Як юридичні особи на єдиному податку ІІІ групи ведуть облік

Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат. Вони зобов’язані зберігати первинні документи та регістри бухгалтерського обліку протягом визначених строків

Відповідно до п.п. 3 п. 291.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.


Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень п.п. 44.2, 44.3 ПКУ (абзац п’ятий п. 296.1 ПКУ).


Юридичні особи – платники єдиного податку, які відповідають критеріям, визначеним п.п. 3 п. 291.4 ПКУ, ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обрахунку об’єкта оподаткування за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абзац третій п. 44.2 ПКУ).


Облік доходів підприємства здійснюється відповідно вимог НП(с)БО 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290, а формування витрат – відповідно до НП(с)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318.


Пунктом 44.3 ПКУ встановлено, що платники податків зобов’язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених п. 44.1 ПКУ, а також документів, пов’язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менше:


  1. 2555 днів – для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю відповідно до ст. 39 і 39 прим. 2, п. 141.4 ПКУ (п.п. 44.3.1 ПКУ);
  2. 1825 днів – для первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, що складаються особами, визначеними п. 133.1, п.п. 133.2.2 та п. 133.4 ПКУ, а також юридичними особами, які обрали спрощену систему оподаткування, за винятком документів, до яких застосовується більш тривалий строк зберігання згідно з п.п. 44.3.1 ПКУ (п.п. 44.3.2 ПКУ);
  3. 1095 днів – для інших документів, на які не поширюються вимоги п.п. 44.3.1 та 44.3.2 ПКУ (п.п. 44.3.3 ПКУ);
  4. 1095 днів – для документів, пов’язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, включаючи дозвільні документи (п.п. 44.3.4 ПКУ).


Строки зберігання документів та інформації, визначені п. 44.3 ПКУ, розраховуються з дня подання податкової звітності чи іншої звітності, передбаченої ПКУ, для складення якої використовуються зазначені документи та/або інформація, а в разі її неподання – з передбаченого ПКУ граничного строку подання такої звітності, а для документів, пов’язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, – з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів – з дня завершення строку їх дії).


У разі ліквідації платника податків документи, визначені п. 44.1 ПКУ, за період діяльності платника податків не менш як 1825 днів (2555 днів – для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю відповідно до ст. 39 і 39 прим. 2, п. 141.4 ПКУ), що передували даті ліквідації платника податків, у встановленому законодавством порядку передаються до архіву.


Передбачені п. 44.3 ПКУ строки зберігання документів та інформації продовжуються на період зупинення відліку строку давності у випадках, передбачених п. 102.3 ПКУ.


Абзацом першим п. 44.1 ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.


Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ПКУ (абзац другий п. 44.1 ПКУ).


Джерело: ЗІР Категорія 108.05

Про Книгу обліку доходів для ФОП детально у статті «Книга обліку доходів платника єдиного податку 2025» та у статті «Книга обліку доходів і витрат ФОП на загальній системі».

Корисні поради та зразки Книги обліку доходів і витрат ви знайдете на курсі Ольги Хільчук ««Excel» для бухгалтера: швидка допомога» модуль 4. Ви зможете переглянути та завантажити додаткові матеріали:


  1. Книга Доходів І група 2024 (зразок);
  2. Книга Доходів І група 2024 (чистий бланк);
  3. Книга Доходів ІІ група 2024 (зразок);
  4. Книга Доходів ІІ група 2024 (чистий бланк);
  5. Книга Доходів ФОП 3 Група (5%) 2024 (чистий бланк);
  6. Книга Доходів ФОП 3 Група (5%) 2024 (зразок).
  7. Книга Доходів Витрат ЗСО (зразок)
  8. Книга Доходів Витрат ЗСО (чистий шаблон)


А також прослухати, як вести та заповнювати Книгу обліку доходів і витрат в Excel!

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇