Європейська Бізнес Асоціація підтримує скасування звільнення від сплати податку на додану вартість на імпортовані товари вартістю до 150 євро. Про це йдеться у офіційному листі Асоціації до Голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева.
Позиція Асоціації ґрунтується на переконанні, що поточне регулювання залишає численні можливості для ухилення від сплати ПДВ недоброчесними підприємцями. Йдеться, наприклад, про поділ замовлення на декілька посилок, зміну вартості товарів, ввезення промислових обсягів товарів у супроводжуваному та несупроводжуваному багажі.
Згідно з дослідженням Інституту соціально-економічної трансформації, серед 100 найбільших отримувачів міжнародних поштових відправлень 81 фізична особа сумарно отримали за 9 місяців 2024 року 18 765 посилок або в середньому 232 посилки на кожного. Жодна з них не перевищила вартість у 150 євро, відповідно такі посилки були звільнені від сплати ПДВ. За таких умов, одна фізична особа, отримуючи лише одне поштове відправлення на добу, може за місяць імпортувати без оподаткування товарів на суму до 4,5 тисяч євро. Відтак, йдеться про промислові партії товарів, фактично звільнені від оподаткування.
Поточний пільговий режим оподаткування малих партій товарів, на думку експертів Асоціації, спотворює конкурентні умови на внутрішньому ринку, створюючи більш сприятливі податкові та митні умови для іноземних виробників та маркетплейсів. Окрім того, наявність такої податкової пільги, за даними дослідження, позбавила державний бюджет щонайменше 11,8 млрд грн надходжень від ПДВ за 2024 рік. Надходження від митних платежів з таких товарів могли б становити ще принаймні половину від цієї суми.
До того ж, Україна поступово гармонізує власне податкове та митне законодавство з нормами Європейського Союзу. В ЄС звільнення від ПДВ для посилок невеликої вартості (до 22 євро) було скасоване у 2021 році, а регулювання митних платежів перебуває в процесі вдосконалення, із тенденцією до обов’язкового декларування всіх посилок незалежно від їх вартості. За даними компаній-членів Асоціації, це призвело до значного збільшення надходжень ПДВ у країнах ЄС, а також сприяло зростанню податкових надходжень від резидентів, які отримали перевагу у конкуренції з іноземними маркетплейсами.
Водночас експерти Асоціації розуміють необхідність спрощення порядку розмитнення посилок, які підлягають чи підлягатимуть оподаткуванню, щоб уникнути затримок із доставкою будь-яких посилок в Україну. Окремо наголошуємо – особливо важливо забезпечити подальший безперешкодний імпорт для сил оборони України.
Асоціація у робочому порядку долучалась до напрацювання законопроєктів Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, поданих на реєстрацію у Верховній Раді. Водночас експерти висловлювали свої зауваження до документів у частині спрощення порядку розмитнення, забезпечення ефективного механізму контролю за зловживанням з боку недоброчесних підприємців, встановлення чітких строків реалізації положень законопроєктів.
Експерти Асоціації уважно ознайомляться з текстом законопроєктів після їх опублікування та за потреби долучатимуться до їх доопрацювання, аби допомогти уникнути зловживань, водночас максимально спростити процес замовлення товарів з-за кордону для громадян та сил оборони.
Джерело: Європейська Бізнес Асоціація