Як дотримати податкове навантаження в декларації з податку на прибуток за 2024 рік

У цій статті розглянемо, як можна дотримуватися податкового навантаження з податку на прибуток. Адже кожен бухгалтер повинен працювати в межах законодавства і водночас вміти оптимізувати податкове навантаження, але важливо робити це грамотно, щоб не привернути увагу ДПС


Податкове навантаження: де знайти показники?


ДПС аналізує підприємства на основі середнього податкового навантаження у розрізі галузей. Інформація про середні показники галузевої аналітики розміщується на сайті ДПС. Щоб подивитися цю інформацію переходимо на сторінку сайта ДПС Головна/ Діяльність/Результати діяльності і вибираємо «Окремі показники декларування податку на прибуток по галузям за певний звітний період». У запропонованому файлі потрібно обрати КВЕД свого підприємства з меню і подивитися дані в відсотках по рівню сплати податку (податковій віддачі / навантаженню).



Важливо стежити за цими даними, оскільки вони оновлюються поступово: спочатку за квартал, потім за півріччя, а остаточні річні дані з’являються лише через кілька місяців після завершення звітного періоду. Отже, відхилення від середнього показника податкового навантаження по галузі може привернути увагу податківців.


Як визначити податкове навантаження з податку на прибуток підприємства

Визначається податкове навантаження через відповідні показники декларації з податку на прибуток. Рівень сплати податку на прибуток (у %) розраховується як співвідношення задекларованої до сплати суми податку на прибуток (за всіма об'єктами оподаткування) до задекларованої суми доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), помноженого на 100.


РС (ПП) = ПнП/Д х 100, де


  1. ПнП (податок на прибуток) = р. 06 + р. 06.1 + р. 06.2 + р. 06.3 + р. 06.4 + р. 08 + р. 10 + р. 12 + р. 15 декларацій з прибутку;
  2. Д (дохід) = р. 01 декларацій з прибутку.


Отже, саме в декларації з податку на прибуток необхідно дотримуватися рівня податкового навантаження. Податок на прибуток формується із фактичних даних фінансової звітності. А показники фінансової звітності формуються із даних бухобліку. Якщо підприємство - високодохідник або малодохідник, прийняло рішення про застосування податкових різниць, то податок на прибуток (ПнП) розраховується, із застосуванням коригування фінансового результату - доходу (Д) на податкові різниці (ПР):


  1. ПнП= (Д+/-ПР) *18%


При цьому до оподаткування беремо фінансовий результат зі Звіту про фінансові результати.


Як коригувати податкові різниці, щоб показник податкового навантаження виглядав «правильно»


Якщо підприємство вирішило показати податкове зобов’язання з податку на прибуток на нижче середнього по галузі, то для цього необхідно спочатку визначити, яка сума податку на прибуток потрібна для забезпечення податкового навантаження.


Розглянемо цей розрахунок на прикладі.

Підприємство – малодохідник (дохід за 2024 рік не перевищив 40 млн грн) КВЕД 62.01 (розробка програмного забезпечення), за результатами 2024 року отримало бухгалтерській збиток 50 000 грн і річний дохід 39 500 000 грн. Середній показник податкового навантаження для цієї галузі по КВЕД 62.01 (за півріччя 2024 року) – 2,52% від доходу.

Середній показник податкового навантаження по галузі за 2024 рік буде відомий через декілька місяців після закінчення звітного періоду, коли ДПС опрацює всю звітну інформацію і сформує нові середні показники. Отже орієнтуємось на півріччя, але припускаємо, що показник податкового навантаження буде вищий за попередній. Припустимо, що підприємство приймає рішення показати зобов’язання з прибутку не нижче середнього по галузі, наприклад 2,6%. Для цього потрібно правильно сформувати податкові різниці, щоб забезпечити відповідне податкове навантаження.


Покажемо покроковий алгоритм розрахунку:


1. Визначаємо рівень сплати податку на прибуток:


Дохід (Д) за 2024 рік (рядок 01): 39 500 000 грн.


Податкове навантаження 2,6 %


Необхідна сума податку на прибуток, яка забезпечить відповідне податкове навантаження (рядок 06):


  1. Сума ПнП = Д *2,6% = 39 500 000 × 2,6% = 1 027 000 грн.


2. Якщо у фінансовій звітності відображено збиток 50 000 грн., то для того, щоб вийти на розраховану суму сплати податку на прибуток, потрібно у Декларації з податку на прибуток за рік збільшити об'єкт оподаткування через податкові різниці на 1 027 000 грн.


3. Показуємо в додатку РІ збільшуючу податкову різницю. Для цього, потрібно відкоригувати показники в Декларації з податку на прибуток таким чином, щоб податок на прибуток у рядку 06 декларації склав 2,6% від доходу (рядок 01) декларації:


  1. Збиток (рядок 02) – 50 000 грн.
  2. Сума податкової різниці = Сума ПнП / 18% + Збиток = 1 027 000 /18% + 50 000 = 5 755 555, 56 = 5 755 556, 00 грн.


Для відображення у Декларації з податку на прибуток обираємо будь яку податкову різницю (наприклад, зменшення корисності активів, нарахування резервів тощо) і показуємо цю суму у Додатку РІ у відповідному рядку. Далі підсумовуємо Додаток РІ і отримуємо збільшуючу податкову різницю 5 755 556, 00.


Цей показник переносимо у рядок 03 РІ Декларації з податку на прибуток.


4. Переконаймося, що показники відповідають критеріям податкового навантаження


  1. Дохід (рядок 01) – 39 500 000 грн.
  2. Збиток (рядок 02) – 50 000 грн.
  3. Податкова різниця (рядок 03 РІ) – 5 755 556, 00 грн.
  4. Визначаємо об’єкт оподаткування (рядок 06): 5 755 556,00 + (-50 000) *18% = 1 027 000 грн. – податок на прибуток до сплати.


Коли можна скористатися уточнюючою декларацією, якщо зміниться ситуація


У наступних періодах компанія може скоригувати це податкове зобов’язання, шляхом подання уточнюючої декларації. Термін подання виправлень – 1095 днів після подання звітної декларації. Розраховується цей термін наступним чином. Останній день подання декларації за 2024 рік - 03 березня 2025 року. Починаючи з наступного дня відлічуємо 1095 днів, і якщо за цей проміжок не подаємо уточнюючу декларацію, то можна вважати, що ми подарували цей податок на прибуток.


Але насправді, ми можемо використати цей відкоригований податок на прибуток у випадку коли податок на прибуток за звітний період протягом 1095 днів буде великим. Ось тут ми можемо подати уточнюючу декларацію і зняти суму тої податкової різниці, яку ми нарахували собі щоб забезпечити відповідне податкове навантаження.


Тобто, це дозволить коригувати показники у майбутньому залежно від реальних фінансових результатів.

Важливо! Для того, щоб свідомо завищити податкові зобов’язання, бухгалтер повинен узгодити це питання із власниками та керівництвом компанії, адже йдеться про фактичну сплату податків

Висновки


  1. Ми розглянули, варіант коригування показників декларації з податку на прибуток за допомогою якого можна завищити податкові зобов’язання, щоб забезпечити відповідний рівень середнього податкового навантаження по галузі.
  2. Це дозволить зменшити ризики податкових перевірок, водночас залишаючись у межах чинного законодавства.


Олена АФОНІНА, консультант з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, головна редакторка 7eminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇