Підстави для скасування (припинення) податкової застави

Податкова застава поширюється лише на майно платника податків з податковим боргом. Новий власник майна, який придбав його через звернення стягнення на предмет іпотеки, не стає відповідальним за погашення податкового боргу попереднього власника, що є підставою для припинення податкової застави

Відповідно до п.п.14.1.155 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) податкова застава – це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений ПКУ. Податкова застава виникає на підставах, встановлених ПКУ.


У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному ПКУ, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.


Податкова застава поширюється виключно на майно платника податків, який має податковий борг. Новий власник майна (банк), що придбав спірне майно в результаті звернення стягнення на предмет іпотеки, не замінює боржника (колишнього власника майна) у правовідносинах щодо погашення заборгованості зі сплати податків, тому процедура звернення стягнення на майно банку в порядку, визначеному ПКУ, не може бути реалізована, що є самостійною підставою для скасування (припинення) податкової застави.


Такого висновку дійшов Касаційний цивільний суд у постанові КЦС ВС від 03.07.2024 по справі №344/3333/23.


Джерело: Правові позиції Верховного Суду