За працівниками, направленими для проходження базової військової служби, призваними на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада (ч. 3 ст. 119 КЗпП).
Таким працівникам виплачують грошове забезпечення.
Щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена, зокрема, у разі виконання працівником державних або громадських обов'язків, якщо згідно із законодавством він підлягає звільненню на цей час від основної роботи із збереженням заробітної плати (п. 2 ч. 2 ст. 80 КЗпП та п. 2 ч. 2 ст. 11 Закону про відпустки).
Враховуючи зазначене, оскільки за мобілізованим працівником зберігається тільки місце роботи і посада на підприємстві, у якому він працював на час призову, не виконується умова щодо перенесення щорічної основної відпустка на інший період.
Водночас фахівці Мінекономіки вказали, що ч. 2 ст. 83 КЗпП працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом, за їхнім бажанням та на підставі заяви виплачується грошова компенсація за всі не використані ними дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
Відповідну заяву подають не пізніше останнього дня місяця, в якому працівник був увільнений від роботи у зв'язку з призовом на військову службу.
Також у Мінекономіці нагадали, що працівник, який уклав трудовий договір на роботу за сумісництвом, перебуває у трудових відносинах з підприємством, і на нього поширюються всі норми законодавства про працю, зокрема і в частині надання і перенесення щорічних відпусток.
Джерело: лист Мінекономікивід 15.07.2024 №4701-05/50341-09