Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю фізичної особи – підприємця (п. 177.2 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).
Підпунктом 177.4.4 ПКУ визначено перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, який не містить витрат, що виникли внаслідок природного убутку.
Відповідно до п. 177.10 ПКУ ФОП зобов’язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та / або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат ФОПами і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення (далі – Порядок №261) затверджені наказом Мінфіну від 13.05.2021 №261.
Відповідно до п. 1 розділу ІІ Порядку №261 самозайняті особи заносять до типової форми відомості, за якими здійснюється облік доходів і витрат, у такому порядку, зокрема:
- у графі 2 відображається сума доходу, отриманого від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, у касу платника податків та / або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг);
- інформація про документально підтверджені витрати, пов’язані з господарською діяльністю або провадженням незалежної професійної діяльності, зазначається у графах 5 - 10, відповідно. Враховуючи зазначене, чинними нормами ПКУ та Порядку №261 не передбачено включення до складу витрат фізичної особи - підприємця на загальній системі оподаткування витрат, які виникли внаслідок природного убутку.
Джерело: ДПС
Статті на тему:
Книга обліку доходів і витрат ФОП на загальній системі
Контроль ліміту ФОП – 2025: нові підходи до книги обліку доходів