Реформа страхування на випадок безробіття: держава передає керування ПФУ

Зареєстрований у ВРУ законопроєкт передбачає передачу функцій управління коштами Фонду соцстраху на випадок безробіття від Державної служби зайнятості до Пенсійного фонду. Причина – 12 років правової невизначеності, відсутність центрального органу, передбаченого законом, та неефективне витрачання понад 3,8 млрд грн щороку

У Верховній Раді України 11 квітня 2025 року зареєстровано законопроєкт №13167 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття».


В Україні готується ключова реформа системи загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Відповідний законопроєкт, розроблений у відповідь на багаторічну правову колізію, передбачає передачу функцій управління Фондом безробіття Пенсійному фонду України (ПФУ).


Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, з 2013 року в Україні формально мав бути створений центральний орган виконавчої влади, що реалізує політику у сфері зайнятості та трудової міграції. Він мав стати правонаступником Державної служби зайнятості (ДСЗ) і виконавчої дирекції Фонду. Однак цього не сталося.


Натомість, у 2014 році ДСЗ було виведено з-під центрального органу влади та перетворено на мережу державних установ, підпорядкованих Міністерству економіки. У результаті керування коштами Фонду, яке щороку перевищує 17 млрд грн, здійснюється органом, не уповноваженим на це законом.


За даними на 2025 рік, понад 3,8 млрд грн з коштів Фонду спрямовується на утримання ДСЗ, що становить понад 22% загальних видатків та 60% видатків на реальні виплати допомоги по безробіттю. Такий дисбаланс уряд називає неефективним і таким, що потребує негайного втручання.


Законопроєктом пропонується внести зміни до трьох базових законів:


  1. Закону України від 02.03.2000 № 1533-III «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» – ПФУ стане органом управління коштами, обліку надходжень, виплати допомоги та фінансування соціальних послуг.
  2. Закону України від 05.07.2012 № 5067-VI «Про зайнятість населення» – повноваження ДСЗ щодо управління коштами Фонду буде виключено, її роль зосередиться на заходах сприяння зайнятості.
  3. Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» – ПФУ отримає додаткові функції з контролю, фінансування та адміністрування коштів.


Уряд вважає, що централізація управління в ПФУ дозволить:


  1. усунути правову невизначеність;
  2. зменшити адміністративні витрати;
  3. посилити контроль за цільовим використанням коштів;
  4. забезпечити ефективне адміністрування виплат безробітним.


Законопроєкт уже підтримано профільним Комітетом ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Очікується, що його ухвалення відкриє шлях до структурної реформи сфери зайнятості та соціального захисту в Україні.


Джерело: ВРУ

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇