У разі подання документів для державної реєстрації змін у складі учасників юридичної особи на підставі рішення суду про застосування санкції щодо стягнення активів у вигляді корпоративних прав у дохід держави, наявність обтяження таких корпоративних прав у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна не є підставою для відмови у держреєстрації. Це виключення передбачене чинним законодавством.
Водночас якщо існує судове рішення про заборону проведення реєстраційної дії, і така заборона стосується конкретних змін, реєстратор зобов’язаний відмовити у проведенні держреєстрації, керуючись нормами закону. Наразі така підстава для відмови застосовується до всіх реєстраційних дій, незалежно від того, на яких документах вони базуються.
З метою врегулювання таких ситуацій Міністерство юстиції розробило законопроєкт, яким передбачено законодавчо врегулювати порядок виконання судових рішень у сфері державної реєстрації, зокрема, ухвалених відповідно до ст. 5-1 Закону України від 14.08.2014 №1644-VII «Про санкції». Законопроєктом пропонується встановити виняток із загального правила щодо заборони реєстраційних дій — у випадках, коли реєстрація здійснюється на підставі рішення суду про стягнення активів у межах санкцій.
Крім того, відповідно до наказу Мін’юсту від 09.06.2023 № 2179/5 державна реєстрація на підставі судових рішень проводиться незалежно від місцезнаходження юридичних осіб. Це положення поширюється на всі правовідносини, пов’язані з проведенням держреєстрацій на підставі рішень суду.
Джерело: лист Мін’юсту від 14.05.2025 №68124/8.4.3/32-25