Хто і як платить ЄСВ за домашніх працівників: роз'яснення ДПС

Домашні працівники, які працюють у межах трудових відносин із фізичними особами, мають право самостійно укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та сплачувати єдиний внесок на власний розсуд

Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі нагадує, що домашній працівник – це фізична особа, яка виконує домашню працю у межах трудових відносин з роботодавцем (ст. 173 прим. 2 Кодексу законів про працю України).


Роботодавцем є фізична особа, яка є одним із членів домогосподарства та з якою домашній працівник уклав трудовий договір.


Відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов’язаної зі збором та веденням обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), регулюються виключно Законом України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464), відповідно до абзацу четвертого п. 1 ч. 1 ст. 4 якого платниками єдиного внеску є роботодавці – фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) (крім використання праці домашніх працівників).


Водночас, відповідно до абзацу шостого ч. 1 ст. 10 Закону №2464 домашні працівники мають право на добровільну сплату єдиного внеску.


Отже, домашні працівники, які виконують домашню працю у межах трудових відносин, самостійно сплачують єдиний внесок на засадах добровільності шляхом укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.


Аналогічне роз'яснення містить ЗІР Категорії 201.03


Джерело: ДПС

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇