Мар'яна Кавин у своєму телеграм–каналі надала декілька порад, які варіанти дій у разі , якщо ви виписали податкову накладну на неплатника, а він виявився платником ПДВ.
Мабуть ця ситуація – найпоширеніша з усіх можливих, які коли небудь траплялися із платниками ПДВ. А от варіантів виходу із ситуації – не так уже й густо...
Ситуція 1
Якщо усе відбулося в одному місяці – виписуємо РК в нуль, реєструємо. Тоді в декрації не відображаємо цю операцію взагалі. Також не постраждає і наш реєстраційний ліміт.
Ситуція 2
Якщо протягом січня – листопада 2024 року ви виписували на неплатника, а у грудні 2024 контрагент вам телефонує і каже «Добрий день, я платник ПДВ. Прошу виписати мені податкові накладні».
Ось тут кілька варіантів і кожен нерадісний
Варіант від податкової:
Крок 1: подати уточнюючу за 01–11.2024 та показати зобов’язання на платника. По суті відобразити подвійне зобов’язання. Виникне борг.
Крок 2: виписати РК «-» груднем та зареєструвати (зняти зайве зобов'язання на неплатника). Можна РК виписати січнем–лютим і так далі, але це не поможе) несвоєчасна реєстрація РК на мінус – все рівно Постачальник показує у місяці реєстрації.
Крок 3: вашого реєстраційного ліміту достатньо і ви спокійно реєструєте нові ПН на платника. Ну звісно, штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН вас «доганяє».. у вигляді ППР–ки.
Але це не найгірше..
Ось як наприклад у платника ПДВ – сума ПДВ – мільйон і в деці за грудень РК на мінус створило від’ємне значення, яке платник намагався перенаправити у зменшення суми податкового боргу, що виник після подання уточненок за 01–11.
На жаль, з цього нічого доброго не вийшло, адже це можливо зробити лише в межах реєстраційного ліміту. А такої суми в реєстраційному ліміті – немає. Халепа, треба переносити у наступні деки через рядок 21.
Вихід – невтішний – для збільшення реєстраційного ліміту внести кошти на електронний рахунок в сумі мільйон, з’явиться реєстраційний ліміт, що дозволить врахувати від’ємне значення у погашення боргу.
Якщо суми незначні, як варіант – нічого не поправляти за минулий період – взагалі, а Клієнту зробити подарунок – знижку у майбутніх поставках на суму втраченого ПДВ теж, як варіант.
Ще варіант «справедливий» – не подавати уточненку, адже зобов’язання в сумі ПДВ не занижено – зайва ПН на неплатника, проте відсутня ПН на платника. Сума та сама, відхилення немає. Сумарно – ПДВ зобов’язання не спотворено! ПДВ до сплати теж. А в грудні виписати потрібні ПН на платника (потрібен ліміт) та зареєструвати РК на мінус на неплатника. Ну звісно, за цим варіантом штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН теж буде.
Якщо у Вас є свій рецепт щастя – будемо вдячні, якщо поділитеся у коментарях до цієї новини.
Джерело: Мар'яна Кавин