НБУ оновив механізм фінансового моніторингу та валютного нагляду під час воєнного стану

Нацбанк ухвалив нове Положення, що регулює виконання вимог у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду та санкційної політики протягом дії воєнного стану. Документ передбачає спрощені процедури ідентифікації, підвищені ліміти для віддаленої ідентифікації клієнтів, а також особливі умови актуалізації даних

Національний банк ухвалив Положення про порядок організації виконання окремих вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) протягом дії воєнного стану (далі – Положення). Така потреба зумовлена оновленням законодавства України, у тому числі законодавства з питань адміністративної процедури.


Мета Положення – підвищити ефективність виконання вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації санкційної політики протягом дії воєнного стану.


У Положенні, зокрема, передбачено застосування банками та небанківськими установами протягом дії воєнного часу:


  1. спрощеного механізму ідентифікації та верифікації банками покупців облігацій внутрішньої державної позики «Військові облігації»;
  2. підвищених лімітів для здійснення банками спрощених способів віддаленої ідентифікації та верифікації клієнтів–фізичних осіб;
  3. особливого порядку актуалізації даних про клієнтів в умовах, коли немає можливості встановити з ними контакт;
  4. умов прийняття від фізичної особи ідентифікаційного документа, строк дії якого закінчився, а також до якого не додана фотокартка в разі досягнення нею 25– чи 45–річного віку;
  5. можливості отримання від фізичної особи пенсійного посвідчення як додаткового ідентифікаційного документа під час проведення банком відеоверифікації. 


У Положенні також визначений особливий порядок використання Національним банком деяких інструментів нагляду протягом дії воєнного стану, зокрема:


  1. можливість обрання банком / установою адреси місцезнаходження, за якою проводитиметься виїзна перевірка;
  2. визначення особи, уповноваженої представляти інтереси банку / установи на час проведення виїзної перевірки;
  3. оновлено порядок доведення до відома банка / установи рішення про застосування заходів впливу за порушення вимог законодавства / письмової вимоги НБУ.


Положення про порядок організації виконання окремих вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) протягом дії воєнного стану затверджене постановою Правління Національного банку України від 20.12.2024 №153, що набирає чинності з 01 січня 2025 року.


Цією постановою також внесені зміни до Положення про порядок організації та здійснення нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), затвердженого постановою Правління Національного банку України від 30.06.2020 №90 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 04.04.2024 №37), та Положення про застосування Національним банком України заходів впливу до установ за порушення законодавства з питань фінансового моніторингу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28.07.2020 №106 (зі змінами).


Крім того, визнано такою, що втратила чинність, постанову Правління Національного банку України від 23.03.2022 №60 «Про особливості виконання окремих вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) протягом дії воєнного стану» (зі змінами).


Джерело: НБУ