Чи може ФОП на певний термін призупинити діяльність

👇 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️

ФОП бажає припинити діяльність на невизначений термін, але не закривати (не ліквідовувати) його. 1. Чи є можливість подати таку заяву через портал Дія і яку назву має даний документ? 2. Якщо це 2-га група, то потрібно подати Податкову декларацію про майновий стан і доходи (довідкову) із відміткою про призупинення діяльності і можна вже у 2025 за 2024 рік не подавати декларацію і в подальшому теж не подавати з 0ми за наступні роки? 3. Якщо це 3-тя група, то подати Податкову декларацію платника єдиного податку як довідкову, з відміткою про припинення, а потім ще і за 2024 рік як річну у 2025 році?

Розглянемо кожне запитання детально.


1. В ПКУ відсутнє поняття призупинення діяльності. В Дії немає такої Заяви, можна тільки припинити ФОП.


2. ФОПи 2 групи ЄП незалежно від того отримують вони дохід, чи ні, ведуть підприємницьку діяльність, чи ні, повинні сплачувати єдиний податок, припинити це неможливо.


Пільги зі сплати єдиного податку встановлені п. 295.5 ПКУ і це може бути тільки для ФОП 1-2 групи ЄП, які не мають найманих працівників. Вони звільняються від сплати ЄП:


  1. на період відпустки - на 1 місяць на рік на період відпустки;
  2. на період хвороби, якщо вона триває більше 30 к. дн., Звільняється від сплати ЄП за місяць, в якому почав хворіти, якщо до 20 числа місяця хвороба розпочалась та закінчилась у наступному(их) місяці(ях). За календарний місяць, в якому відповідно до даних, зазначених у витязі з Електронного реєстру листків непрацездатності, хвороба закінчилась, сплачує єдиний податок відповідно до норм ПКУ.


Для цього потрібно подати Заяву в ДПС в довільній формі. Терміни подання Заяви:


  1. щодо періоду щорічної відпустки – до дати початку відпустки;
  2. щодо терміну втрати працездатності – до 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому закінчився лікарняний (з обов’язковим додаванням витягу з ЕРЛН).


Подавати річну звітність - також потрібно, навіть нульову, оскільки потрібно задекларувати щомісячні авансові внески з єдиного податку. ФОП 2 групи, які перебували на 2 групі протягом всього року - не подають майнові декларації.


ЄСВ ФОП у 2024 році може не сплачувати, а от з 2025 року сплата ЄСВ вже буде обов'язковою. Це передбачено Законом про Держбюджет-2025.


3. Нормами ПКУ це не передбачено. ФОП 3 групи також має подавати звітність і сплачувати ЄСВ. Оскільки доходів не буде, то єдиний податок сплачувати не потрібно. В декларації немає відмітки про призупинення діяльності, тільки про припинення, про це ми писали у статті. Подання Довідкової декларації передбачено тільки у разі призначення пенсії, лікарняних та для отримання довідки про доходи.


Радимо розглянути варіант переходу на загальну систему оподаткування з 01.01.2025 р. шляхом подання Заяви (F0102003). Це дасть можливість не сплачувати податки за умови відсутності доходів від підприємницької діяльності.

ФОП на загальній системі оподаткування при відсутності доходу не сплачують ПДФО, ЄСВ та ВЗ

З 01.01.2021 р. діє норма п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №2464, відповідно до якої ФОП на загальній системі оподаткування у разі якщо не отримав дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Ключова фраза в цій нормі «має право», тобто у ФОП на загальній системі оподаткування є право сплачувати ЄСВ за місяці відсутності доходу, але обов'язку - немає. Отже, якщо доходу немає, то ЄСВ можна не сплачувати.


Щодо сплати ПДФО та ВЗ. У ФОП на загальній системі оподаткуванню підлягає чистий дохід (доходи мінус витрати, які мають бути підтверджені документально). З суми чистого доходу сплачується 1,5% (5%) військового збору, 18% ПДФО, та 22% ЄСВ. Якщо ФОП на загальній системі не працював, то відповідно і військовий збір сплачувати не потрібно, немає доходу = немає податків.


Для відмови від спрощеної системи оподаткування ФОП потрібно подати Заяву (F0102003) з відміткою «Відмова» в термін до 20.12.2024 р. (п. 298.2.1 ПКУ). Але майнову декларацію раз в рік потрібно подавати, декларувати нулі.


Додатково хочемо звернути Вашу на один момент. Якщо ФОП обере варіант переходу на загальну систему оподаткування з 01.01.2025, то потрібно перевірити загальну суму доходу за 2024 рік. Якщо ця сума більше 1 млн грн, то потрібно зареєструватись платником ПДВ, це пряма норма п. 181.1 ПКУ. Заява за ф. №1-ПДВ подається разом з Заявою про відмову від спрощеної системи оподаткування до 20.12.2024 р.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал» або «Преміум».


Джерело: 7eminar