Топ-7 питань по зарплаті заброньованих працівників, які збережуть критичність та бронь

Скільки має отримувати заброньований працівник – і що входить до цих 20 тис. грн? Чи можна включати лікарняні, відпускні або премії, як бути з новоприйнятими або звільненими співробітниками? У статті розглядаємо всі типові ситуації, які виникають при застосуванні зарплатного критерію для бронювання


Пунктом 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76 (далі – Порядок бронювання №76), визначено зарплатний критерій для заброньованих працівників.

Так, військовозобов’язаним працівникам критично важливих підприємств повинна бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати, помноженої на коефіцієнт 2,5. При чому, для окремих роботодавців такого критерію дотримуватись не потрібно, наприклад для державних підприємств, резидентів Дія Сіті, юридичних осіб – релігійних організацій тощо

Отже, якщо ви звичайне критичне підприємство, то на сьогодні зарплатний критерій становить 20 тис. грн. Проте які виплати включати до зарплати заброньованого працівника, як дотримуватись цієї вимоги в місяці прийняття чи звільнення, чи враховувати лікарняні, відпускні тощо розглянемо ці питання по черзі.

Ситуація 1. Які виплати включати до зарплати 20 тис. грн?

На жаль, Порядок бронювання №76 не визначив склад виплат, які входять до 20 тис. грн. Не зазначено, якими законодавчими та нормативно-правовими актами керуватись у цьому питанні.


Мова йде тільки про зарплату. Тому рекомендуємо керуватись Законом України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці» та Інструкцією зі статистики зарплати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 №5 (далі Інструкція №5). Згідно із цими документами, до зарплати входить:


  1. основна зарплата (посадовий оклад, тарифні ставки, відрядні розцінки);
  2. додаткова зарплата (доплати, надбавки, премії, індексація зарплати тощо);
  3. інші заохочувальні виплати (виплати за підсумками року, матеріальні заохочення).
Ситуація 2. Відпускні та компенсація за невикористану відпустку: чи входять в 20 тис?

Так, враховуємо. Адже відповідно до п. 2.2.12 Інструкції №5 відпускні та компенсація за невикористану відпустку входять до складу додаткової зарплати як виплата за невідпрацьований час. Тому такі виплати будуть включатися до загального розміру нарахованої зарплати заброньованого працівника для порівняння із 20000 грн.

Ситуація 3. Лікарняні: чи входять в 20 тис.?

Ми наполегливо не рекомендуємо включати ці виплати до зарплати заброньованого працівника. Адже Порядок бронювання №76 переліку виплат у зарплату 20 тис. грн не містить, Мінекономіки чіткої відповіді не надає. Хоча в одному зі своїх роз’яснень щодо зарплати заброньованого працівника посилалось на закон про оплату праці та Інструкцію №5. Згідно з цими нормативно-правовими документами лікарняні не відносять до фонду оплати праці. Тому для уникнення негативних наслідків рекомендуємо їх не враховувати до зарплати заброньованого працівника.

Ситуація 4. Новоприйнятого працівника заброньовано: як дотриматись вимоги в 20 тис. грн?

Порядок бронювання №76 не містить вимоги визначення розміру зарплати заброньованого працівника пропорційно відпрацьованому часу. Тому якщо працівника забронювали в місяці прийняття на роботу, то його нарахована зарплата у місяці бронювання і надалі має бути не менше 20 тис. грн.


Наприклад, працівника прийняли на роботу 15 липня 2025 року. Оклад працівника 20 тис. грн. Проте в липні за відпрацьовані дні його фактично нарахована зарплата склала 11304,35 грн. Це менше, ніж 20 тис. грн. Тому краще такого працівника забронювати в наступному місяці.


Якщо ж його буде заброньовано в липні 2025, то нарахована зарплата має складати не менше 20 тис. грн. Тож такому працівнику потрібно буде нарахувати додаткову виплату, наприклад премію, доплату, надбавку, систематичну допомогу.

Ситуація 5. Заброньованого працівника звільнено в середині місяця: чи дотримуватись 20 тис. грн?

На жаль, ця ситуація прямо не прописана у Порядку бронювання №76. Проте, щоб уникнути втрати підприємством статусу критично важливого, радимо не ризикувати та дотриматись рівня зарплати заброньованого працівника у місяці звільнення чи розбронювання не менше 20000 грн.

Ситуація 6. Заброньованому працівнику нараховано зарплату 20 тис. грн, але з неї утримано аліменти.

Зарплата заброньованого працівника має бути не нижче за розмір мінімальної заробітної плати, помноженої на коефіцієнт 2,5. При чому з зарплатою 20 тис. грн слід порівнювати нараховану зарплату, а не суму зарплати, яка буде виплачуватись працівнику.


Тож якщо заброньованому працівнику нараховано зарплату 20 тис. грн, з неї буде утриманий ПДФО 18%, військовий збір 5%, додатково аліменти. Це означає, що «на руки» працівнику буде виплачено зарплату менше 20 тис. грн. Проте вимога щодо зарплати заброньованого дотримана, оскільки нараховано зарплату в сумі не менше 20 тис. грн за місяць.

Ситуація 7. Зарплата до бронювання: чи є вимоги щодо її розміру?

Порядком бронювання №76 визначено, що, починаючи з місяця бронювання і надалі, зарплата заброньованого працівника має бути у 2025 році не менше 20 тис. грн. Вимог щодо розміру зарплати працівників у місяцях, що передують місяцю бронювання немає. Тому в місяцях перед бронюванням зарплата такого працівника може бути меншою за 20 тис. грн.


Висновки


  1. Зарплатний критерій для заброньованих працівників становить 20 тис. грн.
  2. До зарплати входять основна, додаткова зарплата та заохочувальні виплати.
  3. Лікарняні не рекомендується включати до зарплати заброньованого працівника.


Тетяна ГУЛЬ, консультант з питань оплати праці та трудового права, редактор 7еminar

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Статті на тему:


Лікарняні & зарплата заброньованим: як не втратити бронювання / критичність

Переведення / переміщення працівника на підприємстві: чи втратить він бронювання

Зарплата 20 000 грн: коли для критичності підприємства, а коли для бронювання працівника

Новий Порядок бронювання за Постановою №76: військовозобов’язаний на обліку в СБУ / розвідці

Калькулятор – Середня зарплата для бронювання! Особливо корисний для комунальних та державних підприємств. Не шукайте середні зарплати в Держстаті – просто введіть свої дані і одразу дізнайтесь, чи відповідає ваше підприємство критерію для бронювання працівників. Калькулятор сам розрахує середню зарплату і покаже результат прямо на сторінці. Швидко, зручно і без зайвих підрахунків



Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇