ФОП чи фізособа: який статус обрати для легального отримання криптовалюти

В якому статусі потрібно бути, щоб мати право отримувати крипотовалюту? Чи потрібно реєструватись ФОП на загальній системі, чи можна перебувати в статусі фізичної особи та декларувати криптовалюту за результами року? Чи блокують банки в такому випадку особисті рахунки?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь 🕵️:


Спочатку наведемо вам роз'яснення контролюючих органів:

Яким чином вести облік доходів та витрат ФОП на загальній системі оподаткування у разі здійснення операцій з криптовалютою?

Відповідь: на сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, зокрема, відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею.


Разом з тим, з метою врегулювання правовідносин щодо обігу, зберігання, володіння, використання та проведення операцій за допомогою криптоактивів в Україні, а також визначення загальних засад функціонування та правового регулювання ринку віртуальних активів в Україні на сьогодні у Верховній Раді України зареєстровано відповідні проєкти законів.


Слід зауважити, що кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), які стосуються порушених питань.


Також, за розясненням:

Чи можуть ФОП – платники ЄП другої – третьої груп (крім е-резидентів) здійснювати продаж (реалізацію) криптовалюти?

Відповідь: ні, не можуть.


В іншому роз'ясненні також зазначено:

Чи може ФОП – платник ЄП отримувати дохід в криптовалюті?

Відповідь: не може, оскільки на сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, зокрема, відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею.


Тобто, ФОП отримувати дохід в криптовалюті не може. А от фізична особа може.


Податківці зазначають:

Який порядок оподаткування ПДФО та військовим збором доходу ФО від операцій з криптовалютою?

Дохід, отриманий фізичною особою від продажу криптовалюти включається до загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід, якщо джерело виплати цього доходу є іноземним, або як інший дохід, якщо виплата доходу здійснюється фізичною особою – резидентом на території України.


При цьому оподаткуванню підлягає сума коштів, яка отримується платником податків від операцій з криптовалютою.

Слід зауважити, що питання є ситуативним, а кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), які стосуються порушених питань.


Щодо блокування банками рахунків, такі ситуації можливі, якщо банк запідозрить операції з криптовалютою у відмиванні грошей або інших неправомірних діях. Рекомендується інформувати банк про джерела доходів і мати документальне підтвердження операцій з криптовалютою.

Таким чином, фізичні особи можуть отримувати криптовалюту, але повинні ретельно дотримуватись вимог декларування та оподаткування, а також враховувати можливі ризики з боку банків

👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇