Нові критерії перевірок бізнесу: підключення CRM

Як неодноразово наголошував голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, головна мета податкового контролю – не тиск на бізнес, а запобігання ухиленню від оподаткування. Саме тому ДПС впроваджує ризик-орієнтований підхід: особливу увагу приділяють тим платникам, які демонструють ознаки податкових порушень


Указ Президента №538/2025 офіційно закріплює рішення «Про запровадження правових і організаційних заходів щодо мораторію на безпідставні перевірки та втручання державних органів у діяльність бізнесу й стимулювання економічного зростання в Україні».


Багато хто скептично поставився до цього Указу, адже це не є новацією.


Так, Данило Гетманцев пояснює, що ризикоорієнтований підхід до проведення податкових перевірок міститься як на рівні прийнятих нами законів, так і Нацстратегії доходів і підзаконних актів.

Водночас, закріплення підходу і його ефективна реалізація – речі різні. Тому Президент вимагає від органів виконавчої влади якомога швидшої реалізації ризикоорієнтованого підходу
Як його можна покращити вже зараз?

Все дуже просто. Запустити в повному обсязі систему управління податковими ризиками (CRM), яка вже частково реалізується ДПС.


Саме вона гарантує платникам, які дотримуються податкового законодавства, таку стабільність. За CRM системою відбираються платники до перевірки тільки за наявності сукупності високих податкових ризиків декларування з найбільшою вагомістю для бюджету.


Такий відбір по всім перевіркам здійснюється автоматично на рівні центрального апарату із повним знищенням щорічних регіональних «бірж перевірок».


Таким чином повністю досягається мета «мораторію».


Нагадаємо, що триває реалізація Експериментального проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі України.


Серед основних новацій Експериментального проєкту – розподіл всіх податкових ризиків за основними видами.


Види ризиків:


  1. Ризик реєстрації – випадок, коли особи, які зобов’язані стати на облік у податковому органі або зареєструватися платниками окремих податків, не перебувають на обліку в податковому органі або не зареєстровані платниками відповідних податків.
  2. Ризик звітності – випадок, коли платники податків подають податкову звітність із запізненням або не подають її взагалі.
  3. Ризик сплати – випадок, коли платники податків сплачують податки, збори, платежі із запізненням або сплачують у неповному обсязі, або не сплачують зовсім, що призводить до виникнення або накопичення податкового боргу.
  4. Ризик декларування – випадок, коли податкові надходження зменшено або може бути зменшено внаслідок неправильного відображення даних у звітності (помилково або умисно).




Джерело: Данило Гетманцев


Матеріали на тему:


В Україні запроваджено мораторій на перевірки бізнесу: що має врахувати бухгалтер

Комплаєнс-ризики: 4 основні види ризиків, які платники податків не повинні допускати

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇