Запит від ДПС: чому на підприємстві зарплата нижча, ніж середня по регіону — як реагувати?

👇 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️

Підприємство отримало від податкової запит про документальне підтвердження можливого порушення податкового законодавства, нарахування та виплати доходу за ознакою 101 на рівні, нижчому ніж середня по регіону, перспективи збільшення рівня заробітної плати до середнього по регіону. Якими законами передбачено, що ми повинні її виплачувати не менше ніж по регіону? Які документи ми маємо надіслати до податкової на отриманий запит?

Ні КЗпП, ні Законом про оплату праці такі норми не встановлені.


Згідно ст. 3-1 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці» розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.


Згідно зі ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.


Якщо працівники погоджуються на таку зарплату, то ніхто не має право обмежувати їх в цій можливості.


Наведіть у відповіді ДПС основні показники вашої прибутковості й обґрунтуйте неможливість наразі в період війни підняття окладів працівникам. Або надайте графік поступового збільшення зарплати, який буде можливий за умови стабільних прибутків підприємства. Якщо конкретні документи не вимагаються, можете надати штатний розпис або інші документи, що на вашу думку обґрунтовують таку середню зарплату по підприємству.


Також проаналізуйте зарплату працівників, щоб за посадами з кваліфікацією не було мінімальної зарплати.


В ст. 96 КЗпП зазначено, що тарифна система оплати праці використовується при розподілі робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від кваліфікації та за розрядами.


Також врахуйте рівні за Класифікатором професій в п. 2.3 якого зазначено:

Кваліфікаційний рівень робіт, що виконуються, визначається залежно від вимог до освіти, професійного навчання та практичного досвіду працівників, здатних виконувати відповідні завдання та обов'язки.

👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал» або «Преміум».


Джерело: 7eminar