ФОП-єдинник 3 групи при реєстрації обрав КВЕД 90.01 «Театральна та концертна діяльність». Платник не виступає організатором гастрольних заходів.
Чи може такий ФОП вести діяльність за КВЕД 90.01 тільки у частині діяльності самозайнятого артиста, а саме виступати на концертах на запрошення інших осіб та підприємств, які організовують такі концерти? При цьому платник не виступає організатором гастрольних заходів
Не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність з організації проведення гастрольних заходів (пп. 10 пп. 291.5.1 ПКУ).
Статтею 1 Закону України від 10.07.2003 №1115-IV «Про гастрольні заходи в Україні» (далі – Закон №1115) визначено, що гастрольні заходи – видовищні заходи (фестивалі, концерти, вистави, лекційно-концертні, розважальні програми, виступи пересувних циркових колективів, пересувні механізовані атракціони типу «Луна-парк» тощо) закладів, підприємств, організацій культури, творчих колективів, у тому числі тимчасових, окремих виконавців за межами їх стаціонарних сценічних майданчиків.
Гастрольні заходи, за винятком благодійних гастрольних заходів, проводяться з метою отримання доходів.
Організаторами гастрольних заходів є суб'єкти господарювання, що займаються організацією гастрольних заходів на території України і статутними документами яких передбачено таку діяльність.
Учасник гастрольного заходу – це фізична особа, яка бере участь у публічному виступі перед глядачами під час гастрольного заходу або бере чи брала участь у його створенні як автор аудіовізуальних творів, сценарію та/або текстів чи діалогів, режисер-постановник, продюсер тощо.
Відповідно до КВЕД ДК 009:2010 фізична особа при здійсненні державної реєстрації фізичної особи – підприємця за власним бажанням обирає вид діяльності, який планує здійснювати під час господарської діяльності.
Під час вибору виду діяльності, який планує здійснювати фізична особа – підприємець, додатково використовуються нормативно-правові акти Держспоживстандарту України та Держкомстату України, зокрема наказ Держкомстату від 23.12.2011 №396 «Про затвердження Методологічних основ та пояснень до позицій Класифікації видів економічної діяльності».
Так, клас 90.01 «Театральна та концертна діяльність» включає:
постановку театральних вистав, концертів і оперних або балетних спектаклів, танцювальних та інших сценічних виступів:
- діяльність груп, цирків або труп, оркестрів і ансамблів
- діяльність самостійних артистів, таких як актори, танцюристи, музиканти, лектори або оратори.
Тому ФОП може бути платником єдиного податку третьої групи за умови дотримання вимог, визначених п. 291.4 ПКУ, та здійснення видів діяльності, на які не поширюються обмеження щодо застосування спрощеної системи оподаткування, а саме діяльність у якості самостійного артиста. Водночас не може бути платником єдиного податку ФОП, яка здійснює організацію проведення гастрольних заходів.
Джерело: ІПК від 06.07.2025 №3826/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК