У випадку, коли ФОП загубив первинку на товар він може бути звільнений від відповідальності. Проте таким звільненням можуть скористатися не всі, а лише платники податків / податкові агенти, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих рф територіях України (п.п. 69.28 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Що потрібно зробити?
Подати до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначити:
- обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів;
- податкові (звітні) періоди;
- загальний перелік первинних документів (за можливості – із зазначенням реквізитів).
Повідомлення подається до:
- контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків – в електронному вигляді («Листування з ДПС» Електронного кабінету);
- або будь-якого діючого центра обслуговування платників – на паперових носіях (особисто/уповноваженою на це особою або поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення).
При цьому повідомлення адресується контролюючому органу за основним місцем обліку платника податків.
Зверніть увагу: втрата документів, що не пов’язана з вище переліченими обставинами, не надає права платнику податків / податковому агенту застосовувати положення п.п. 69.28 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.
При цьому, обов’язок доведення відсутності підстав для звільнення від відповідальності покладається на контролюючий орган.
Платник податків / податковий агент, який безпідставно застосував ці положення ПКУ, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену ПКУ та іншими законами України.
Детальніше, з повним поясненням податківців можна ознайомитися в ЗІР, категорія 129.07.
Джерело: Богдан Янків