Чи справді оподатковуватимуть кожний продаж на OLX: пояснив Ярослав Железняк

29 квітня 2025 року Кабінет Міністрів України схвалив проєкт закону про автоматичний обмін податковою інформацією з онлайн-платформами. Новина викликала хвилю занепокоєння серед громадян, які іноді продають речі онлайн, адже виникла думка, що оподатковуватимуть навіть продаж однієї шкарпетки на OLX. Що з цього правда, які норми пропонує законопроєкт, і головне – які в нього шанси стати законом? Пояснює народний депутат Ярослав Железняк


Що це за законопроєкт


Документ має 51 сторінку та передбачає запровадження механізму автоматичного обміну податковою інформацією між податковою службою України та онлайн-платформами як резидентами, так і нерезидентами. Йдеться про продаж товарів, надання послуг, оренду нерухомості або транспорту тощо через сервіси на кшталт OLX, Prom, Kabanchik, Bolt, Uber, навіть OnlyFans.


Податки: 10% чи 23%


Передбачається новий механізм оподаткування:


  1. 10% з обороту (5% податку + 5% військового збору) стандартна ставка,
  2. 23% (18% ПДФО + 5% ВЗ) для тих, хто не дотримується умов (наприклад, не відкриває спецрахунок або перевищує ліміти).


Онлайн-платформи мають стати податковими агентами самі вираховуватимуть і сплачуватимуть податки з операцій своїх користувачів, як це зараз роблять роботодавці.


Хто звільняється


Від обов’язку відкривати спецрахунок звільняються ті, хто:


  1. протягом року продає не більше трьох товарів,
  2. та не перевищує дохід у 2000 євро на рік.


Однак навіть у цьому випадку платформа має утримати 10% податку з доходу.


Що за «спецрахунок»


Пропонується, щоб продавці на онлайн-платформах відкривали окремий банківський рахунок для операцій. Через цей рахунок платформа здійснюватиме нарахування доходів, а податкова зможе бачити надходження та залишок — тобто отримає доступ до інформації, яка наразі є банківською таємницею.


Це викликало критику адже механізм складний, а «податкова прозорість» торкається всіх, навіть дрібних продавців.


Це вимога МВФ чи ЄС


Ні. Законопроєкт зареєстрований як «маяк» №37 у програмі МВФ тобто Україна мала зареєструвати, але не зобов’язана ухвалити його. Аналогічно це не є критичною умовою євроінтеграції. Прийняття цього закону наразі не є обов’язковим.


Кому це вигідно


Платформи на кшталт Glovo, Uber або Bolt підтримують ініціативу, бо вона спрощує податковий тягар: 10% з обороту замість вимоги реєструватися як ФОП і платити ЄСВ, ПДФО, ВЗ.


Але для дрібних продавців це надмірне навантаження. Наприклад, якщо людина разово продасть ручку на OLX за 12$, з неї утримають 10% з усієї суми незалежно від того, що її собівартість була 10$.


Чи є шанси, що законопроєкт ухвалять


За словами Ярослава Железняка, в нинішньому вигляді законопроєкт не має шансів пройти Верховну Раду. Більшість депутатів, у тому числі в профільному комітеті, його не підтримують. Публічно ініціативу також ніхто з уряду не коментує. Це свідчить про відсутність політичної волі просувати документ у запропонованому вигляді.


Висновок


Законопроєкт справді містить норми, які можуть призвести до оподаткування будь-яких онлайн-продажів. Але:


  1. його ухвалення наразі не гарантоване;
  2. критика законопроєкту значна, особливо через спецрахунки та відсутність неоподатковуваного мінімуму;
  3. дрібні продавці можуть потрапити під надмірне податкове навантаження, навіть якщо продають одну річ на рік.


Наразі документ лише на етапі реєстрації. Але обговорення вже триває. Подивимося, чи зміниться його зміст перед голосуванням.


Джерело: Ярослав Железняк

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇