Які дозволи треба мати для експлуатації генератора

Мінекономіки надало роз'яснення які дозволи необхідні для експлуатації генераторної установки як і під час дії воєнного стану в Україні так і після його припинення чи скасування

До Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності включені документи дозвільного характеру, які можуть бути пов'язані із встановлення суб'єктом господарської діяльності генератора, зокрема:


  1. дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п. 30 Переліку);
  2. дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (п. 48 Переліку).


Для експлуатації генератора у період воєнного стану та протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану можна подати декларації замість отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та дозволу на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.


Також, згідно із Законом від 13.12.2022 № 2836-IX, зокрема встановлено, що на період дії воєнного стану на території України та протягом 30 днів з дня його припинення/скасування:


  1. суб’єкт господарювання (у тому числі іноземний суб’єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки, в обсязі до 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений електрогенераторною установкою, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензії на право зберігання пального, результатів надання інших адміністративних послуг);


  1. зберігання пального, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки в обсязі понад 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений електрогенераторною установкою, здійснюється суб’єктом господарювання (у тому числі іноземним суб’єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на підставі безоплатного подання до територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, декларації про провадження господарської діяльності із зберігання пального.


Відповідно до п. 47 підрозд. 5 розд. XX ПКУ тимчасово, на період дії воєнного стану на території України та протягом 30 днів з дня його припинення/скасування, в доповнення до критеріїв, визначених п.п. 14.1.6 ПКУ, не є акцизним складом:


  1. приміщення або територія, у тому числі платника акцизного податку з реалізації пального, у кожному (на кожній) з яких загальна місткість розташованих ємностей для зберігання пального, яке використовується виключно для заправлення електрогенераторних установок, не перевищує 2000 літрів;


  1. приміщення або територія, у тому числі платника акцизного податку з реалізації пального, у кожному (на кожній) з яких виконуються умови, зазначені в абзаці другому цього пункту, та одночасно зберігається або реалізується пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.


На зазначене у листі обладнання може поширюватись дія:


  1. Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ від 16.12.2015 №1077 (далі – Техрегламент 1077);
  2. Технічного регламенту шумового випромінювання у навколишнє середовище від обладнання, що використовується ззовні приміщень, затвердженого постановою КМУ від 04.12.2019 №1186 (далі – Техрегламент 1186);
  3. Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою КМУ від 30.01.2013 №62 (далі – Техрегламент 62).
До припинення/скасування воєнного стану в Україні та протягом 90 календарних днів після його припинення/скасування дозволяється надання на ринку та/або введення в експлуатацію генераторів, на які поширюється дія Техрегламентів 1077, 1186 та 62, без наявності декларації про відповідність та без маркування знаком відповідності технічним регламентам.

Крім того, Техрегламенти 1077, 1186 та 62 передбачають супроводження продукції інструкціями з користування.


Джерело: лист Мінекономіки від 18.07.2024 №3622-06/51710-09