Бізнес назвав ключові проблеми 2024 року: серед них Держава

Навіть в умовах війни головними бар’єрами для бізнесу залишаються питання адміністрування з боку держави, корупційні ризики та бюрократичний тиск

У ТОП-3 ключових викликів, з якими у 2024 році стикався український бізнес, лишаються зловживання представниками влади регуляторними нормами, проблеми з логістикою на кордоні, а також блокування податкових накладних. Останній пункт складає понад 60% від загальної кількості нарікань бізнесу.


Про це, під час конференції «Відновлення країни: економічні підсумки 2024, пріоритети 2025», організованої Українською Радою бізнесу, повідомила голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.


Вона зазначила, що за даними опитування Офісу ефективного регулювання (BRDO), ключовими викликами для бізнесу в 2024 році стали, зокрема:


  1. блокування податкових накладних, на яких припадає 64,9% від загальної кількості нарікань;
  2. проблеми з логістикою на кордоні. Наприклад, черги на митних пунктах тощо. На це припадає 31,4% нарікань;
  3. зловживання регуляторними нормами представниками влади. Про це повідомили 28,3% опитаних представників бізнес.


Шуляк наголосила:

ці дані свідчать, що навіть в умовах війни головними бар’єрами для бізнесу залишаються питання адміністрування з боку держави, корупційні ризики та бюрократичний тиск.

Народний депутат повідомила, що під час публічних консультацій щодо доопрацювання законопроєкту «Про основні засади відновлення» підприємців запитали, за яким принципом має відбуватися відбудова. І відповідь, за її словами, була однозначна – усунення забюрократизованості.


Олена Шуляк зазначила:

бізнес просить – дайте нам працювати. Чим менше буде чиновників, втручання з боку держави, регуляторного середовища, тим простіше та ефективніше ми зможемо працювати, а отже, сплачувати податки. Це не можна ігнорувати.

Вона також додала, що серед змін, які бізнес очікує у наступному році, у ТОП-3 знаходяться:


  1. підтримка українського виробника через локалізацію, нові державні програми;
  2. податкова лібералізація для прифронтових територій. Зниження навантаження на бізнес у зонах, які найбільше постраждали від війни;
  3. оновлення регіональних стратегій. У 2025 році кожен регіон надає можливість адаптувати свої економічні програми до реальних, створюючи умови для залучення інвестицій і розвитку.


Олена Шуляк резюмувала:

ще одним надважливим пунктом державної підтримки для розвитку бізнесу у наступному році має стати напрям ветеранського підприємництва. Так, після остаточного ухвалення парламентом законопроєкту про ветеранське підприємництво №10258, кількість бізнесів на ринку соціального підприємництва може зрости щонайменше на третину. Цьому сприятимуть податкові стимули для ветеранів, які передбачені у законопроєкті, запровадження податкових канікулів, компенсація ставок за кредитами.

Джерело: Політична партія «Слуга Народу»