Товариство, посилаючись на наказ Міністерства фінансів України від 09.08.2024 №400 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України», яким були внесені зміни до форми та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (далі – Порядок №21), у зв’язку зі зміною додатку 2 (Д2) до декларації, попросило податківців надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
- який порядок заповнення таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації, в частині зазначення індивідуальних податкових номерів (далі – ІПН) постачальників, тобто кого слід залишати, а кого не відображати;
- чи потрібно розшифровувати залишки сум від’ємного значення за минулі роки?
Податківці проаналізували приписи п. 44.1, п. 200.1, п. 200.4 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та вказали на таке.
Згідно з п. 6 розділу III Порядку №21, платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій звітності. Дані, наведені у податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.
У складі податкової декларації подаються передбачені Порядком №21 додатки, які додаються до декларацій за наявності подій, які підлягають відображенню у таких додатках (пункти 9 та 11 розділу ІІІ Порядку №21).
Якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов’язань (рядок 9) і податкового кредиту (рядок 17) отримано від’ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації (пп. 2 п. 5 розділу V Порядку №21).
Сума від’ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п 2001.3 Кодексу на момент подання декларації, яка зараховується у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість відображається у рядку 20.1 декларації, та, яка підлягає бюджетному відшкодуванню – у рядку 20.2 декларації. Сума від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду відображається у рядку 21 декларації та переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду.
При заповненні рядків 19, 20.1, 20.2 та 21 декларації обов’язковим є подання до неї додатку 2 (Д2) (підпункти 2, 4 та 5 пункту 5 розділу V Порядку №21).
У таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації розшифровується сума від’ємного значення з рядка 19 декларації в розрізі:
- звітних (податкових) періодів, у яких виникло від’ємне значення;
- податкових накладних / розрахунків коригування / інших документів, згрупованих по періодах їх складання окремо по кожному постачальнику товарів / послуг, за якими сформовано таке від’ємне значення.
Відомості про суми від’ємного значення зазначаються у хронологічному порядку виникнення таких сум, починаючи зі звітного (податкового) періоду, який є найбільш давнім до дати подання декларації (найдавніший звітний (податковий) період) (рядок 1), та закінчуючи найближчим звітним (податковим) періодом.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та Порядку №21, ДПС повідомило:
платник податку при заповненні таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації має право самостійно визначати постачальників, за рахунок яких виникла сума від’ємного значення, та періодів виникнення таких сум.
При цьому, у таблиці 1 додатка 2 (Д2) розшифровується вся сума від’ємного значення, що задекларована у рядку 19 декларації, у тому числі залишки сум від’ємного значення, що виникли у попередніх звітних (податкових) періодах.
Звертаємо увагу, що Порядком №21 не передбачена необхідність робити детальний опис податкових накладних, вони лише є підставою для формування податкового кредиту, а за ним і від’ємного значення, конкретного місяця. Тобто, потрібно вказувати не номер податкової накладної та її дату, а загальну суму за місяць по конкретному постачальнику, що підтверджена відповідними документами на формування від’ємного значення.