Чи подає ФОП на ЄП Додаток 2, якщо не використовує сільськогосподарські землі у підприємницькій діяльності

Якщо власником земельних ділянок сільськогосподарського призначення є фізична особа (громадянин), то у разі невикористання таких земельних ділянок фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку другої - третьої груп у своїй підприємницькій діяльності, мінімальне податкове зобов’язання нараховується контролюючим органом фізичній особі (громадянину), а Додаток 2 у складі податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця не подається

У податківців запитали:

Чи подає ФОП платник єдиного податку другої третьої груп, яка має у власності як фізична особа земельні ділянки сільськогосподарського призначення, проте не використовує їх у своїй підприємницькій діяльності, Додаток 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» у складі податкової декларації платника єдиного податку підприємця?

Податківці пояснили, що відповідно до пп. 14.1.1142 Податкового кодексу України (далі ПКУ), мінімальне податкове зобов’язання мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до ПКУ. Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним мінімальним податковим зобов’язанням.


Згідно з частиною першою ст. 22 Земельного кодексу України (далі ЗКУ), землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.


Зокрема, до земель сільськогосподарського призначення належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги, п. «а» частини другої ст. 22 ЗКУ).


Пунктом 381.2 ПКУ визначено, що мінімальне податкове зобов’язання не визначається для:


  1. земельних ділянок, що використовуються дачними (дачно-будівельними) та садівничими (городницькими) кооперативами (товариствами), а також набуті у власність/користування членами цих кооперативів (товариств) у результаті приватизації (купівлі/продажу, оренди) у межах земель, що належали цим кооперативам (товариствам) на праві колективної власності чи перебували у їх постійному користуванні;
  2. земель запасу;
  3. невитребуваних земельних часток (паїв), розпорядниками яких є органи місцевого самоврядування, крім таких земельних часток (паїв), переданих органами місцевого самоврядування в оренду;
  4. земельних ділянок зон відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  5. земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, які належать фізичним особам на праві власності та/або на праві користування та станом на 01 січня звітного року знаходилися у межах населених пунктів;
  6. земельних ділянок, земельних часток (паїв), за які не нараховувалися та не сплачувалися плата за землю або єдиний податок четвертої групи, що перебувають у консервації, або забруднені вибухонебезпечними предметами, або щодо яких прийнято рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.


Мінімальне податкове зобов’язання для земельних ділянок, земельних часток (паїв), передбачених абзацом сьомим п. 381.2 ПКУ, не визначається за період, за який не визначається плата за землю або єдиний податок четвертої групи.


Особливості визначення загального мінімального податкового зобов’язання платників єдиного податку встановлено ст. 2971 ПКУ.


Платники єдиного податку – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов’язані подавати додаток з розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік (п. 2971.1 ПКУ).


Форма податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи підприємця затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №578 (далі – Декларація).


Одним із додатків, який подається разом з Декларацією є Додаток 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» (далі Додаток 2).


Отже, оскільки власником земельних ділянок сільськогосподарського призначення є фізична особа (громадянин), то у разі невикористання таких земельних ділянок фізичною особою підприємцем платником єдиного податку другої третьої груп у своїй підприємницькій діяльності, мінімальне податкове зобов’язання нараховується контролюючим органом фізичній особі (громадянину), а Додаток 2 у складі Декларації не подається.


Джерело: ЗІР, Категорія: 107.01.05

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇