Зменшення розміру (ставки) орендної плати за землю державної / комунальної власності без внесення змін до чинних договорів

Податківці зазначили, що суб'єкти господарювання не можуть використовувати зменшені ставки, поки не буде змінено умови договору, за винятком випадків, коли орган місцевого самоврядування в межах своїх повноважень прийняв рішення про зменшення ставок орендної плати на час воєнного стану з умовою, що ці зміни діють без внесення змін до договорів

Податківці відповіли на запитання:

чи можуть СГ застосувати зменшений розмір (ставку) орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на підставі рішення органу місцевого самоврядування, прийнятого на період дії воєнного стану, без внесення змін до діючих договорів оренди?

Податківці вказали, що згідно з пп. 10.1.1 та пп. 265.1.3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ, плата за землю у складі податку на майно належить до місцевих податків.


При цьому, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп. 14.1.147 ПКУ).


Сільські, селищні, міські ради (далі - ради) в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень (п. 12.3 ПКУ).

Податківці проаналізували приписи ст. 12, п. 284.6, ст. 288, пп. 69.34 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ та дійшли наступного висновку:


враховуючи положення п. 288.1 та п. 288.4 ПКУ, у разі встановлення рішенням ради, в межах своїх повноважень, на період дії воєнного стану пониженого розміру (ставки) орендної плати, такий розмір (ставка) застосовується суб'єктами господарювання після внесення відповідних змін до діючих договорів оренди земель державної і комунальної власності.


Отже, до внесення змін до договорів оренди земель державної і комунальної власності щодо нового розміру (ставки) орендної плати та періоду його застосування, суб'єкти господарювання не можуть застосовувати зменшений розмір (ставку) орендної плати на підставі прийнятого рішення ради, крім випадків, якщо на період дії воєнного стану орган місцевого самоврядування, в межах своїх повноважень, на підставі положень п. 12.3, п. 284.6 ПКУ, прийняв рішення про встановлення зменшеного розміру (ставки) орендної плати з визначенням терміну дії таких ставок та з обов'язковою умовою, що зменшені ставки застосовуються без внесення змін до діючих договорів оренди земель державної і комунальної власності.


Джерело: ЗІР, категорія 111.03