро протягом відповідного року.
Відмітки про наявність додатків до Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації обов’язково проставляють у відповідному полі після табличної частини Звіту. Наприклад,
Також обов’язково треба проставити помітки щодо форм фінансової звітності, що є додатком до Звіту.
Як подати Звіт неприбуткової організації
Подати Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації може одним із способів (п. 49.3 ПКУ):
- особисто в податкову за місцем реєстрації НПО або через уповноважену особу;
- поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення.
Дата відправлення - не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання (п. 49.5 ПКУ).
Правила надання послуг поштового зв’язку затверджені постановою КМУ від 05.03.2009 №270:
- засобами електронного зв’язку в електронній формі через кабінет платника податків
Ідентифікатор електронної форми – J0101911.
- J0119711 – інформація щодо операцій з гуманітарною допомогою (додаток ГД до рядків 1.6.2 ГД, 2.4.2 ГД та 3.1 ГД Звіту);
- J0119811 – розрахунок податкових зобов’язань за період, за який виявлено помилку (додаток ВП до рядків 7–9 Звіту.
Якщо звітуєте через «Єдине вікно подання електронної звітності», спочатку надсилаєте фінасову звітність. Після отримання квитанції №2 подаєте Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації із позначкою про додані форми фінансової звітності.
Олена ГАБРУК, незалежний експерт-консультант з оподаткування, обліку, кадрових питань
Шаблони та зразки документів:
Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації