Хто з юросіб подає Декларацію платника єдиного податку 3 групи
Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи (далі – Декларація) подають юридичні особи, які перебувають на спрощеній системі оподаткування 3 групи та відповідають вимогам, встановленим пп. 3 п. 291.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Це юрособи, які:
- займаються будь-якими видами діяльності, за винятком тих, що зазначені в п. 291.5 ПКУ;
- продають товари та надають послуги будь-кому, без обмежень;
- можуть використовувати працю найманих працівників, кількість яких не обмежена;
- мають обсяг доходу, що не перевищує 1167 розмірів МЗП, установлених на 1 січня податкового (звітного) року.
Які строки подання Декларації платника єдиного податку – юридичної особи 3 групи
Відповідно до п. 296.3 ПКУ платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку протягом 40 календарних днів після закінчення податкового (звітного) кварталу.
Якщо останній день строку подання Декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 49.20 ПКУ).
Куди юридична особа подає Декларацію платника єдиного податку 3 групи
Юридична особа – платник єдиного податку 3 групи подає Декларацію до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси (п. 296.4 ПКУ).
Яка відповідальність за неподання Декларації платника єдиного податку 3 групи
За неподання або несвоєчасне подання Декларації ФОП 3 групи загрожує штраф у розмірі 340 грн.
Це передбачено п. 120.1 ПКУ, відповідно до якого за неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до п. 49.2 ПКУ) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов’язок подання якої до контролюючих органів передбачено ПКУ, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 грн, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені єдинником, до якого протягом року застосували штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
За якою формою юрособі звітувати з єдиного податку 3 групи
Форма Декларації затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 №578 (зі змінами).
Ідентифікатор електронної форми J0103508.
Завантажити документ:
Який порядок заповнення Декларації платника єдиного податку – юридичної особи 3 групи
Декларацію заповнюють українською мовою, без виправлень. Усі суми зазначають у гривнях із копійками.
У полі «Порядковий номер за рік» юридична особа – платник єдиного податку зазначає номер послідовно наростаючим числом від кількості поданих відповідних декларацій будь-якого типу за рік. Отже, всі декларації – звітні, нові звітні, уточнюючі – нумеруються суцільним порядком протягом року.
У полі 1 загальної частини Декларації заповнюють «тип декларації». Тобто проставляють позначку «х» за відповідним реквізитом:
- 01 «Звітна» – якщо Декларацію подають за відповідний базовий звітний (податковий) період у встановлені ст. 49 ПКУ строки для такого подання або з порушенням термінів подання. Тобто, якщо єдинник звітує із запізненням, після граничного терміну подання Декларації, то декларація все одно подається як «Звітна»;
- 02 «Звітна нова» – якщо Декларацію подають до закінчення граничного строку її подання за такий самий звітний період із виправленими показниками після поданої Декларації з типом «Звітна»;
- 03 «Уточнююча» – якщо Декларацію подають після граничного терміну її подання за такий самий звітний період (з урахуванням строків давності) для виправлення показників уже поданої Декларації;
- 04 «Довідково» – якщо Декларацію подають відповідно до п. 296.8 ПКУ для отримання довідки про доходи за інший, ніж квартальний податковий (звітний) період.
У полі 2 «Податковий (звітний) період» загальної частини Декларації зазначають податковий (звітний) період та рік, за який звітують. Для платників єдиного податку 3 групи податковим (звітним) періодом є квартал відповідно до п. 294.1 ПКУ. Звітність складається наростаючим підсумком з початку року за періоди 1 квартал, півріччя, 9 місяців, рік.
Показник «місяць» у рядку 02 заповнюють лише у разі подання «Довідкової» Декларації. Тоді у цьому полі прописують арабськими цифрами від 1 до 12 номер календарного місяця, за який подають Декларацію з метою отримання довідки про доходи.
Поле 3 «Податковий (звітний) період, який уточнюється (зазначається у разі заповнення розділу IV декларації - визначення податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок)» заповнюють тільки у разі подання Декларації з типом форми «Уточнююча». У цьому полі зазначають звітний період, який уточнюють. Для уточнюючої Декларації звітний (податковий) період (рядок 02) та звітний (податковий) період, що уточнюють (рядок 03), заповнюють однаковими значеннями та відповідають звітному (податковому) періоду, що уточнюють.
У полі 4 зазначається наступна інформація:
- повне найменування юридичної особи згідно з реєстраційними документами;
- Код за ЄДРПОУ згідно з реєстраційними документами;
- Код виду економічної діяльності (КВЕД) – відображається код основного виду економічної діяльності підприємства, відповідно до реєстраційних документів (ЗІР, категорія 108.01.05);
- код організаційно-правової форми господарювання – потрібно зазначити відповідно до класифікатора організаційно-правових форм господарювання;
- податкова адреса (місцезнаходження) платника – прописуємо адресу (місцезнаходження) відповідно до реєстраційних документів, а також адресу електронної пошти (за бажанням) та контактний номер телефону
У полі 5 «Найменування контролюючого органу, до якого подається звітність» юридична особа зазначає податковий орган за місцем свого обліку як платника єдиного податку.
Розділ ІІ. Дохід, що підлягає оподаткуванню
Юридичні особи, які обрали ставку ЄП 3% та є платниками ПДВ – заповнюють графу 3, де відображають усі суми доходу та єдиного податку. Юридичні особи, які обрали ставку ЄП 5% та не є платниками ПДВ- заповнюють графу 4, де відображають усі суми доходу та єдиного податку.
У рядку 1 «Сума доходу за податковий (звітний) період» юридичні особи, які обрали ставку 3% в графі 3 зазначають суму доходу за податковий (звітний) період без урахування суми ПДВ.
Відповідно до пп. 1 п. 292.11 ПКУ до складу доходу платника єдиного податку не включаються суми ПДВ.
Юридичні особи, які обрали ставку єдиного податку 5% і не є платниками ПДВ, суму доходу за податковий (звітний) період відображають в графі 4.
В цьому рядку зазначається сума доходу в межах ліміту, встановленого для платників єдиного податку третьої групи (пп. 3 п. 291.4 ПКУ). Якщо протягом звітного періоду дохід не перевищує встановлений ліміт, то зазначається фактична сума доходу, отримана підприємцем протягом податкового (звітного) періоду.
У рядку 2 «Сума доходу, що перевищує граничний обсяг доходу, визначений підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового Кодексу України підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового Кодексу України» зазначається сума доходу, яка перевищує ліміт доходу та оподатковується єдиним податком у подвійному розмірі ставок.
У рядку 3 «Сума доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж грошовий, відповідно до пункту 291.6 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового Кодексу України» зазначається сума доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунку, ніж у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).
У разі укладання договору переуступки прав вимоги боргу, здійснення взаємозаліку зустрічних вимог та бартерних операцій такі суми зазначаються в рядку 03 та підлягають оподаткуванню єдиним податком у подвійному розмірі ставок.
У рядку 04 «Сума доходу, отриманого від провадження видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування» зазначається сума доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування. Перелік таких видів діяльності наведено у п. 291.5 ПКУ.
У рядку 05 Загальна сума доходу за податковий (звітний) період (р. 1 + р. 2 + р. 3 + р. 4) вказується загальна сума доходу єдинника за звітний (податковий) період.
Значення рядка розраховується за формулою: р. 1 + р. 2 + р. 3 + р. 4
III. Розрахунок податкових зобов'язань з єдиного податку
У рядку 06 «Сума єдиного податку (р. 1 х С1)» платником податку в назві рядка самостійно зазначається ставка єдиного податку – 3% або 5% та розраховуємо суму єдиного податку, що оподатковується за ставкою 3 % (для платників ПДВ) або 5 % (для неплатників ПДВ).
Значення рядка для графи 3 розраховується за формулою: р. 1 х 3%.
Значення рядка для графи 4 розраховується за формулою: р. 1 х 5%.
У рядку 07 «Сума єдиного податку, що обчислюється у подвійному розмірі ставки ((р. 2 + р. 3 + р. 4) х С1 х 2)» платником податку в назві рядка самостійно зазначається ставка єдиного податку у подвійному розмірі ставок – 6% або 10% та розраховуємо суму єдиного податку, що оподатковується за ставкою 6% (для платників ПДВ) або 10% (для неплатників ПДВ).
Значення рядка для графи 3 розраховується за формулою: (р. 2 + р. 3 + р. 4) х 6%.
Значення рядка для графи 4 розраховується за формулою: (р. 2 + р. 3 + р. 4) х 10%.
У рядку 08 вказується загальна сума нарахованого єдиного податку за звітний період, яка розраховується за формулою: р. 06 + р. 07.
У рядку 09 зазначається сума єдиного податку, нарахованого за попередній податковий (звітний) період. В цей рядок переносимо суму єдиного податку з рядка 08 Декларації за попередній податковий (звітний) період. В Декларації за I квартал рядок 9 ніколи не заповнюється.
У рядку 10 зазначається сума єдиного податку, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного податкового (звітного) періоду. Показник цього рядка розраховується за формулою: р. 08 – р. 09.
У рядку 11 зазначається позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.
У рядку 12 зазначається загальна сума єдиного податку, яку потрібно сплатити до бюджету за результатами податкового (звітного) періоду. У разі подання податкової декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) за податкові (звітні) періоди, відмінні від річного, відображається значення граф 3 та / або 4 рядка 10.
Показник рядка 12 розраховується за формулою: р. 10 + р. 11.
IV. Визначення податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок
В цьому розділі визначається сума збільшення (зменшення) податкового зобов’язання по єдиному податку у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за минулі періоди, сума пені та штрафу.
У рядку 13 «Сума єдиного податку за даними раніше поданої декларації, що уточнюється (р. 12 декларації, що уточнюється)» зазначаємо суму єдиного податку, яка підлягала перерахуванню до бюджету за даними звітного (податкового) періоду, в якому виявлена помилка. В цей рядок переносимо значення рядка 10 Звітної Декларації за відповідний період, що уточнюється.
У рядку 14 «Уточнена сума податкових зобов'язань за податковий (звітний) період, у якому виявлена помилка (зазначається тільки позитивне значення)» вказуємо уточнену суму податкових зобов'язань за звітний (податковий) період, у якому виявлена помилка. В цей рядок переносимо суму єдиного податку з рядка 10 Уточнюючої декларації за відповідний період.
Рядок 15 «Сума єдиного податку (недоплата), яка збільшує податкове зобов'язання у зв'язку з виправленням помилки (р. 14 - р. 13, якщо р. 14 > р. 13)» заповнюється, якщо в результаті виправлення помилки збільшується сума єдиного податку, яка підлягала перерахуванню до бюджету.
Суму єдиного податку до збільшення розраховуємо по формулі : рядок 14 - рядок 13, якщо рядок 14 > рядка 13. На цю суму ДПС збільшить нарахування з єдиного податку в інтегрованій картці платника податків в Електронному кабінеті платника, в розділі Стан розрахунків з бюджетом.
Рядок 16 «Сума податку, яка зменшує податкове зобов'язання у зв'язку з виправленням помилки (р. 13 - р. 14, якщо р. 13 > р. 14 (зазначається тільки позитивне значення))» заповнюється, якщо в результаті виправлення помилки зменшується сума єдиного податку, яка підлягала перерахуванню до бюджету.
Суму єдиного податку до зменшення розраховуємо по формулі : рядок 13 - рядок 14, якщо рядок 13 > рядка 14. На цю суму ДПС зменшить нарахування з єдиного податку в інтегрованій картці платника податків в Електронному кабінеті платника, в розділі Стан розрахунків з бюджетом.
У рядку 17 «Сума штрафу в розмірі 3 % суми недоплати (нараховується платником відповідно до підпункту «а» пункту 50.1 статті 50 глави 2 розділу ІІ Податкового Кодексу України (р. 15 х 3 %))» розраховується сума штрафу у разі самостійного виявлення факту заниження податкового зобов'язання з єдиного податку в минулих податкових періодах та виправлення помилок шляхом подання Уточнюючих декларацій.
Штраф розраховується за формулою: р. 15 х 3%
Якщо в результаті виправлення помилки сума єдиного податку зменшується, то штраф не нараховується та рядок 17 не заповнюється.
У рядку 18 «Сума штрафу в розмірі 5 % суми недоплати (нараховується платником відповідно до підпункту «б» пункту 50.1 статті 50 глави 2 розділу ІІ Податкового Кодексу України (р. 15 х 5 %))» розраховується сума штрафу у разі самостійного виявлення факту заниження податкового зобов'язання з єдиного податку в минулих податкових періодах та виправлення помилок в поточній Декларації.
Отже, якщо помилки виправляються в поточній Декларації, то штраф розраховується у розмірі 5% від суми в рядку 15 (п.50.2 ПКУ) за формулою : р. 15 х 5%
У рядку 19 «Сума пені (нараховується платником самостійно відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 та абзацу другого пункту 129.4 статті 129 глави 12 розділу ІІ Податкового Кодексу України» юридичні особи самостійно нараховує пеню, якщо виправлення помилки призвели до недоплати єдиного податку в бюджет.
Увага! Якщо виправляєте періоди воєнного стану, то самоштраф 3% та пеня не нараховуються. Це пряма норма п. 69.1, п. 69.38 підр. 10 р. ХХ ПКУ
Ставимо позначку «х» напроти тих Додатків, які будуть подаватись у складі Декларації.
Додаток. Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік
У разі подання цього Додатку проставляють у Декларації позначку «х» напроти рядку «Додаток «Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік».
Згідно з пп. 14.1.1142 ПКУ:
мінімальне податкове зобов’язання (МЗП) – мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до цього Кодексу.
МПЗ розраховують винятково стосовно сільськогосподарських угідь, якими користується платник податку на правах власності, оренди, суборенди, емфітевзису, постійного користування. Сільськогосподарські угіддя – це рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги (пп. «а» ч. 2 ст. 22 Земельного кодексу України).
Важливо! Лише за наявності у юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, він має подати у складі річної Декларації додаток «Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік»
У розділі І Додатку зазначають:
- у графі 2 – кадастровий номер земельної ділянки (у разі наявності);
- графах 3 та 4 – площу власної або орендованої земельної ділянки в гектарах;
- графах 5 та 6 – нормативну грошову оцінку (НГО) земельної ділянки:
- для земельної ділянки, НГО якої проведена, – НГО відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого ПКУ для справляння плати за землю (НГОд) (пп. 381.1.1 ПКУ);
- для земельної ділянки, НГО якої не проведена, – НГО 1 гектара ріллі по АР Крим або по області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого ПКУ для справляння плати за землю (НГО) (пп. 381.1.2 ПКУ);
- графі 7 – коефіцієнт, який становить 0,05 (пп. 381.1.1 і 381.1.2 ПКУ);
- графі 8 – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користування на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) платника податків (пп. 381.1.1 і 381.1.2 ПКУ);
- графі 9 – МПЗ земельної ділянки, НГО якої проведена. Його розраховують за формулою: гр. 5 × гр. 7 х г. 8 ÷ 12;
- графі 10 – МПЗ земельної ділянки, НГО якої не проведена. Його розраховують за формулою: гр. 6 × гр. 3 або 4 × гр. 7 × гр. 8 ÷ 12;
На замітку! За формулами, наведеними у графах 9 та 10, платник єдиного податку обчислює суму МПЗ щодо кожної земельної ділянки. А загальна сума МПЗ щодо всіх ділянок є загальним МПЗ, розмір якого єдинник вказує у підсумковому рядку 2 (графа 11), а також переносить до рядка 01 розділу ІІ Додатка
- графі 12 – 20% витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи, та/або які перебувають у державній чи комунальній власності (п. 2971.5 ПКУ).
Далі розглянемо, як заповнювати показники розділу ІІ Додатку.
До рядку 01 переносять дані з графи 11 рядка 2 розділу І цього розрахунку.
У рядку 02 зазначають загальну суму сплачених платником єдиного податку третьої групи податків, зборів, платежів. Витрати, які юрособа може врахувати у зменшення суми загального МПЗ (із відображенням у рядках 02, 02.1–02.10, 03), визначено у п. 2971.3 та 2971.4 ПКУ з урахуванням того, який розмір частки сільськогосподарського товаровиробництва досягнуто у звітному році.
Частка сільськогосподарського товаровиробництва (далі – частка) – це питома вага доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу, що враховується під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника податку) (пп. 14.1.262 ПКУ).
Якщо розмір частки дорівнює або перевищує 75%, то у зменшення суми загального МПЗ включають:
- єдиний податок, нарахований у звітному році;
- ПДФО та військовий збір із доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах (крім доходів, сплачених за придбання товарів у фізичних осіб), із доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок сільськогосподарського призначення;
- земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, які використовують для здійснення підприємницької діяльності (у разі переходу в податковому (звітному) році на єдиний податок із загальної системи);
- рентну плату за спеціальне використання води (у разі її сплати);
- 20% витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи, та / або які перебувають у державній чи комунальній власності (п. 2971.3 ПКУ).
Якщо розмір частки менше 75%, то відповідно до п. 2971.4 ПКУ у зменшення суми загального МПЗ окремі податки, які наведені вище, платники можуть врахувати лише у розмірі, пропорційному частці. А саме:
- єдиний податок, сплачений єдинником третьої групи – у розмірі, пропорційному частці такого платника за податковий (звітний) рік;
- податок на прибуток підприємств – у розмірі, пропорційному частці за звітний період (у разі переходу в податковому (звітному) році на спрощену систему оподаткування із загальної) за податковий (звітний) рік;
- ПДФО та військовий збір з доходів фізичних осіб, які перебувають з єдинником третьої групи у трудових або цивільно-правових відносинах (крім доходів, сплачених за придбання товарів у фізичних осіб), – у розмірі, пропорційному частці платника за податковий (звітний) рік;
- ПДФО та військовий збір із доходів фізичних осіб за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, за податковий (звітний) рік;
- земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, які використовують такі платники для здійснення діяльності (у разі переходу в податковому (звітному) році на спрощену систему оподаткування із загальної);
- рентна плата за спеціальне використання води (у разі її сплати) – у розмірі, пропорційному частці;
- 20% витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи, та/або які перебувають у державній чи комунальній власності. У рядку 03 не вказують витрати на сплату орендної плати щодо земельних ділянок, які орендодавцями яких є фізичні особи.
Увага! У сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок не враховують помилково та/або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів
У рядку 04 розділу ІІ показують різницю між загальною сумою МЗП та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (рядок 01 - рядок 02 - рядок 03 розділу ІІ). У рядку 04 зазначають як позитивне, так і від’ємне значення. Однак лише позитивне значення переносять до рядку 11 Розрахункової частини Декларації.
Як подавати Декларацію платника єдиного податку юрособі 3 групи
Декларацію подають в один із способів:
- на паперових носіях особисто або через уповноважену на це особу;
- поштою до контролюючого органу за місцем податкової адреси з повідомленням про вручення та з описом вкладення. У цьому випадку важливо врахувати, що відправлення потрібно здійснити не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання Декларації (п. 49.5 ПКУ);
- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22.05.2003 №851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05.10.2017 №2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Звітність в електронному вигляді подають не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк (п. 49.3 ПКУ).
Правильно складена та своєчасно подана Декларація – це запорука спокійної роботи юридичної особи третьої групи. Бажаємо успіхів у звітуванні 😉!
Марина СТЬОПІНА, керівник сервісу «Особистий консультант»
Шаблони та зразки документів:
Податкова декларація платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи)