Хто подає Анкету №1-РСО (актив)
Анкету обстеження стану економічної активності підприємства за формою №1-РСО (актив) (1 раз на рік) (далі – Анкета) заповнюють та подають лише юридичні особи.
У випадку, коли є відокремлені підрозділи, Анкета міститиме інформацію в цілому по підприємству, включаючи його відокремлені підрозділи.
Які строки подання Анкети №1-РСО (актив)
Анкету подають один раз на рік не пізніше 20-го вересня.
Якщо цей день припадає на вихідний або святковий день, то Анкету подають у перший робочий день після нього.
Куди подавати Анкету №1-РСО (актив)
Анкету підприємства подають до територіального органу Держстату.
Яка відповідальність за неподання Анкети №1-РСО (актив)
Порушення порядку подання або використання даних державних статистичних спостережень тягне за собою відповідальність згідно зі ст. 186-3 Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП).
Так, за неподання органам статистики Анкети або подання її з недостовірними даними, не в повному обсязі, не за встановленою формою, чи із запізненням посадовим особам юрособи загрожує штраф:
- від 10 до 15 нмдг (від 170 до 255 грн);
- від 15 до 25 нмдг (від 255 до 425 грн) – за повторне вчинення правопорушення особою, на яку вже накладали адмінстягнення протягом року.
На замітку! Для накладення стягнення на особу, винну у неподанні Звіту, органам статистики не потрібно звертатися до суду (ст. 244-3 КпАП)
Проте під час воєнного стану, а також протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни, адміністративний штраф за неподання чи несвоєчасне подання не застосовуватимуть (Закон України від 03.03.2022 №2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни»).
За якою формою подавати Анкету обстеження стану економічної активності підприємства
Із 01.01.2025 Анкету обстеження стану економічної активності підприємства подають за формою, затвердженою наказом Держстату від 27.08.2024 №213.
Завантажити бланк:
Анкета обстеження стану економічної активності підприємства №1-РСО (актив) (1 раз на рік)
Який порядок заповнення Анкети №1-РСО (актив)
Порядок заповнення Анкети наведено у роз’ясненні Держстату від 12.01.2022 №19.1.2-12/1-22.
Анкету умовно можна поділити на дві частини: загальну та відповіді на питання.
Загальна частина містить ідентифікаційні дані респондента, які заповнюють окремими рядками:
- Ідентифікаційний код ЄДРПОУ.
- Найменування.
- Місцезнаходження (юридична адреса) – поштовий індекс, назва області / АР Крим, назва району, назва територіальної громади, назва населеного пункту, назва району у місті, назва вулиці / провулку, площі тощо, № будинку, № корпусу, № квартири / офісу).
- Адреса здійснення діяльності, щодо якої подається форма звітності (фактична адреса) – поштовий індекс, назва області / АР Крим, назва району, назва територіальної громади, назва населеного пункту, назва району у місті, назва вулиці / провулку, площі тощо, № будинку, № корпусу, № квартири / офісу).
На замітку! У цій частині вносять дві адреси: місцезнаходження (юридичну адресу) та адресу здійснення діяльності, щодо якої подають форму звітності (фактичну адресу)
У наступному блоці зазначають Код території відповідно до Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад (КАТОТТГ) за юридичною адресою. Код території визначається автоматично.
Якщо у підприємства відсутні дані для заповнення анкети, то у блоці «Інформація щодо відсутності даних» проставляють спеціальну позначку «V» у відповідному прямокутнику. Також потрібно у відведеному місці зазначити одну з наведених нижче причин відсутності даних:
- «Одиниця припинена або перебуває в стадії припинення»;
- «Тимчасово призупинено економічну діяльність через економічні чинники / карантинні обмеження»;
- «Проведено чи проводиться реорганізація або передано виробничі фактори іншій одиниці».
Далі заповнюють опитувальник, який складається з п'ять запитань. Анкета складається із запитань, окремі з яких є простими та мають варіанти відповідей «так» або «ні». На запитання з варіантами відповідей «Так» або «Ні» можливий тільки один варіант відповіді.
Увага! У відповідях на запитання форми слід надавати інформацію станом на дату заповнення Анкети щодо поточної ситуації на підприємстві
У запитанні №1 зазначають шість видів економічної діяльності, здійснюваних підприємство з 01.01.2025 до дати заповнення Анкети.
Це означає, що вносять до шести видів економічної діяльності, які здійснювало підприємство протягом зазначеного періоду, тобто діяльність з виробництва товарів або надання послуг, а саме: такі, що не повторюються.
Назву виду економічної діяльності заповнюють відповідно до Класифікації видів економічної діяльності (КВЕД-2010).
Коди видів економічної діяльності відповідно до КВЕД-2010 заповнюються автоматично.
Перший вид діяльності серед описаних відображає основний вид економічної діяльності підприємства, тобто вид економічної діяльності, на який припадає максимальна частка загальної доданої вартості (найбільший обсяг доходу з виробництва та / або реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).
У запитанні №2 наводять показник загальної кількості працівників на підприємстві.
А саме зазначають кількість працівників на підприємстві, що включає:
- загальну суму кількості штатних працівників;
- загальну суму кількості зовнішніх сумісників (працівників, прийнятих за сумісництвом з інших підприємств);
- загальну суму кількості працівників, які працюють за цивільно-правовими договорами.
Показник містить інформацію станом на дату надання інформації. Його відображають у цілих числах.
За відсутності штатних працівників та зовнішніх сумісників на підприємстві показник містить інформацію «нуль».
У запитанні №3 зазначають, кількість неоплачуваних власників, засновників підприємства та членів їхніх сімей на підприємстві.
Ідеться про інформацію щодо загальної суми кількості власників, засновників підприємства, тобто осіб, які активно беруть участь у роботі підприємства, прийнятті рішень та не одержують за це компенсацію у вигляді заробітної плати.
До цього показника не включають:
- осіб, які не беруть участі у прийнятті рішень;
- осіб, які здійснюють основну діяльність за межами цього підприємства;
- членів сімей, праця яких не оплачується, тобто осіб, які проживають у домашньому господарстві власника підприємства і працюють на цьому підприємстві або для нього без регулярної оплати праці.
Показник містить інформацію станом на дату надання інформації. Його відображають у цілих числах. Він не має бути більше «0».
Запитання №4 містить два підзапитання, відповіді на які надають у форматі «Так» або «Ні».
У відповідному прямокутнику на перше підзапитання проставляють позначку «V» у комірках «Так» або «Ні» залежно від того, чи мало підприємство станом на дату заповнення Анкети внески від нерезидентів із часткою участі 10% або більше у статутному капіталі або голоси в його управлінні, та / або одержувало внески від нерезидентів за концесійними договорами (контрактами) про спільну інвестиційну діяльність.
У відповідному прямокутнику на друге підзапитання проставляють одну позначку «V» у комірках «Так» або «Ні» залежно від того, чи мало підприємство станом на дату заповнення Анкети внески із часткою участі 10% або більше у статутному капіталі або голосів в управлінні підприємства за кордоном та / або здійснювало внески за концесійними договорами (контрактами) про спільну інвестиційну діяльність за кордон, та / або має відокремлені підрозділи за кордоном.
Нерезидентами є:
- іноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані) відповідно до законодавства України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України;
- дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні представництва інших держав і міжнародних організацій в Україні;
- фізичні особи, які не є резидентами України.
Як правило, іноземними підприємствами (нерезидентами) вважають ті підприємства, які платять податки від діяльності на користь іноземної держави.
У запитанні №5 проставляють позначку «V» у відповідному прямокутнику «Так» або «Ні» залежно від того, чи здійснювало підприємство протягом звітного року експорт-імпорт послуг з 1 січня поточного року до дати заповнення Анкети.
Підписують Анкету №1-РСО (актив) керівник або особа, відповідальна за достовірність наданої інформації із зазначенням повного імені та прізвища підписанта.
Також вказують номер телефону та електронну пошту підписанта.
Як виправляти помилки в Анкеті №1-РСО (актив)
Під час виправлення помилок у статистичній звітності фахівці Держстату рекомендують керуватися положеннями, зокрема:
- Закону України «Про офіційну статистику» від 16.08.2022 №2524-IX (п. 4 ч. 1 ст. 17);
- Положення про Державну службу статистики України, затвердженого постановою КМУ від 23.09.2014 №481;
- Порядку подання е-звітності до органів держстатистики, затвердженого наказом Держстату від 12.01.2011 №3 (далі – Порядок №3);
- Інструкції про порядок виправлення звітних даних у випадках виявлення приписок та інших перекручень у державній статистичній звітності, затвердженої наказом Мінстату від 10.05.1994 №94 (втратила чинність 10.07.2015, але деякі її положення застосовні на практиці).
Зважаючи на зазначені акти та напрацьовану практику, наведемо алгоритм дій, якщо ви виявили помилку у поданій статистичній звітності.
Самостійне виправлення помилок до граничного терміну подання звітності
Щодо виправлення помилок, виявлених безпосередньо респондентом маємо лише роз’яснення Держстату у листі від 20.02.2017 №09.3-07/33-17. Так, якщо ви виявили помилки у поданих статзвітах, зверніться до органу статистики та з’ясуйте, чи потребують вони виправлення.
На замітку! Врахує орган статистики виправлені дані або ні, залежить від того, коли подаєте новий звіт (до чи після оприлюднення ним статданих) і зважаючи на суттєвість виявленої помилки, її впливу на узагальнену інформацію по країні/регіону
Якщо орган статистики погодить внесення виправлень, то подавайте нові звіти разом із поясненнями щодо причин виправлень.
Якщо надішлете кілька примірників одного е-звіту (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), то оригіналом вважатиметься саме останній звіт (п. 3.8 розд. III Порядку №3).
Увага! До закінчення граничного терміну подання звітності ви можете подавати виправлені форми необмежену кількість разів. Оригіналом вважатиметься останній надісланий звіт
Виправлений звіт подавайте Держстату згідно з Порядком №3.
Виправлення помилок після прийняття звіту органами статистики
Якщо після прийняття звіту органи статистики виявлять невідповідності або помилки, вони можуть надіслати вам квитанцію-повідомлення про необхідність повторного подання звіту з виправленнями (п. 6.3 розд. VI Порядку №3).
Квитанція-повідомлення про необхідність повторного подання електронного звіту містить інформацію щодо:
- дати та часу відправлення квитанції-повідомлення про необхідність повторного подання електронного звіту;
- стислий зміст помилки, що потребує виправлення;
- термін подання виправленого звіту;
- дані посадової особи адресату звітності, що формує квитанції-повідомлення.
Виправлений звіт слід подати Держстату згідно з Порядком №3 та у встановлені в квитанції-повідомленні терміни.
Якщо не надішлете виправлену форму статистичної звітності та/або фінансову звітність у термін, зазначений у квитанції-повідомленні про необхідність повторного подання звіту, то форму статистичної звітності та/або фінансову звітність вважатимуть поданою недостовірною (пп. 6.3.3 розд. VI Порядку №3).
Виправлення помилок після оприлюднення статистичних даних
Після оприлюднення статистичних даних виправлення можливе лише у випадку суттєвої недостовірності даних.
У такому разі необхідно звернутися до органу державної статистики з письмовим поясненням причин внесення змін.
Детальнішу інформацію щодо виправлення помилок у статистичній звітності можна отримати на офіційному сайті Держстату.
Для більш детального ознайомлення з процедурою виправлення помилкових даних у статистичних звітах рекомендуємо переглянути також відео:
Як подавати Анкету №1-РСО (актив)
Починаючи з 1 січня 2023 року Анкету подають винятково в електронній формі (ч. 4 ст. 10 Закону України від 16.08.2022 №2524-IX «Про офіційну статистику»).
Зробити це можна через безкоштовний сервіс для електронного звітування «Кабінет респондента» за посиланням.
Також на офіційному сайті Держстату можете ознайомитися з Переліком форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності, які можуть подаватись респондентами в електронному вигляді у 2024–2025 роках. У цьому переліку наведені код шаблону та звітний період дії шаблону форми.
Для Анкети №1-РСО (актив) (1 раз на рік) передбачений код шаблону S0305203, чинний зі звіту за 2025 рік.
Аліна ЛАКІС, редактор 7eminar
Шаблони та зразки документів:
Анкета обстеження стану економічної активності підприємства №1-РСО (актив) (1 раз на рік)