З сумісництва на основне місце роботи чи навпаки: переведення чи звільнення / прийняття?
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) працівники можуть реалізувати свої здібності до продуктивної та творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін. Тобто законодавство дозволяє працівникам мати ще одне місце роботи за сумісництвом.
Згідно з п. 12 ст. 1 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» основне місце роботи – місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, та визначене ним як основне згідно з поданою заявою (до відкликання) та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на її підставі.
Увага! Працювати за сумісництвом працівник повинен у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця – фізичної особи (ст. 102-1 КЗпП). Це означає, що години роботи за основним місцем роботи та за сумісництвом не повинні перетинатися.
Проте законодавство про працю не передбачає можливості для працівника мати два основних місця роботи або місце роботи за сумісництвом без основного місця роботи. Тобто, мова про сумісництво може йти тільки тоді, коли у працівника вже є основне місце роботи. На думку Мінпраці, якщо немає основного місця роботи, то не може бути й роботи за сумісництвом (лист Мінпраці від 13.10.2004 №36-298). Водночас трудове законодавство не містить обов’язку роботодавця за сумісництвом перевіряти, чи є у працівника основне місце роботи (лист Мінсоцполітики від 25.05.2015 №198/06/186-15).
Наприклад, працівник має основне місце роботи та працевлаштувався на іншому підприємстві також за основним місцем роботи. Чи інший приклад. Працівник працював за основним місцем роботи та за сумісництвом. З основного місця роботи він звільнився, але продовжував працювати як сумісник без основного місця роботи. З точки зору трудового законодавства це не правильно. Є основне місце роботи – за іншим трудовим договором можна працювати за сумісництвом. Немає основного місця роботи, то і працювати працівник має за основним місцем роботи.
Але трудовим законодавством не передбачено відповідальності роботодавця та працівника у випадку роботи працівника за сумісництвом без основного місця роботи (лист Мінекономіки від 24.06.2024 №4701-05/45070-09). Хоча краще одразу все оформити правильно, адже в майбутньому у працівника, наприклад, можуть виникнути труднощі з отриманням страхових виплат від ПФУ у разі тимчасової непрацездатності.
Отже, як правильно оформити, особливо у ситуації, коли працівник був сумісником, але з основного місця роботи звільнився? Як правильно оформити зміну сумісництва на основне місце роботи, залишаючи ту ж саму посаду?
Чому не рекомендуємо оформлювати таку зміну через переведення працівника?
Відповідно до ст. 32 КЗпП переведення можливе:
- на іншу роботу на тому ж підприємстві;
- на інше підприємство;
- в іншу місцевість разом із підприємством.
У випадку коли працівник змінює основне місце роботи на сумісництво чи навпаки, місце роботи працівника не змінюється, посада також залишається без змін. Тому оформити це через переведення не можна. Потрібно все оформити через звільнення / прийняття. На цьому також наголошують Держпраці у листі від 16.09.2021 №6147/4/4.1-ЗВ-21. Крім того, саме на такій процедурі наголошували і Мінекономіки у листі від 24.06.2024 №4701-05/45070-09.
Таким чином, щоб змінити місце роботи «сумісництво» на «основне» чи навпаки працівнику слід написати та подати роботодавцеві заяву про звільнення з місця роботи за сумісництвом (чи з основного місця роботи). На підставі заяви роботодавець має видати відповідний наказ про звільнення. Крім того, при звільненні працівника із ним потрібно (ст. 47 КЗпП):
- провести остаточний розрахунок, зокрема виплатити компенсацію за невикористану відпустку відповідно до ст. 24 Закону України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки»;
- надати копію наказу про звільнення,
- письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому при звільненні суми (із зазначенням окремо кожного виду виплати)
- та внести на його вимогу записи про звільнення до паперової трудової книжки.
Потім працівник має написати заяву про прийняття на роботу на основне місце роботи (чи на роботу за сумісництвом), надати всі документи, які потрібні при прийнятті на роботу:
- паспорт,
- паперову трудову книжку або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
- у випадках, передбачених законодавством, – також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я, відповідний військово-обліковий документ;
- інші документи.
Роботодавець видає наказ про прийняття на роботу. Потрібно також подати повідомлення про прийняття на роботу до ДПС за формою, затвердженою постановою КМУ від 17.06.2015 №413. Крім того, роботодавець до початку роботи зобов’язаний в узгоджений із працівником спосіб поінформувати працівника про інформацію, перелічену в ст. 29 КЗпП.
З сумісництва на основне місце роботи чи навпаки: заповнення Податкового розрахунку
Зміну основного місця роботи на роботу за сумісництвом чи навпаки «сумісництво на основне місце роботи» потрібно правильно відобразити в Податковому розрахунку. Потрібно заповнити Додаток 1, Додаток 4 (4ДФ) та додаток 5. Розглянемо, як заповнювати ці таблиці на такому прикладі.
Приклад. Працівник працював за сумісництвом. З основного місця роботи (інший роботодавець) він звільнився 15.01.2025. Відповідно на роботі за сумісництвом він також звільнився за згодою сторін з 15.01.2025, а з 16.01.2025 він був прийнятий на ту саму посаду до того ж самого роботодавця, але вже за основним місцем роботи. За період з 1 по 15 січня йому було нараховано зарплату в розмірі 6900 грн та компенсацію за невикористану відпустку в сумі 12900 грн. З 16 по 31 січня нарахована зарплата склала 7500 грн.
Додаток 5. У разі зміни місця роботи «сумісництво» на «основне» потрібно заповнити Додаток 5. У ньому на працівника буде заповнено два рядки.
В першому рядку із категорією застрахованої особи «2» (працівник без трудової книжки тобто сумісник) заповнюємо інформацію про звільнення працівника. Зокрема в графі 10 «дата закінчення» проставляємо дату звільнення з роботи за сумісництвом, в графі 16 – номер та дату наказу про звільнення, в графі 17 – підставу звільнення – п. 1 ст. 36 КЗпП (у разі звільнення за угодою сторін).
В другому рядку із категорією застрахованої особи «1» (працівник з трудовою книжкою тобто основне місце роботи) показуємо дату прийняття на роботу. Зокрема в графі 10 «дата початку» проставляємо дату прийняття на роботу за основним місцем роботи, в графі 16 зазначаємо дату та номер наказу про прийняття.
Додаток 4ДФ. Нарахована / виплачена зарплата працівника-сумісника відображається з ознакою доходу «101». Проте в даному випадку в 4ДФ потрібно заповнити 2 рядки. Так, відповідно до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 №4 в разі неодноразового прийняття фізособи на роботу та її звільнення з роботи у звітному періоді на таку особу потрібно заповнити стільки рядків, скільки разів інформація про зміну місця роботи особи зустрічається у звітному кварталі.
Отже, оскільки на звітний період припадають звільнення із сумісництва і прийняття на основне місце роботи, на працівника потрібно заповнити два рядки з ознакою доходу «101»:
- у першому відображайте нараховану зарплату до дня звільнення працівника (6900 зарплата + 12900 компенсація = 19800 грн) і в графі 8 буде заповнена дата звільнення (15.01.2025),
- в другому – відображайте нараховану зарплату за новим трудовим договором (7500 грн) і в графі 7 буде зазначена дата прийняття на роботу(16.01.2025).
Додаток 1. Якщо зміна місця роботи за сумісництвом на основне місце роботи припадає на один місяць, на працівника заповнюють два рядки:
- один – із зарплатою, нарахованої за сумісництвом до дня звільнення включно, з урахуванням суми компенсації за невикористану відпустку (6900 зарплата + 12900 компенсація = 19800 грн), при чому у реквізиті 21 зазначайте ознаку «0» (працівник без трудової книжки);
- другий – із зарплатою, нарахованою за основним місцем роботи (7500 грн), і в реквізиті 21 вказуйте ознаку «1» (працівник з трудовою книжкою).
Важливо! Графу 14 (кількість календарних днів перебування в трудових відносинах) заповнюють тільки в одному рядку, де вказані відомості про заробітну плату за основним місцем роботи. При чому якщо між датою звільнення і прийняття не було розриву в днях (звільнили й наступного дня взяли), то в графі 14 зазначайте загальну кількість календарних днів у звітному місяці.
Якщо між датою звільнення та повторним прийняттям був розрив в днях, то зазначайте сумарну кількість днів до з початку місяця до дня звільнення та з дня прийняття до останнього календарного дня місяця.
Висновки
- Зміну з основного місяця роботи та роботу за сумісництвом чи навпаки оформлюйте шляхом звільнення / прийняття
- У додатку 5 заповнюйте 2 рядки: із датою звільнення та датою прийняття, зазначаючи у графі 7 відповідну категорію особи (1 або 2).
- У додатку 4ДФ буде заповнено 2 рядки: із зарплатою до дня звільнення і датою звільнення в графі 8 та із зарплатою з дня прийняття і датою прийняття в графі 7.
- У додатку 1 буде заповнено 2 рядки: окремо із зарплатою за сумісництвом та зарплатою за основним місцем роботи.
- У графі 21 додатку 1 для сумісника зазначайте ознаку «0», для основного місця роботи – ознаку «1».
- Графу 14 в додатку 1 заповнюйте один раз.
Тетяна ГУЛЬ, консультант з питань оплати праці та трудового права, редактор 7еminar
Статті на тему:
Сумісники: оплата праці і відображення в Податковому розрахунку