Немає ліцензії на продаж пального: чи зареєструють акцизну накладну

У разі відсутності у суб’єкта господарювання, який реалізує пальне (крім суб’єктів господарювання, які здійснюють оптову або роздрібну торгівлю пальним виключно у споживчій тарі об’ємом до 5 літрів включно), ліцензії на право здійснення оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, у реєстрації акцизної накладної на реалізацію пального, такому суб’єкту господарювання, буде відмовлено

У податківців запитали:

Чи є підставою для відмови в реєстрації акцизної накладної відсутність у особи, що реалізує пальне ліцензії на право оптової/роздрібної торгівлі пальним (на право зберігання пального), або відсутність у отримувача пального ліцензії на право зберігання пального/ зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки?

Податківці відповіли, що відповідно до ст. 29 Закону України від 18.06.2024 №3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі Закон №3817), оптова торгівля пальним здійснюється суб’єктом господарювання за наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним.


Роздрібна торгівля пальним здійснюється суб’єктом господарювання за наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.


Суб’єкти господарювання здійснюють оптову або роздрібну торгівлю пальним виключно у споживчій тарі об’ємом до 5 літрів включно без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, на право роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального.


Згідно зі ст. 28 Закону №3817 зберігання пального здійснюється суб’єктами господарювання за наявності ліцензії на право зберігання пального або на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки.


Суб’єкт господарювання має право зберігати власне пальне та пальне, що належить іншому суб’єкту господарювання, без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідну ліцензію.


Крім того, ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються:


  1. підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;
  2. підприємствами, установами та організаціями системи державного резерву;
  3. суб’єктами господарювання для зберігання пального для власних виробничо-технологічних потреб, яке використовується виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і не реалізується в місцях оптової або роздрібної торгівлі.


Суб’єкти господарювання мають право здійснювати зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки у споживчій тарі кожна об’ємом до 60 літрів включно без отримання ліцензії на право зберігання пального, на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки.


Для запобігання та уникнення фактів відмови реєстрації, приймання та обробки акцизних накладних, з урахуванням необхідності дотримання сукупності вимог під час їх реєстрації та коректного відображення в Системі електронного адміністрування пального та спирту етилового ліміту пального, постачальник пального, який має намір реалізувати пальне у споживчій тарі кожна об’ємом до 60 літрів включно суб’єкту господарювання виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки без отримання ним ліцензії на право зберігання пального, на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки може надіслати Державній податковій службі України у порядку, встановленому ст. 42 Податкового кодексу України, лист у довільній форми з повідомленням даних суб’єкта господарювання отримувача пального з обов’язковим вказанням коду згідно з ЄДРПОУ (РНОКПП для фізичних осіб підприємців) покупця такого пального (виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки у споживчій тарі кожна об’ємом до 60 літрів включно), для включення такого отримувача пального до відповідного довідника суб’єктів господарювання, які мають право на зберігання пального без отримання ліцензії на право зберігання пального, на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки, для використання такого довідника в алгоритмах реєстрації акцизних накладних.


Отже, у разі відсутності у суб’єкта господарювання, який реалізує пальне (крім суб’єктів господарювання, які здійснюють оптову або роздрібну торгівлю пальним виключно у споживчій тарі об’ємом до 5 літрів включно), ліцензії на право здійснення оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, у реєстрації акцизної накладної на реалізацію пального, такому суб’єкту господарювання, буде відмовлено.


У разі складання акцизної накладної на отримувача пального неплатника акцизного податку (за виключенням підприємств, установ та організацій, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету та підприємств, установ та організацій системи державного резерву, та суб’єктів господарювання, яких включено до відповідного довідника суб’єктів господарювання, які мають право на зберігання пального без отримання ліцензії на право зберігання пального, на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки без ліцензії) у реєстрації акцизної накладної на реалізацію пального такому суб’єкту господарювання буде відмовлено.


Джерело: ЗІР, Категорія 114.11.03

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇